"Evoluutioteorian opettaminen totuutena tulee lopettaa!" - kirjoitti yksi palstalainen, kun puhuttiin kouluopetuksen uudistamisesta.
Kirkko ja Koti-kirjoittaa aiheesta:
Raamattufundamentalistit pitävät yhä kiinni ”valikoiduista” antiikkisista uskomuksista. Niistä tulisi luopua ja suhteuttaa jumalausko siihen, mitä tiede on saanut todellisuudesta selville. Tieto ei ole uskon vihollinen, päinvastoin.
”Meidän ei ole pakko raahata antiikin ajan maailmankuvia mukanamme, vaan voimme miettiä, mitä Raamattu ja Jumala merkitsevät tänään.” (Kuopion emerituspiispa,
Kirkko ja Koti-kirjoittaa aiheesta:
Raamattufundamentalistit pitävät yhä kiinni ”valikoiduista” antiikkisista uskomuksista. Niistä tulisi luopua ja suhteuttaa jumalausko siihen, mitä tiede on saanut todellisuudesta selville. Tieto ei ole uskon vihollinen, päinvastoin.
”Meidän ei ole pakko raahata antiikin ajan maailmankuvia mukanamme, vaan voimme miettiä, mitä Raamattu ja Jumala merkitsevät tänään.” (Kuopion emerituspiispa,
Vastaukset 22
Vanhimmat
"”Meidän ei ole pakko raahata antiikin ajan maailmankuvia mukanamme, vaan voimme miettiä, mitä Raamattu ja Jumala merkitsevät tänään.” "
No ei ja siksi ihmettelenkin miksi nykytiede yhä perustuu antiikin tieteen periaatteille!
Tulee yhä perustaa uskonsa siihen mitä Jumalan sana ikuinen Sana sanoo nykyajan ihmiselle eli uskoontulo Jeesukseen ja Jeesuksessa sitten eläminen yhtä pelastaa, sillä näin toimien ihminen menee sinne minne Jeesuskin.
Kirkko ja koti-lehti suosittelee luopumista Raamatusta, Jumalan sanasta:
"Raamattufundamentalistit pitävät yhä kiinni ”valikoiduista” antiikkisista uskomuksista. Niistä tulisi luopua ja suhteuttaa jumalausko siihen, mitä tiede on saanut todellisuudesta selville. "
Antiikin tieteen keskeinen periaate on selvittää järjen avulla miten hommat toimivat. Eli että esim taudit eivät ole jumalan kosto, vaan niille löytyy ihan järkiperäiset syyt. Esim tupakoija sairastuu keukosyöpään ja tupakka on syövän syy eikä se että kyseenomainen henkilö ei ole muistanut käydä kirkossa.
"No ei ja siksi ihmettelenkin miksi nykytiede yhä perustuu antiikin tieteen periaatteille!"
Newtonin kuolemasta ei ole tosin vielä 300 vuottakaan mutta hänen fysiikan lakinsa ovat niinkutsuttua vanhaa tiedettä. Newtonin helppoja laskukaavoja käytetään edelleen, koska ne ovat äärimmäisen helppoja ja riittävän tarkkoja. Hitusen enemmän tarkkuutta on saatavilla nykyaikaisella tiedolla ja tekniikalla, mutta käytettävissä olevat tietokoneet eivät alkuunkaan riittäisi suorittamaan laskentaa, jota arjessa tarvitaan.
Minkä ihmeen takia evoluutiosta sun muusta biologiasta kiinnostuneet uskovaiset eivät mene yliopistoihin opiskelemaan näitä, heitä ilmeisesti kiinnostavia asioita? Se on ainoa tapa heille selvittää, mistä oikeasti on kysymys.
Voihan sitä toki kertoa uskomus-palstalla, ettei usko asioita, jotka eivät ole uskomuksia, vaan luonnontiedettä. Mutta itse asia ei siitä etene mihinkään.
Syynä siihen on se, että evoluutiosta kun on tehty uskonto, johon jokaisen itseään kunnioittavan opiskelijan ON USKOTTAVA, sillä muuten ei ura urkene Yliopistomaailmassa.
Evoluutiokriittiset SAVUSTETAAN ulos ainakin Suomen Yliopistoista, mutta muualla maailmassa on uskovaisia tiedemiehiä, professoreita ja tutkijoita, jotka eivät usko evoluutioon.
USA:ssa varsinkin on monia professoreita, jotka eivät pidä evoluutiota tieteenä vaan uskontona.
Täällä Suomessa heille nauretaan ja kreationismia pidetään huuhaana. Sillä tavalla yritetään estää opiskelijoiden kriittistä itsenäistä ajattelua ja saada heidät uskomaan teoriaan, jota ei saa arvostella eikä tutkia kriittisesti.
Uskontoa kun ei sovi kyseenalaistaa.
Minulla on 11 vuoden kokemus yliopistossa opiskelusta, enkä muista yhtään tapausta, jossa olisi käsitelty kenenkää uskoa opetuksen todenperäisyyteen. Kriittistä suhtautumista opetettaviin asioihin esiintyi kyllä, mutta ketään ei savustettu pois.
Kerroppas sitten se Nobel-palkittu tieteilijä joka on saanut kreotionismilla Nobel-palkinnon? Tai edes se Nobel-palkittu joka uskoo kreotionismiin?
PS. Svantte Pääbo muuten sai muutama vuosi sitten Nobelin liittyen juuri ihmisen evoluutioon ja sen tutkimiseen.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Svante_Pääbo
"Minkä ihmeen takia evoluutiosta sun muusta biologiasta kiinnostuneet uskovaiset eivät mene yliopistoihin opiskelemaan näitä, heitä ilmeisesti kiinnostavia asioita?"
