Herättelin palstalla keskustelu miesten homoseksuaalisuuden periytyvyydestä tieteellisin tutkimustuloksin ryyditettynä ja sain valtavasti asiatonta ja henkilöön menevää kommentointia. Juuri kukaan ei pysty asialliseen argumentointiin. Valtaosa kommentoijista on kristittyjä.
Näiden kristittyjen väite on se, että homoseksuaalisuus on valinnainen asia. Miten ihmeessä kukaan valitsisi vapaaehtoisesti jonkin tavan, jota suuri osa vieläkin pitää luonnottomana, vähän aikaa sitten se oli rikos ja vähän kauemman aikaa sitten kuolemantuomion ansaitseva rikos? Itse en voi kuvitellakaan, että nuoruudessani olisi ollut tienhaara, jossa olisin voinut valita homoseksuaalisuuden tai heteroseksuaalisuuden. Minulle seksuaalinen suuntautuminen on yhtä synnynnäistä kuin homoseksuaaleillekin enkä tehnyt mitään valintaa.
Homofobiset ja suuntautumisen vapaata valintaa toitottavat kristityt miehet ovat oikeasti latentteja homoseksuaaleja. Tämä on osoitettu ihan käytännössä kun hihhulilahkon kiihkeät homovihaajat saarnamiehet ovat itse paljastuneet homoseksuaaleiksi. Tässä on tieteellinen tutkimus, joka vahvistaa asian. Tutkimuksessa oli kaksi ryhmää, homofobiset heteroseksuaalit miehet ja ei-homofobiset heteroseksuaalit miehet. Vain homofoobikoilla tuli erektio kun heille näytettiin homopornoa. Tämä on selvä osoitus siitä, että homofoobikko on lantentti homoseksuaali.
" Only the homophobic men showed an increase in penile erection to male homosexual stimuli. The groups did not differ in aggression. Homophobia is apparently associated with homosexual arousal that the homophobic individual is either unaware of or denies."
https://psycnet.apa.org/buy/1996-00463-014
Homofobia johtuu lantentista homoseksuaalisuudesta
31
344
Vastaukset
Juutalaiskristillisyydellä on muutenkin pitkät perinteen järjestellä homoseksuaaleille kunniallinen elämä. Juudeassa oli pelkästään nuorista miehistä koostuva essealaisten yhteisö. Jeesus, opetuslapset ja apostolit olivat naimattomia miehiä. Vaikka Jeesusta, opetuslapsia ja apostoleita ei oikeasti ollut olemassa niin näille mielikuvitushahmoille sepitetty elämäntapa heijasteli sitä, miten todellisessa elämässä saattoi olla kunniallinen homoseksuaali. Olit naimattomana miesporukassa ja näytit kieltäytyvän heteroseksuaalisista lihan himoista, mikä osoitti mielen lujuutta, synnittömyyttä ja hengen voittoa lihan himoista. Toivottavasti miehet kuitenkin keskenään salassa homostelivat eivätkä tuhlanneet ainutkertaista elämää ilottomaan kieltäytymiseen.
Sama malli on jatkunut pari tuhatta vuotta kristittyjen luostariperinteessä, jossa homoseksuaalit munkit ovat eläneet keskenään. Nykyään luostarielämä on jo niin erillään muusta elämästä, että nämä latentit homoseksuaalit ja itsensä kieltäjät eivät voi muuta tehdä kuin paskoa muiden elämää vihaamalla homoja julkisesti.- Anonyymi00002
Pietarilla ja muilla oli vaimot. Vain Paavali oli poikamies.
Anonyymi00002 kirjoitti:
Pietarilla ja muilla oli vaimot. Vain Paavali oli poikamies.
”Pietarilla ja muilla oli vaimot.”
Monilla kaappihomoilla on vaimot.
- Anonyymi00001
Miksi ihmeessä kukaan valitsisi rikollisen tavat ja päihteiden väärinkäytön?
- Anonyymi00005
Miksi ihmeessä kukaan valitsisi kristinuskon?
- Anonyymi00019
Niinpä. Sitähän uskonnot ovat.
- Anonyymi00003
Homous on Jumalalle kauhistus!
- Anonyymi00004
Viattomien kärsimys on Jumalalle ihastus!
”Homous on Jumalalle kauhistus!”
Ei saatana, Jumalakin on latentti homoseksuaali, ainakin tuon avauksen tutkimuksen mykaan.- Anonyymi00009
Anonyymi00004 kirjoitti:
Viattomien kärsimys on Jumalalle ihastus!
ATeisti pöyhitelee kuin riikinkukko typeränä
- Anonyymi00020
Niin kai sitten.
Siksipä hän hoitelikin Jeesuksen pois mallina kuleksimasta.
