Kuten tiedämme, netti on täynnä nyt jo tositarinoita, jossa sähköautosta on lauennut invertteri, kenno, moottori tai muu kriittinen sähköjärjestelmän osa.
Jos sinulla on yli 10v +200tkm sähköauto, josta on hajonnut invertteri tai akku pitää laskea alas korjaamista varten, niin kyseessä on aina ja tuolloinkin usean tuhannen euron remontti. Purkuosaakaan et välttämättä voi laittaa, sillä osat ovat vin-lukittuja. Olet valmistajan armoilla, mikäli osaa ylipäätään enää on saatavana.
Auto on tuossa vaiheessa pelkkä pihakoriste, jolla ei ole mitään arvoa.
Joo joo joo..toki polttomoottorikin tai vaihteisto voi aina" räjähtää" totaalisesti, mutta tätä hyvin harvoin tapahtuu todellisuudessa. Lisäksi osia on aina hyvin saatavilla ja remontin hinta harvemmin karkaa aivan kohtuuttomuuksiin.
Mitä tekee +10v sähköautolla?
5
156
Vastaukset 5
- Anonyymi00001
"Joo joo joo..toki polttomoottorikin tai vaihteisto voi aina" räjähtää" totaalisesti, mutta tätä hyvin harvoin tapahtuu todellisuudessa."
Todellisuudessa noita sähköautoista kertomiasi tapahtumia tapahtuu vähän suhteessa polttiksien jakoremmien, turbojen ym. aiheuttamiin täystuhoihin jo jopa 70 tkm kohdella. Näitä korjaan päivittäin, eikä ole halpaa lystiä, monet tapaukset romutetaan alle satatonnia ajettuna.
Koska aihe sähköautojen vioista on uusi, se kiinnostaa kansaa joka tuo tekijälle tuloja. Myös nuo viat ovat miltei kaikki yli 200tkm ajetuissa autoissa.
Polttiksien viat ovat arkipäivää, ketä niiden viat kiinnostaa?... ei ketään, joten videoitakaan niistä ei tehdä.
Kansalle nuo videot uppoavat kuin väärä raha ja ne yleistetään koskemaan kaikkia sähköautoja.- Anonyymi00002
aika harvoin on vanhemmissa bensa ja dieselautoissa motti hajonnut..esim 1,9 vw..peugeot,toyota,..näitä uskalsi ostaa vielä 15 vuotta vanhana 400.000 ajettunakin..
- Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
aika harvoin on vanhemmissa bensa ja dieselautoissa motti hajonnut..esim 1,9 vw..peugeot,toyota,..näitä uskalsi ostaa vielä 15 vuotta vanhana 400.000 ajettunakin..
Mutta ei enää. Esmes nämä 3 pyttyiset Ford ja VW moottorit on ihan kuraa eikä kestä alkuunkaan yli 100tkm ilman kunnon huoltoa mikä ei kuulu ohjelmaan.
- Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
Mutta ei enää. Esmes nämä 3 pyttyiset Ford ja VW moottorit on ihan kuraa eikä kestä alkuunkaan yli 100tkm ilman kunnon huoltoa mikä ei kuulu ohjelmaan.
Hah hah haa… Taas kerran typerä sähköautofanaatikko keksii valheita hatusta. Todellisuudessa nuo VW:n moottoritkin kestävät yleensä helposti satoja tuhansia kilometrejä. Muutama yksittäistapaus ei tätä asiaa muuta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3551491- 1141216
- 1171097
- 116861
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh22847- 111822
- 18470
- 40468
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i93451- 36423