Aina vaan lisää tulee, työvoimapula helpottuu.
Häh, yli 46 000 maahanmuuttajaa v. 2025
Anonyymi-ap
28174
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Kortistoon mahtuu vielä uusia elättejä.
Jep. Maahanmuutto on tuhonnut Suomen hyvinvointivaltiona.
Juu, ja Sipilän, Orpon ja Soinin oikeistohallitus tuotti Suomeen ennätysmäärin Lähi-idän ja Pohjois-Afrikan humanitaareja, rikkoen sekä vuosikohtaisen SE:n lähes 35.000 että hallituskausikohtaisen SE:n yli 51.000 tuon lajin tulijaa.
Rinteen-Marinin kaudella jopa Migrin vuositietotteissa kerrottiin että humanitaarinen manutus Välimeren takaa oli poikkeuksellisen vähäistä. Syyttävät koronarajoituksia, mutta kummasti Ukrainan sotapakolaiset pääsivät Suomeen, jotka tosin toivotti tervetulleiksi myös Mestarin ja Purran persut.
Viimeiseksi tämän vuoden alussa kokoomuksen silloiset työministeri Arto Satonen ja Helsingin pormestari Juhana Vartianen valtuuskuntineen kävivät rekrymatkalla houkuttelemassa kielitaidottomia palkanpolkijoita Suomeen halpa-Aasiasta: Filippiinit, Vienam ja Intia, jotka Orpon hallitus katsoi kolmansien maiden halpatyöläisten kohdealueeksi, arvatenkin juuri palkkatason vuoksi, virolaiset, albaanit jne. vaativat jo liikaa liksaa herroiltaan.
Suomen työttömyysaste ohitti muuten marraskuussa Espanjan, siirtyen EU-työttömyystilaston kärkeen.
Kaikki työttömät kelaan tekemään tt päätöksiä maahanmuuttajille!!!
Persut hommaa mamuja suomeen
Muistaakseni oli niin että Purran rasismikohun aikana vassut sanoivat ettei Suomeen enää koskaan tule ainuttakaan ulkomaalaista rasismin takia.
Minkä niistä rasistisekoilun aikana?
Missä vassu, siellä aina kusetus ja valhe.
Rasismi ei ole riittävää vielä.
Purran persut siis tuottaa vuoden 2015 tapaan työttömiä Suomeen. Työttömyysaste nousi marraskuussa EU-maiden korkeimmaksi 10,6 %:iin.
Purran aikana eli 2½ vuodessa irvikissaRiikka on haalinut suomeen 73000 uutta mamua.
SDP tuo uudet äänestäjät maahan kun vanhat ovat kyllästyneet holtittomaan taloudenpitoon.
On se vain vaikutusvaltainen puolue kun pystyy tuollaiseen jopa ollessaan oppositiossa :D
Vielä kymmenen vuotta sitten, 2015, pidettiin paljona kun niitä tuli 30 000.
Nyt ei puolet enemmän aiheuta juuri mainintaakaan.
Miten tähän on oikein menty, pulaa on jo itsellä töistä ja toimeentulosta?
Voi hullua. Eikä töitä ole.
Aina vähemmän, sen kyllä myöntää YLEkin.
Justiin sanottiin uutisissa että viime kuussakin oli työttömyys lisääntynyt.
Järkyttävää. Miten monella oli työpaikka valmiina, ja millainen? Ehkä parilla, ja yksi koulutettu josta Yle saa jutun. Miten nämä on budjetoitu soshuollossa vai otetaanko velkaa sitä mukaa kuin tulee syöjiä.
Persut aina hallituksessa ollessaan rahtaavat ennätysmäärät mamuja maahan.
Edellinen ennätys maahanmuuttomäärissä per hallituskausi oli Sipilän hallituksella. Ospon hallitus tulee tätä vauhtia rikkomaan sen komeasti. Mitä yhteistä noilla hallituksilla olikaan?
Persut.
Ulkomaalainen mies on pop, erityisesti tumma, mutta keski ja eteläeurooppalainenkin kelpaa. Nam.
Mitä tehdään matulla joka ei osaa/halua oppia kieltä?Siskonikin lähti ulkomaille töihin,osasi jo auttavasti kieltä silloin.Maassa meni kouluun ja opiskeli itsenäisesti kotona,nyt puhuu ilman aksenttia ja pärjää hyvin.Laiska on matu joka ei vuoden sisään pärjää uudella kielellä.
Ja nyt kerrottiin uutisissa että työttömyys on yli 10% ja työttömiä on tullut lisää 50 000 viime vuoteen verrattuna.
Siis likimain sama määrä kuin maahanmuuttajia samassa ajassa on tullut lisää.
Jonkinlainen sattuma, vai?
Uutta yön Timoa lorvimaan kauppakeskuksiin ,suomi nousuun .😅😅😅😅
Niin, ja aiempina vuosina niitä on tullut vielä kymmenen tuhatta enemmän, eli 5 vuodessa 250 000 ja kuinka moni heistä on työttömänä?
Nyt luvut esille, ja sassiin!
Turha syyttää vasemmistoa. Oikeistolla on mahdollisuus lopettaa maahanmuutto, mutta ovat siihen haluttomia.
Suomessa on valtava työvoimapula.
Avoimia työpaikkoja ilmoitettiin 80000 enemmän kuin mitä todellisia työpaikkoja oli.
Vielä alkuvuodesta oppositio huusi että vähintään 40000 tulijaa pitää olla vuosittain eikä hallitus pysty siihen, etenkaan kun se on niin rasisitinen... mutta nyt on oppositio hiljaa.
Tuo 40000 asukaslukuun verrattuna lienee jonkinlainen ennätys, mutta toki ukrainalaiset ovat siihen tuoneet osuutensa. Eivät kuitenkaan ole raiskailleet vaan pikemminkin työllistyneet.