- Anonyymi00006
" ei kiinnosta homous "
Se taitaa olla yleisin heteroreaktio. Mitäpä se meille kuuluu. Toisten elämä. Ja sitä on luonnossa ollut Atlantiksen ajoilta. Niin so what ?
Mutta astetta kovempi reaktio = inho ja lisäksi homofobia ja homma lähteekin käsistä. Eli reaktiona samanaikainen kiihottuminen ja erektio on jo komiikkaa. Kun se vielä yleistetään / yhden tutkimukseen yleistys.
Ja uhrautuminen nro 2 maalittamisesta. koomista.
Seksuaalinen suuntautuminen ei ole valinta, vaan osa ihmisen perustaa. Väite, että homofobia johtuisi yleisesti latentista homoseksuaalisuudesta, nojaa yhteen rajattuun tutkimukseen eikä oikeuta yleistämään koko ihmisryhmää. On huvittavaa, että kirjoittaja paheksuu henkilöön menevää argumentointia samalla, kun hän diagnostisoi kokonaisia ryhmiä piilotetuiksi homoseksuaaleiksi. Kristinusko ei ole yksi mielipide eikä yksilö; erilaiset moraalikäsitykset eivät tee kenestäkään tiedevastaista tai vihamielistä. Jos keskustelun tavoitteena on ymmärrys, yksinkertaistukset ja leimaaminen kannattaa jättää sivuun. muuten päädytään siihen, että suvaitsevaisuutta vaaditaan vain omille näkemyksille. Hyviä kohtia aina aloittajalla. Mutta myös metsään mennään. ykkönen päällä hiljaa ojaan...
Yleistys väärin argumentein..
terv. " ripulivajakki " aloittajan luoma termi kuvaamaan uskovia”On huvittavaa, että kirjoittaja paheksuu henkilöön menevää argumentointia samalla, kun hän diagnostisoi kokonaisia ryhmiä piilotetuiksi homoseksuaaleiksi.”
Homofoobikot ei ole mikään ryhmä.- Anonyymi00007
Extremist_atheist kirjoitti:
”On huvittavaa, että kirjoittaja paheksuu henkilöön menevää argumentointia samalla, kun hän diagnostisoi kokonaisia ryhmiä piilotetuiksi homoseksuaaleiksi.”
Homofoobikot ei ole mikään ryhmä.Eipä tietenkään. Homous yhdistää heitä.
Anonyymi00007 kirjoitti:
Eipä tietenkään. Homous yhdistää heitä.
Entä sitten? Toisten elämää paskovia ihmisiä pitää lyödä kuin vierasta sikaa. Ei esimerkiksi homofoobikot, rasistit tai natsit ole joku saatanan erityissuojelua kaipaava ryhmä.
- Anonyymi00008
Extremist_atheist kirjoitti:
Entä sitten? Toisten elämää paskovia ihmisiä pitää lyödä kuin vierasta sikaa. Ei esimerkiksi homofoobikot, rasistit tai natsit ole joku saatanan erityissuojelua kaipaava ryhmä.
Eipä tietenkään. Teistit ja ateistit eivät ole ryhmiä. Ryhmiä ovat vain ne, joita sinä sanot ryhmiksi. Eivät muut.
Anonyymi00008 kirjoitti:
Eipä tietenkään. Teistit ja ateistit eivät ole ryhmiä. Ryhmiä ovat vain ne, joita sinä sanot ryhmiksi. Eivät muut.
Pointtisi oli se, että suvaitsemattomia ryhmiä pitäisi suvaita eikä heidän toimintaa saisi rajoittaa. No, perusoikeudet eivät toimi niin. Suvaitsemattomuutta ei tarvitse suvaita, joten homofoobikot, rasistit ja muiden oikeuksien rajoittamista yrittävät teisti voivat pitää turpansa kiinni.
- Anonyymi00011
Extremist_atheist kirjoitti:
Pointtisi oli se, että suvaitsemattomia ryhmiä pitäisi suvaita eikä heidän toimintaa saisi rajoittaa. No, perusoikeudet eivät toimi niin. Suvaitsemattomuutta ei tarvitse suvaita, joten homofoobikot, rasistit ja muiden oikeuksien rajoittamista yrittävät teisti voivat pitää turpansa kiinni.
Sinua ei tarvitse suvaita, koska olet suvaitsematon teistejä kohtaan.
Anonyymi00011 kirjoitti:
Sinua ei tarvitse suvaita, koska olet suvaitsematon teistejä kohtaan.
Minä olen suvaitsematon suvaitsemattomia kohtaan.
- Anonyymi00013
Extremist_atheist kirjoitti:
Minä olen suvaitsematon suvaitsemattomia kohtaan.
Sama asia.
- Anonyymi00017
Extremist_atheist kirjoitti:
Minä olen suvaitsematon suvaitsemattomia kohtaan.
Olen uskovainen ja TOTTAKAI minä olen silloin suvaitsematon homostelua kohtaan.
Mutta JOKAISELLA ihmisellä on tasan tarkkaan sama ihmisarvo Jumalan edessä.
Ihmisen vaellus ja teot elämässä ovat sitten eri asia.
Jeesukseen uskoville luetaan armo pelastukseksi.
Jumalan kieltäjät ja Jumalan armon Jeesuksessa Kristuksessa hylkäävät tuomitaan tekojensa mukaan.
Tv. Urho Uskovainen
Ilmestyskirja 20:10-15
20:10 Ja perkele, heidän villitsijänsä, heitetään tuli- ja tulikivijärveen, jossa myös peto ja väärä profeetta ovat, ja heitä vaivataan yöt päivät, aina ja iankaikkisesti.
20:11 Ja minä näin suuren, valkean valtaistuimen ja sillä istuvaisen, jonka kasvoja maa ja taivas pakenivat, eikä niille sijaa löytynyt.
20:12 Ja minä näin kuolleet, suuret ja pienet, seisomassa valtaistuimen edessä, ja kirjat avattiin; ja avattiin toinen kirja, joka on elämän kirja; ja kuolleet tuomittiin sen perusteella, mitä kirjoihin oli kirjoitettu, tekojensa mukaan.
20:13 Ja meri antoi ne kuolleet, jotka siinä olivat, ja Kuolema ja Tuonela antoivat ne kuolleet, jotka niissä olivat, ja heidät tuomittiin, kukin tekojensa mukaan.
20:14 Ja Kuolema ja Tuonela heitettiin tuliseen järveen. Tämä on toinen kuolema, tulinen järvi.
20:15 Ja joka ei ollut elämän kirjaan kirjoitettu, se heitettiin tuliseen järveen.
- Anonyymi00010
Kaikki ateistit tuhotaan typeryytensä takia.
Kristityt (kunnon) marsii Paratiisiin!- Anonyymi00014
KAIKKI ??? minä menenkin ankkalinnaan 🤣
- Anonyymi00012
Latentti kristinuskon vihaaja.
Saa erektion
Kun kristittyjä kuolee
Kerma kakun päälle
Kynttilä
Ripuiivajakki mniature
Rukouksena on
Jumalan pilkkalaulu
Pöydällä puinen
Käyntikortti
Pataljoonan komentaja
Kaksinaamaisuus on muuten synti
Johon sotilas ei sorru - Anonyymi00015
olen toitottanut jo pitkään homot syntyy bi seksuaaleista !
- Anonyymi00016
Mato se on ryytilläkin. Löytyy asiallisuutta enemmän ilman välitöntä vaaraa sitten. Kovin tyhmiä ei kannata riimitellä.
- Anonyymi00018
Uskovaiset vihaavat homoseksuaaliuutta kun ovat viimein tajunneet että Jeesushahmo oli ilmiselvä isätraumainen homojengin johtaja.
- Anonyymi00022
Monelle ateistille tärkeä seksuaalikysymys on yksi ns. punavihreän politiikan ydinasioista. Rajapinta ateistisen liikehdinnän kanssa syntyy mm. pridessä, jossa kaikki teistiset järjestöt eivät saa olla mukana. Mutta ateistinen järjestö on edustettuna.
Oletko mukana myös muussa LGBTQ++ toiminnasa. Evoluutiolla on syynsä, miksi ihmistä on muokattu? - Anonyymi00023
ArtoTTT
Taitaa olla ihan ensimmäinen "synnynnäinen" "muuttumaton" ominaisuus joka vaihtelee muodin ja trendin omaisesti.
"Ennen 2000-lukua vain noin viisi prosenttia eri-ikäisistä naisista ilmaisi seksuaalista mielenkiintoa muita naisia kohtaan (he olivat kuitenkin voittopuolisesti kiinnostuneet miehistä). Tämä vakiintunut tilanne muuttui merkittävästi nuoremmissa ikäluokissa 2000-luvulle tultaessa. Vuonna 2007 noin 25 prosenttia ja vuonna 2015 noin 35 prosenttia alle 30-vuotiaista naisista raportoi seksuaalisesta kiinnostuksestaan miesten lisäksi myös naisiin. "
https://www.vaestoliitto.fi/artikkelit/finsex-naisten-valinen-halu/ - Anonyymi00024
Mitään "homofobiaa" ei ole olemassakaan. Kyseessä on setan homojyrä, jolla pakotetaan väkivalloin leimaamalla loukkaavasti hyväksymään homoilun. Homoilu on luonnonvastaista ja onneksi vie sukupuuttoon.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1942035
- 1331128
- 1131063
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa21795- 58786
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34711ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42628Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175574Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45538- 9522
