Kaikki homot eivät kannata Setaa. Vaikka Seta on Suomen merkittävin seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen oikeuksia ajava järjestö, sen linjauksista ja toimintatavoista on sateenkaariteisön sisällä monenlaisia mielipiteitä.
Keskeisiä syitä siihen, miksi kaikki eivät jaa Setan näkemyksiä, ovat:
Painotuserojen kokeminen: Jotkut erityisesti vanhemman polven homomiehet kokevat, että Seta on siirtynyt ajamaan enemmän sukupuolen moninaisuuteen liittyviä asioita, ja kokevat omien etujensa jääneen sivuun.
Poliittiset erimielisyydet: Setan toiminta nähdään joskus liian politisoituneena tai sidoksissa tiettyihin arvomaailmoihin, mikä voi vieraannuttaa osaa yhteisöstä.
Identiteettikysymykset: Kaikki homot eivät koe tarvetta kuulua järjestöön tai tulla edustetuksi minkään organisaation kautta. Monille seksuaalisuus on vain yksi osa elämää, jota ei haluta kytkeä aktivismiin.
Erimielisyydet tieteellisistä ja biologisista näkemyksistä: Osa sateenkaariväestöstä on ilmaissut hämmennystä siitä, miten järjestö suhtautuu seksuaalisuuden ja sukupuolen biologiseen taustaan.
Seta itse korostaa olevansa ihmisoikeusjärjestö, jonka tavoitteena on kaikkien yhdenvertaisuus, ja kuka tahansa voi liittyä sen jäsenjärjestöihin seksuaalisesta suuntautumisesta riippumatta. Kuitenkin, kuten missä tahansa suuressa väestöryhmässä, myös homojen keskuudessa vallitsee laaja mielipiteiden kirjo.
Seta ei edusta kaikka homoja
Anonyymi-ap
7
72
Vastaukset
- Anonyymi00001UUSI
Seta on ennenkaikkea poliittinen järjestö.
- Anonyymi00003UUSI
Niin , ainakaan persuhomot ei tykkää Seta sta .
Ei ole noin yksioikoista.
Minulla kävi niin, että menin yhteen tilaisuuteen, mutta jäin hiljaiseksi, enkä enää käynyt. Muuten olen Setan linjoilla.- Anonyymi00004UUSI
Olette naurettava pari jopa setassa. 🤣
- Anonyymi00006UUSI
Jeesus on ensimmäisenä ja viimeisenä homoja vastassa.
- Anonyymi00007UUSI
Totta. Eivätkä tietenkään kaikki Jumalaan uskovat ns. aitouskovia.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5559188Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1656284Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3815350Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli724821Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1014433Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664103SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha2064037- 1062166
- 1141568
- 531106