Petteri Orpo meni sittenkin yhteisvelan koukkuun

Kokoomus petti taas kerran Suomen !
Pääministeri Orpo lupasi niin hevisti, ettei yhteisvelkaan lähdetä, mutta näinhän tässä taas kävi ! Petteri Orpo ei pitänyt lupaustaan. 90 miljardia Ukrainalle vain KAHDEKSI VUODEKSI. Miksei vedottu Unkarin ja Slovakian poisjäämiseen ? Ja jääty itsekin pois !
Kokoomus pettää AINA.
10188
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Suomi maksaa aina velkansa ja kun on kysymys yhteisvelasta, takaajana muidenkin osuudet. Kuka sammuttaa valot viimeisenä ?

Äänestä

Tämä oli aivan pakko tehdä kun edellinen hallitus jne, jne, jne.

Äänestä
  • Ukrainan sodasta ei voida syyttää enää Marinin löperöä hallitusta. Tämä olisi pitänyt ratkaista toisin, nyt Suomenkin alamäki jatkuu vielä tosi pitkään. Miksei pelkuri Belgia siirtänyt Venäjän varoja toiseen maahan ?

    Äänestä

  • EN MUUTA KEKSINYT, PETTERI KUITTAA

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    EN MUUTA KEKSINYT, PETTERI KUITTAA

    Orpo Petteri: Velkaa, velkaa, lisää velkaa. Sillä voidaan kustantaa enemmän rikkaiden rientoja, eikä vasurihallitukset pääse rahoihin käsiksi.

    Äänestä

Joko uskotte, että Orpon puheisiin ei voi luottaa.

Äänestä

Mutta mutta .. kun edellinen hallitus ...

Äänestä

Yhteisvelan ottaminen on ilman muuta parempi ratkaisu kuin Ukrainan jättäminen heitteille ja Venäjän helpoksi uhriksi. Kaikki voitava pitääkin tehdä Venäjän laajentumisen estämiseksi. Venäjällä ei rajoja, sanovat venäläiset uhossaan. Se on syytä ottaa todesta silloin, kun jokin valtio nostaa nationalsitisen höyrypäisen uhon pramille. Näin teki Saksa 1930 - 1945 ja nyt saman on tehnyt Venäjä. Rahojen antaminen Ukrainalle on Suomen maanpuolustuksen vahvistamista. Tämä ei vaan tunnu menevän kaikille jakeluun.

Orpo on toiminut tietysti typerästi siinä, että hän on jyrkästi vastustanut yhteisvelkaa. Se on Orpon näköalattomuutta. Kokoomuskannattajat ovat kuitenkin järkeviä ja ymmärtävät tämän pakkotilanteen. Suurempi ongelma ovat persut, joille yhteisvelka on perustavaa laatua oleva ideologinen ongelma. Se on samaa luokkaa kuin kristytty kieltäisi Jumalan olemassaolon. Keskeistä onkin nyt, miten persut käsittelevät asiaa hallituksessa. Heidän kiemusteluaan tulee olemaan kiinnostava katsella. Voi tietysti olla, että persut eivät kiellä jumalaansa ja antavat hallituksen hajota. Tämä voi olla hallitukselle paljon pahempi koettelemus kuin silmienvääntely.

Äänestä

Muu Eurooppa tiesi tämän yhteisvelaksi kääntyneen lopputuleman jo viikkoja sitten, mutta pösilö Urpo oli yllättynyt. Hallitukselle tulee taas kiire hakea uusia sopeutuksia

Äänestä

Kokoomus on myynyt Suomen USAn imperiumin vasallivaltioksi ja velkarahalla

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kokoomus petti taas kerran Suomen !
Pääministeri Orpo lupasi niin hevisti, ettei yhteisvelkaan lähdetä, mutta näinhän tässä taas kävi ! Petteri Orpo ei pitänyt lupaustaan. 90 miljardia Ukrainalle vain KAHDEKSI VUODEKSI. Miksei vedottu Unkarin ja Slovakian poisjäämiseen ? Ja jääty itsekin pois !
Kokoomus pettää AINA.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu