Kun yhteisvelkaan suostuit. Kaikki aiemmat lupauksesi haihtui tuulena taivaalle. Miten sitten on mahdollista, että jotkut maat saivat vetäytyä moisesta turhan rahan hankkeesta ? Miksei Suomi pystynyt samaan ? Onko vikaa "neuvotteluissa" eli Suomen "neuvottelijassa" ?
Iso rahapotti on Ukrainalle vain kahdeksi vuodeksi ! Vain kahdeksi vuodeksi. Ja silläkö Venäjä pysäytetään ? Niinköhän luulette ?
Ja jotkut vielä hykertelee, jos Riikka Purra tahollaan ehdottelee irtoamista eurosta. Sekin on vielä edessä. Taitaa olla järkevimpiä valintoja.
Terveisin Tosi, tosi pettynyt
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/c97a6777-ff00-4f36-8595-25e95f5eda0c
Voi Orpo minkä teit
4
65
Vastaukset
- Anonyymi00001
Koko EU:sta ei kannata lähteä. Ei niin suurena taantumana, mikä tullaan ensi vuodesta lähtien kokemaan. Eurosta on ihan toivottavaakin lähteä. Säästöt ja leikkurit iskee vielä kovemmin tulevina vuosina ja Suomen kansa tulee vielä huuutamaan, miksi maksamme Euroopan korkeimpia veroja, kun kaikki edut puretaan. Minne rahamme jaellaan ?
- Anonyymi00002
Onhan se Orpo vähän pieni, hintelä "anteeksi että olen olemassa"- mies. Ehkä Valtonen olisi ollut ärhäkämpikin. Stubbi ei ainakaan, kokoomuslaiset välttelee laajemminkin ikäviä asioita.
Sen takia Orpollakin on kova nainen valtiovarainministerinä. Sellaisen laskiämpärin virkaa toimittava. - Anonyymi00003UUSI
Riikka Purra joutuukin olemaan Orpon käsikassara. Onneksi Perussuomalaiset on hallituksessa. Panee ne kumminkin haittamaahanmuuttoa nyt kovin ottein kuriin. Toisin kuin oppositio ja vassarit eritoten. Huonoa väkeä on lapannut ovista ja ikkunoista.
- Anonyymi00004UUSI
Se on vähän niinkuin kotikasvatus. Ensin on hemmoteltu mööbelein, telkkarein, autokouluin, jopa autoin, puhumattakaan lasten pyöristä jne, joita on lapattu maahanmuuttajille pilvin pimein, kun suomalaiset on joutuneet omansa kirppareilta ostamaan. Ei niihin ole verovaroja saanut käyttää.
Eli ensin hemmottelua ja kun sekään ei auttanut kotiuttamisessa eikä integroitumisessa, kovat otteet käyttöön. Tännehän ette enää tule. Loppujenkin oleskeluluvat tarkastellaan säännöllisesti joka vuosi. Ja paperittomat vasta riistaa onkin. Ne ei saa eikä niillä ole mitään oikeuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2234111Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112593Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382325Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811416Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te861298- 481159
- 751037
- 59913
- 45896
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58891