Aiheuttaako wifi unettomuutta

Tää on niin rasittavaa eikä yhtään normaalia että myrkyllisessä maailmassa kaikki valittaa jotain sairautta ja täälläkin pitää yötämyöten kirjoitella.
🥱
3216
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kuka käskee kirjoittelemaan yötä myöten ?
Aiheuttaahan se unettomuutta, jos ei malta nukkua, vaan valvoo laitteiden kanssa yöllä.

Äänestä

Wifi aiheuttaa unettomuutta sitä kautta että kännykkä tai tabletti on jatkuvasti päällä ja sieltä tulee aivoille jatkuvasti aktivoivaa tietoa eikä käyttäjä malta mennä nukkumaan.

Jos itse haluan nukahtaa 100 varmasti otan youtuben ja alan katsella niitä lyhytpätkiä joissa ei ole juri mitään järkeä, usein nukahdan jo vartin jälkeen.

Äänestä

Tässä on tutkimus, joka koskee matkapuhelimien mastojen lähellä asuvien saamista terveysmuutoksista säteilyn takia:
https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/15368378.2026.2623473
Effects of exposure to nearby mobile phone base stations and mobile phone usage on human blood parameters
Results showed that different white blood cells were affected by different combinations of gender, age, smoking, many hours of daily mobile phone use and high exposures from MPBS. Concerning effects on lymphocytes were found in a large group of residents under 30 years old with high daily mobile phone use (4 to 6 hours). These results indicate human biological systems are under stress from both mobile phone use and local mobile phone tower exposures, leading to potential health effects. Placement and signal strength from MPBS, and guidance regarding daily mobile phone use need to be informed by these results.
Lopputulos oli, että verestä löytyi säteilystä johtuvia solujen muutoksia etenkin valkosolujen osalta. Muutos koski sekä puhelimien käyttäjiä, että tukimaston lähialueella asuvia henkilköitä, jotka ovat nuoria (alle 30v).

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tää on niin rasittavaa eikä yhtään normaalia että myrkyllisessä maailmassa kaikki valittaa jotain sairautta ja täälläkin pitää yötämyöten kirjoitella.
🥱

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu