Rahaa on mutta mihin sitä tuhlaisi.
Ikävä tuo ongelma syrjäseudun poikamiehillä
31
358
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ei mikään pakko tuhlata mihinkään. Testamentti kuntoon ja lahjoituksena esim. nuorten urheiluun, kansalaisopistoille tai vaikka vanhustenhoitoon.
- Anonyymi00004
Vanhukset on markkinataloudessa ongelmajätettä. Sinne korvenmies ajatteli.
- Anonyymi00007
Anonyymi00004 kirjoitti:
Vanhukset on markkinataloudessa ongelmajätettä. Sinne korvenmies ajatteli.
Kaikki vanhuksia haukkuvat ovat ongelmajätettä!
- Anonyymi00010
Anonyymi00004 kirjoitti:
Vanhukset on markkinataloudessa ongelmajätettä. Sinne korvenmies ajatteli.
Sinä idiootti olet vielä myöhemmin vanhus, mikäli saat elinpäiviä!
- Anonyymi00014
Anonyymi00010 kirjoitti:
Sinä idiootti olet vielä myöhemmin vanhus, mikäli saat elinpäiviä!
En noin itsekeskeinen ole.
- Anonyymi00016
Anonyymi00007 kirjoitti:
Kaikki vanhuksia haukkuvat ovat ongelmajätettä!
Korvenmiehen mielestä ainut inhimillinen viesti.
- Anonyymi00027
Anonyymi00010 kirjoitti:
Sinä idiootti olet vielä myöhemmin vanhus, mikäli saat elinpäiviä!
et eds tajua että vanhenet.
- Anonyymi00002
Tuhlaa rahaa vaikka klassiseen musiikkiin ja tanhuamiseen. Siinä unohtuu samalla maalliset synnit!
- Anonyymi00005
Olen jo niin suurisyntisäkki, ei helpota.
- Anonyymi00006
Laita huoleti nyt sukanvarteen säästöön, niin on joskus myöhemmin enemmän tuhlattavaa vaikka sen kullan kaa yhessä
- Anonyymi00008
Korvenmies sopisi tuulimyllyukon kans yhteen. Käyttäisitte rahanna toisiinne.
- Anonyymi00009
Juu. Tanhuaminen, kutominen ja kalastaminen ovat tämän hetken trendejä.
- Anonyymi00011
Lahjoita omaisuutesi syrjäytyneille nuorille tai kun nuori lähtee lastenkodista omilleen saisivat starttipaketin omaan kotiin. Kelalta vauvat saavat laatikon ja heille perustarvikkeet huusholliin.
- Anonyymi00018
Ei tuo aloittaja kuulosta miltään hyväntekijältä, valitettavasti.
- Anonyymi00021
Anonyymi00018 kirjoitti:
Ei tuo aloittaja kuulosta miltään hyväntekijältä, valitettavasti.
Syntyvyys laskee niin uusia kohteita esiin.
- Anonyymi00012
Harrasta Karibian meren risteilyjä ja erikoismatkoja.
- Anonyymi00013
Voisin lähtee messiin! Huolitko?
- Anonyymi00015
Eikö ameriikasta voi ostaa avaruusmatkoja. Käyt kattoon miltä kotojärvi näyttää kuusta. Ja erottuuko rantasauna.
- Anonyymi00017
Rakennuta hautamauselumi itsellesi ja osta se upein arkku odottamaan. Osta itsellesi paras hoito vanhuuden päiviin. Jos jää rahaa, niin lahjoita urheiluseuralle tms vähävaraisen nuoren harrastus stipendiin.
Just oli juttua, että hautakiveen voi laittaa qr koodin, jonka kautta vois jakaa tietoo. Ongelma vaan on, että mikä toimija pysyy pystyssä vaikka 100 vuotta tai ees kymmenen. Siinä menee helposti rahat hukkaan.
- Anonyymi00022
JeroP kirjoitti:
Just oli juttua, että hautakiveen voi laittaa qr koodin, jonka kautta vois jakaa tietoo. Ongelma vaan on, että mikä toimija pysyy pystyssä vaikka 100 vuotta tai ees kymmenen. Siinä menee helposti rahat hukkaan.
Aira Samulin kivessä on tuollainen.
- Anonyymi00019
Perusta säätiö tai joku vastaava. Rakennutat pari koulua. Pahasti koulukiusatuille oma koulu ja rauha opiskella. Tulee uusia menestyjiä maahan.
Se oiskin hyvä. Ja sinne kässäluokat ja kuvisluokat. Saavat opiskella ja oivaltaa. Ei enää pänttäämistä. Oppivat itse ajattelemaan ja luomaan innovaatioita.
En tiiä sitten miten poliitikot sitten suhtautuu. Ne kun haluaa että kaikki ajattelee, niin kuin he haluaa. Taitavat he olla niitä koulukiusaajia.
- Anonyymi00020
Monitoimihalli vähävarasille nuorille urheiluvarusteineen ja valmentajineen.
- Anonyymi00023
Liikkuvalle poliisille lisää rahaa, lisää turvallisuutta kaduilla.
- Anonyymi00024
Perusta oma ydinvoimala. Myydään sähköä omakustannus hinnalla ilman pörssirosvoja,
suomalaisille vain. - Anonyymi00025
Syrjäseudun majaville
- Anonyymi00026
Laaja oikeusaputoimisto normaaleille ihmisille avuksi esim. kuluttajasuojassa, vakuutusasioissa
- Anonyymi00028
Tekonurmi kenttiä lisää koulujen pihoille ja futiksen pelaajia lisää kyliin ja kaupunkeihin.
- Anonyymi00029
Lahjoita vaikka hyväntekeväisyyteen, jollei itselläsi kerta ole tarvetta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5571818Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18887- 84873
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101806Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50729Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki2717- 63715
- 68695
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?74638- 65543