Yrittäessäni hidastaa varsinkin "suurten" lihasryhmien voimatason ja samalla näivettymisen katastrofia olen alkanut kokeilemaan 5:n sarjoja ykkösinä.
Esimerkiksi maatavedossa jokaisen vedon jälkeen tanko lavalle ja itseltä jännitykset pois.
Sitte heti seurava veto samalla periaatteella. Siis jokaisen vedon alussa uusi staattinen jännitys ja vedon aloitus 0-tilanteesta.
Siis ei edes kosketuksesta vaan täydestä rentoutuksesta kukin alku.
Samalla periaatteella vaaka hack.ia sekä myös istumapunnerrusta pukeilta ilman selkänojaa ja jalkatukea.
Selvimmin havaitsen eron kuormitusvaikutuksessa tehdessäni tuolla tekniikalla etukyykkyä matalahkolta penkiltä.
En olekaan odottanut mitään havaittavaa vaikutusta muutaman viikon jälkeen ja sen mahdollinen havaitseminenkinlienee vaikea koska vertailu pitäisi tehdä heikkenemisnopeuden muutoksesta. 82v ikänen ukko ei enää saa lisää voimaa väittäkööt mitä tahansa!
Suoritustapa
9
217
Vastaukset
- Anonyymi00001
Jos olet sitä mieltä ,
ettet saa lisää voimaa, olet oikeassa.
Jos taas olet sitä mieltä ,
että saat lisää voimaa, olet oikeassa.
Uudet tutkimukset, siis oikeat tieteelliset tutkimukset kertovat, että lihakset ja voimat kasvavat hautaan asti, tämä on fakta.
( ei tietenkään samoin kuin joskus kaksikymppisenä. )- Anonyymi00003
Olisi kiva tietää miten paljon tuo tieteellinen fakta olisi lisännyt voimatasoani kun 75v ikäisenä, 86kg painavana vedin maasta maksimikseni 200kg.
Lohduttaudun sillä uskolla, että tieteellisestä faltasta huolimatta tuskin vetäisin 9-kymppisenä 250 kiloakaan.
Voi kun joku selittäisi uskottavasti miten tuo tapahtuisi.
Toinen asia joka saattaa tuon tieteellisen faktan kyseenalaiseksi. Missä ovat ne yleisten sarjojen 9-kymppisten tekemät painonnoston maailmanennätykset.
Mihin päätyvätkään nykyiset voimamieskisojen huiput muutaman vuosikymmen kuluttua.
Odotan uskottavaa vastausta tieteelliseltä faktalta uskottavine perusteluineen.
Pelkkä tieteelline fakta ei ole uskottava. Liittyisiköhän siihen loputtomaan kehitykseen joitakin reuna- tai tulkintaehtoja? - Anonyymi00005
Tuo tieteellinen fakta on järjen vastainen paitsi jos sitä sovelletaan täysin 0-tilanteesta aloittavaan.
Jossakin vaiheessa jokainen oikein ja kunnolla treenaaja tavoittaa maksimitasonsa eikä sen jälkeen enää tieteellisen faktan väittämä päde.
Yleistäminen on pahimman sortin harhauttamista. Joku saattaisi ilkeästi väittää sitä valehtelemiseksi.
Ikääntymisestä huolimatta tapahtuva positiivinen kehitys on käsittämätön väite ilman reunaehtoja jotka olisi syytä mainita tieteellisen faktan esittämisen yhteydessä!
- Anonyymi00002
Se pitää kunnioituksella sanoa, että lämpimät onnittelut kun tuon ikäisenä treenaat, komeeta ja tavoiteltavaa, hienoa, varmasti mieli kohenee ja paranee joka kerta,
tulokset nyt on sitten sitä mitä on, mennyt ei palaa, tämä päivä ja miten se menee on varmasti hyvä ja arvokas,
kokeile eri juttuja, ja laske rimaa, olet teräsmies jo nyt, hieno homma.
Vielä kerran isot onnittelut.- Anonyymi00004
Kiitos kannustuksesta! Vielä 8-kymppisenä minut houkuteltiin käyttämäni salin mainosvideon ainoaksi mannekiiniksi. Ei mitään ihmeellistä Leuanvetoja kulmariipunnassa. Siis jalat suorina edessä, vaakatasossa tai hieman yli.
Istumapunnerruksia ilma selkänojaa tai jalkaterien tuentaa. Varman päälle 5:n sarjaa vain 40kg:lla. Maastavedon mallausta sen verran pienillä painoilla, ettei kokeilija säikähdä.
Ko. videoon pyydettiin jatkoa mutta en halunnut pahoittaa salikavereiden mieltä. Kaksi heppua kysyi: Onks tullu pilluu?! - Anonyymi00006
Anonyymi00004 kirjoitti:
Kiitos kannustuksesta! Vielä 8-kymppisenä minut houkuteltiin käyttämäni salin mainosvideon ainoaksi mannekiiniksi. Ei mitään ihmeellistä Leuanvetoja kulmariipunnassa. Siis jalat suorina edessä, vaakatasossa tai hieman yli.
Istumapunnerruksia ilma selkänojaa tai jalkaterien tuentaa. Varman päälle 5:n sarjaa vain 40kg:lla. Maastavedon mallausta sen verran pienillä painoilla, ettei kokeilija säikähdä.
Ko. videoon pyydettiin jatkoa mutta en halunnut pahoittaa salikavereiden mieltä. Kaksi heppua kysyi: Onks tullu pilluu?!Olet kyllä kannustuksesi ansainnut, kova olet kyllä ja varmasti ainoa suomessa, joka noin kovassa kunnossa tuossa iässä.
Itse olen ikämies , mutta hieman nuorempi, ja olen hionut treeniä tekoälyn avulla viimeisenpäällä koko ajan ja voin sanoa että ruokailut ja treenit, aerooppiset ym. lepo ja muu on tuottanut tuloksia , kun vain jaksaa eikä vertaa muihin, vaan siihen miten itsellä menee ja on armollinen itselleen ja muistaa tyytyä siihen mitä on, hyväksyä tosiasiat ja nähdä hyvää kaikessa.
Kuten isossa kirjassa sanotaan," kaikki on mahdollista sille joka uskoo"
Mielen ja henkisen puolen oman mielen valmennus on suuressa osassa, ja usko vahvasti , että voit ja pystyt, niin pystyt, siis realistisesti, ei helppoa mutta tekee oikeasti ihmeitä , kun treenaa tätäkin pitkäjänteisesti.
- Anonyymi00007
Palstan asiantuntijat pitänevät kysymystäni liian yksinkertaisena ja helppotajuisena hölmömmällekin.
- Anonyymi00008
Tekee niillä eväillä , laitteilla ja halulla ym. mitä on ,
parhaansa,
ja soveltaa kaikkea saatavilla olevaa tietoa ,
ilolla, naurulla ja tyylillä,
nauttien liikunnan ilosta ja treenaamisesta,
siinä se, mitä näistä niin synkkää tekee ,
( eikös näitä naamavääräisiä murjottajia, ole salit täynnä ilman meitäkin, ihan liikaa )
joskus päivä on parempi, toisinaan sitten taas ei, se kuuluu vaan elämään, siinä se, - Anonyymi00009
Rautaa ilmeisesti noin 70% maksimista ja ylös rutistus täysillä. Kaikki paukut pelissä jokaisessa suorituksessa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1427321Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam1625202Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk753864KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa63373Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,293335Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.132934Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on122921Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni752774Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,652364Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1002217