No nyt löytyi nimitys , joka itäisen Euroopan murheenkryynille sopii.
Hän kutsui Euroopan johtajia "pikkupossuiksi", ja tämä sitten jättää selväksi, mikä rooli jää hänelle itselleen tunnetussa "Kolmen pienen porsaan" tarinassa.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011697251.html
Amerikkalainen "Three Little Pigs" (1933) oli elokuvista pitävän Josif Stalininkin suosikkipiirrettyjä. Hän tulkitsi sen allegoriaksi, jossa Viisas Neuvostoliitto ymmärtää varustautua toisin kuin kepeästi rilluttelevat Euroopan pikkumaat.
https://en.wikipedia.org/wiki/Three_Little_Pigs_(film)
Tämän vanha opettavaisen sadun juonen tuntevat muistanevat myös, että huonostihan siinä lopulta Isolle Pahalle Sudelle kävi.
Niin tulee nytkin käymään.
Me pikkupossut vs. Iso Paha Susi
6
123
Vastaukset
- Anonyymi00002
1975 keskellä kylmää sotaa osattiin sentään vielä puhua kauniin diplomatian kieltä (presidentti Gerard Ford Helsingin ETY-kokouksessa):
https://www.youtube.com/watch?v=WMZSLwen4Ug&t=483s
Vähemmän onnistuneita esimerkkejä:
https://www.youtube.com/watch?v=N99NdRTggqA
https://www.ksml.fi/uutissuomalainen/9083953- Anonyymi00003
Ja valmistaa kuvaputkia myös. Nykyään ei tunnu onnistuvan sekään, vaikka kysyntä on kova.
- Anonyymi00004
Onkohan toiveajattelua, että Venäjältä voisi joskus löytyä "Pikku Hukka", joka voisi ystävystyä pikkupossujen kanssa? Pitkään luulimme niin...
- Anonyymi00005
Natopossut, hehe.
Mutta komentaako niitä äiti emakko vai isä karju?
Nöyrästi ne kuitenkin pikkunasut tottelevat.- Anonyymi00008
Natopossu Mark Rutte kutsui Naton kokouksessa Trumpia isiksi (daddy).
Oujee!
- Anonyymi00006
Nyt vaatimaan Putinilta anteeksi pyyntöä ja eroa.Herätys Tuppurainen
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796125Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695850Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443952Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452355Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42335Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1171393- 121221
- 1821052
- 59877