Keski-Uusimaassa Mikä on elämänkatsomustieto?

Anonyymi-ap

Tammikuussa ilmoitetaan vuoden 2026 ekaluokkalaisia peruskouluun. Tällöin huoltajat voivat merkitä katsomusaineeksi elämänkatsomustiedon, jos lapsi ei ole ev.-lut. tai ort. kirkon jäsen.

Millainen aine elämänkatsomustieto (ET) on? Kaikkien perheiden on hyvä tietää siitä jotain, vaikka oma lapsi osallistuisikin kirkon jäsenyyden perustella ”oman uskonnon” opetukseen.

ET on tarkoitettu uskontokuntiin kuulumattomille lapsille ja nuorille sekä heille, joiden oman uskonnon opetusta ei ole järjestetty. Sisältönsä puolesta sopisi kaikille ja sen valinnan mahdollisuuden avaamista myös kirkon jäsenille on vaadittu.

Opetushallituksen sivuilla kerrotaan muun muassa, että elämänkatsomustiedon opetuksen lähtökohtana ovat valmiiden oppijärjestelmien sijaan oppilaiden elämismaailma ja sen ilmiöt. ET antaa monipuolisen katsomuksellisen ja kulttuurisen yleissivistyksen lisäksi eettistä ja kriittistä ajattelu- ja toimintakykyä sekä oppimisen taitoja. Opetus tukee oppilaan elämänkatsomuksen ja identiteetin muodostumista ja hyvän elämän tavoittelua.

Katsomuksia, inhimillisiä käytäntöjä ja niitä koskevia merkityksiä pidetään yksilöiden, yhteisöjen ja kulttuuriperinnön vuorovaikutuksen tuloksina. Elämänkatsomustiedossa painotetaan ihmisten kykyä vaikuttaa aktiivisesti omaan ajatteluunsa ja toimintaansa. Tämä koskee myös oppilaiden opiskelua ja oppimista.

ET on paitsi tieto- myös taitoaine. Keskustelulla ja vuorovaikutuksella on tärkeä osa opiskelua.

ET on ollut oppiaineena jo 40 vuotta. Sitä opiskelevien osuus vaihtelee paikkakunnittain, Helsingissä se on 31 prosenttia. Monessa pienessä kunnassa ja koulussa osuus on paljon pienempi, mutta kautta maan oppilasmäärä on selvässä kasvussa ja vajaakäyttö vähenemässä.

Mikäli perheen lapset erotetaan kirkon jäsenyydestä peruskoulun aikana, oppilas voi siirtyä uskonnonopetuksesta elämänkatsomustietoon. Ainetta voi vaihtaa niin lukukausien kuin lukuvuoden vaihtuessa.

Suosittelen elämänkatsomustietoa kaikille oppilaille.

Esa Ylikoski

20

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Perustietoa tarvitaan koko maassa.

    • Anonyymi00002

      Kyllä. Kouluun ilmoittaminen on käsillä.

    • Anonyymi00003

      Vastaavaa perustietoa tarvitaan kautta maan.

    • Anonyymi00004
    • Anonyymi00005

      Nyt ETn puolesta.

    • Anonyymi00006

      Käyttötieto tarpeen

    • Anonyymi00007

      Tätä raavitaan maakunnissa.

    • Anonyymi00008

      Tätä infoa tarvitaan joululomallakin.

    • Anonyymi00009

      Yhdyn suositukseen!

    • Anonyymi00010

      Tars saara levälle.

    • Anonyymi00011

      Infoa tarvitaan tammikuulle.

    • Anonyymi00012

      Vaikuttaa tosi hyvältä.

    • Anonyymi00013

      Valiiton sossujen elämänkatsomustiedossa eettinen koodi on venäläisen kulttuurin ja neuvostokielen levittäminen ja muslimisaation ylistäminen
      muu on rasismia

    • Anonyymi00014

      Hyvä info. Jaa.

    • Anonyymi00015

      Pätee koko Uudellamaalla ka koko Suomessa.

    • Anonyymi00016

      Eteenpäin 2026.

    • Anonyymi00017

      Tämä on joulukuun 2026 asia

    • Anonyymi00018

      Juttuja lisään, kiitos.

    • Anonyymi00019

      Tätä levälle.

    • Anonyymi00020

      Koko maa alueeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5607
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe