Eläimet peittyivät hetkessä mutaan vesien kuohutessa maan päälle. Näin syntyivät fossiilit kaikenlaiseen maastoon korkealla vuorilla ja syvissä laaksoissa.
Fossiilit todistavat tulvan
Anonyymi-ap
15279
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
40 päivä ja yötä tuli vettä taivaasta ja maasta... Mount Everest on yli 8000 metriä korkea. Vettä on tullut ihan helvetisti, siinä ei yksi seetripuinen kippo olisi millään pysynyt kassassa. Elukat, rehut ja juotava mukana. Kahdeksan ihmistä pimeydessä ruokkimassa, luomassa paskaa ja kusta arkin ikkunasta ulos hirvittävien tsunamiaaltojen paiskoessa kaukaloa ympäri ämpäri.
Ei ole uskottava kertomus.
Lisäksi kaikki suolaisen ja makean veden kalat ja muu merielämä sekaisin tuolla tulvavedessä selviytymässä paatin ulkopuolella. Muikku, barracuda, krokotiili, merikäärmeet ja silliparvet, siiat ja ahvenet...
Jumalalle kaikki on mahdotonta.
1Moos.8:2 Ja syvyyden lähteet tukittiin, ja taivaan akkunat, ja sateet taivaasta asetettiin. Biblia (1776)
Raamatun kertomus vedenpaisumuksesta on tarina, joka on lainattu muinaisen Mesopotamian historiallisista kirjoituksista.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16062408/plagiointia-raamatussa
Ja varmaan se on Mesopotoamiaankin tullut perintönä jostain. Hyvin vanha globaali myytti.
Ihmisten perimätiedon esittäminen Jumalan puheena on joka tapauksessa väärin ja tuomittavaa.
Aloittajan on syytä hakeutua hoitoon.
Trolloloo! Menit ansaan!
Suosittelen joulupyhien ajankuluksi 11-osaista sarjaa Luominen vai evoluutio! https://youtu.be/EeYvvSZTIgE
Onhan se pakko olla joku myllerys koska miten muutoin voisimme löytää maakuoren alta öljyä sekä kaasua. Senhän pitäisi olla orgaanisen aineiden paineessa hajoamisen tulosta ja sitä tosiaan on tuhottomasti, joten ei vain pienestä mylleryksestä ole kysymys, vaan hyvin paljon on täytynyt tavaraa jäädä veden alle, eikä se edes riitä, vaan myös maan on täytynyt myllertyä siten että aineet jääneet sinne puristuksiin sekä niin muhineet bioöljyksi ja kaasuksi.
Raamattu on Pyhän Hengen ilmoittama jos joku ottaa siitä jotain pois Jumala ottaa pois armon ja jos lisä jotain niin silloin Herra panee ne vitsaukset häne ylleen jotka on kirjoitettu Raamatussa.
Mutta syntyykö usko Jumalan Sanan kuulemisesta, vai fossiileita tutkimalla?
Entäs jos sanoo että 20 prosenttia siitä on valetta?
Onko sellaisella harhaoppisella mitään toivoa?
Jumala sen tietää, pelastuuko, mutta pelkään pahaa. Itsevaltaisestiko määrittelet, mihin kohtiin et usko? Kannattaa uskoa koko Raamattuun Jumalan Sanana, koska vanhurskas elää uskosta. Emme koskaan täällä ajassa ymmärrä kaikkea, mutta saamme uskoa koko Raamatun todeksi.