Miten tässä mahtaa käydä? Kysyn siis tuttavan puolesta.
Tuttava oli siis parkkeerannut autonsa taloyhtiönsä parkkipaikalle. Naapuri oli ajanut auton perään. Toinen naapuri oli kuullut pamauksen, ja mennyt katsomaan.
Oli siis nähnyt, kun peräänajaja poistui paikalta. Kun tuttava oli mennyt asiasta kysymään, peräänajaja kielsi tapauksen. Siis vaikka oma auto on rutussa, ja on silminnäkijä.
Poliisi ei tullut paikalle. Ei kuulemma tule näin pienen asian takia.
Tuttavalla on siis kuva omasta autosta, ja peräänajajan vahingoittuneesta autosta. Hän tekee rikosilmoituksen, ja on ilmoittanut asiasta vakuutusyhtiölle. Hän arvioi, että auton korjaaminen maksaa 2 000e - 3 000e. Hänen omavastuunsa vakuutuksesta on 200e.
Miten tässä mahtaa käydä? Kenties asia on poliisille liian vähäpätöinen, mutta miten vakuutusyhtiö suhtautuu? Voiko peräänajaja päästä tässä tilanteessa kuin koira veräjästä vaan kieltämällä kaiken??
Peräänajo parkkipaikalla
11
85
Vastaukset
- Anonyymi00001UUSI
Ihme vastaus poliisilta.
- Anonyymi00002UUSI
Miten niin ? Eikö lain pykälät ole hallussa ? Tieliikennelaki koskee liikennettä TIELLÄ. Taloyhtiön parkkipaikka on yksityinen alue. Saman arvoinen, kuin omakotitalon pihamaa. Molemmissa vahingon aiheuttaja on toki velvollinen korvaamaan aiheuttamansa vahingon. Rikosilmoitus ei nyt auta. Parasta katsoa miten vakuutusyhtiö asiaan suhtautuu. Jos sopua ei synny, niin käräjille.
- Anonyymi00003UUSI
Todisteilla ei pääse, jos peräänajajan autosta ei löydy merkkejä tai tapauksen nähnyt ei ala todistamaan niin silloin oma vahinko. Todistaja tai täsmäävät jäljet niin peruuttaja maksaa. Suomessa tuollaisen parkkipaikka kolarin syyllinen saa ihan vapaasti lähteä ajeleen ja eikä siitä tule minkäänlaisia sanktioita.
- Anonyymi00005UUSI
Jos vahingon vuoksi mennään käräjille, niin siellä ei todistajalta kysytä haluatko todistaa, vai et.
- Anonyymi00007UUSI
Anonyymi00005 kirjoitti:
Jos vahingon vuoksi mennään käräjille, niin siellä ei todistajalta kysytä haluatko todistaa, vai et.
Todistajakin voi perua lausuntonsa...
- Anonyymi00011UUSI
Anonyymi00007 kirjoitti:
Todistajakin voi perua lausuntonsa...
Todistaja todistaa valan nojalla, perätön lausuma tuomioistuimessa on melko rankka rikos.
- Anonyymi00004UUSI
Omaan piikkiin tulee menemään. Jos oikeuteen mennään, niin tulee kalliiksi molemmille. Näin se vain toimii Suomessa, jossa ei oikeutta enää ole, eikä saa.
- Anonyymi00008UUSI
Näin varmaan on, ja ne käräjäkulut helposti ylittää vanhemman auton arvon.
- Anonyymi00009UUSI
Vahinkoilmoitus on tehtävä vahingon aiheuttaneen auton vakuutusyhtiölle, ei oman auton, ellei ole sama.
- Anonyymi00010UUSI
Anonyymi00009 kirjoitti:
Vahinkoilmoitus on tehtävä vahingon aiheuttaneen auton vakuutusyhtiölle, ei oman auton, ellei ole sama.
Kiitos vastauksista. Tälläinen käsitys minullakin on. Jos tuttava selviää 200e omavastuulla, niin ei se ole maailmanloppu.
V***** vaan tuo röyhkeys, ettei peräänajoa myönnetä, vaikka on silminnäkijä. Auto oli siis parkissa, ja ilmeisesti peräänajaja menetti auton hallinnan -siitä kohdasta kun pitäisi kääntyä vasemmalle päätielle. Kaasujalka on raskas, ollaan ennenkin mietitty, että ajaako humalassa.
Onneksi kukaan lapsi ei jäänyt alle!
- Anonyymi00006UUSI
Tuttava taitaa olla varsin lähellä taas..........................................
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2496438Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1965976Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai215547Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1214293Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1433543Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1303353HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok233056Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan82512Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja2692484- 1372333