Ne uskovaiset eivät ole riittävän kiinnostuneita biologiasta, jotta hakeutuisivat sitä opiskelemaan, ja rahkeet riittäisivät edes yhdeksi lukukaudeksi. Heitä aihe kiinnostaa vain asiana, jota ei saisi oppettaa, koska se on ristiriidassa sen kuvitelman kanssa, että ihminen olisi jonkin piilossa pysyvän yliluonnollisen entiteetin luoma erityisolio.
Kerro toki ihan nimeltä mainiten kuka evoluutiokriittinen ja koska on Suomessa savustettu ulos yliopistosta? Niin ja lähteeksi tässä ei riitä kaatumakokouksessa kuultu saarna.
ArtoTTT
Kyllähän me luotamme ideologiseen apurahatieteeseen kuin vuoreen.
"Näihin lukeutuvat muun muassa hankkeet Queer-siirtolaisten vastaanottamisen ja kohtaamisen poliittinen maantiede (589 497 euroa), Affektiivinen aktivismi: queer- ja transmaailmojen luomisen paikat (500 000 euroa), Medioitunut feminismi nyky-Venäjällä (479 081 euroa), Julkitehdyn ulosteen politiikka kaupunkikuvassa taiteessa ja bioetiikassa (254 465 euroa) sekä Räppäävät naiset Suomessa – hiphop-feminismin, sukupuolen, rodun ja valkoisuuden monimodaalinen rakentuminen (207 072 euroa)."
https://www.google.com/search?q=ideologinen+apurahatiede&client=firefox-b-d&hs=uVh9&sca_esv=06e6a0903c08ddfb&biw=1600&bih=709&ei=7XFLaa-bPKr-wPAP6YqAsAU&ved=0ahUKEwjvxbaZt9WRAxUqPxAIHWkFAFY4ChDh1QMIEQ&uact=5&oq=ideologinen+apurahatiede&gs_lp=Egxnd3Mtd2l6LXNlcnAiGGlkZW9sb2dpbmVuIGFwdXJhaGF0aWVkZTIHECEYoAEYCjIHECEYoAEYCkiRYVDJD1iYU3ABeACQAQCYAbkBoAGsF6oBBDAuMjC4AQPIAQD4AQGYAhWgApoawgIIEAAYsAMY7wXCAgsQABiABBiwAxiiBMICBRAhGKABwgIGEAAYFhgewgIIEAAYgAQYogTCAggQABiiBBiJBcICBRAAGO8FwgIFEAAYgATCAgQQABgemAMAiAYBkAYEkgcGMS4xOC4yoAfdQbIHBjAuMTguMrgHiRrCBwgyLTYuMTQuMcgH0gGACAA&sclient=gws-wiz-serp
ArtoTTT
linkki lainaukseen
https://www.suomenuutiset.fi/suomen-perustan-pamfletti-kyseenalaistaa-tiederahoituksen-merano-kaikkea-tiedetta-ei-voi-pitaa-samanarvoisena/
Ai kaikki apurahat eivät menekään ampumaradoille ja turkistarhoillle.
Arto, unohdit mainita nämä:
DIVINE: Digitaaliset rajapinnat ja virtuaaliset innovaatiot uusissa uskonilmauksissa
Sosiaaliset tunteet keskiajan ja renessanssin intellektuaalisessa historiassa
Eletty usko ja vammaisuuden muuttuvat merkitykset myöhäiskeskiajalta teollisen vallankumouksen aikaan
Traditio ja muuntelu. Keskiajan liturginen laulu Turun hiippakunnassa
ArtoTTT
Minkälaisia apurahoja turkistarhat saavat?
"Minkä ihmeen takia evoluutiosta sun muusta biologiasta kiinnostuneet uskovaiset eivät mene yliopistoihin opiskelemaan näitä, heitä ilmeisesti kiinnostavia asioita?"
Ristiriita on ennen kaikkea siinä, että esimerkiksi evoluutioteoriaa vastustavat ääriuskovat eivät ole kiinnostuneet biologiasta sen vertaa, että tuntisivat edes peruskäsitteitä (kuten luonnonvvalinta), mutta silti lausuvat siitä varmoja mielipiteitä.
Kaikkien ei tarvitse olla kaikesta kiinnostuneita, mutta jos ei tunne asiaa lainkaan, niin ei kannata myöskään lausua siitä "varmoja mielipiteitä". Kuten sananlasku sanoo: "Hullukin käy viisaasta, jos on vaiti, järkevästä, ellei suutaan avaa."
Älä puhu pötyä: "Ristiriita on ennen kaikkea siinä, että esimerkiksi evoluutioteoriaa vastustavat ääriuskovat eivät ole kiinnostuneet biologiasta ".
Tiedän monia biologian opettajia, jotka eivät usko evoluutioon, mutta he eivät pidä suurta ääntä vakaumuksestaan. He opettavat vain opetussuunnitelman mukaisesti, vaikka eivät siihen uskoisikaan.
Onhan biologiassa valtaosa asioita, joita uskovakin kannattaa. Sadut ovat erikseen.
Miksi sinä lausut varmoja mielipiteitä asiasta, josta et tiedä mitään?
"mutta jos ei tunne asiaa lainkaan, niin ei kannata myöskään lausua siitä "varmoja mielipiteitä"
Ainakaan ei voi olla biologian opettajaa joka ei tietäisi mikä ero on evoluutiolla ja evoluutioteorialla. Evoluutio on luonnossa havaittu ilmiö, jonka kiistäminen vaatii biologianopettajalta jo paljon älyllistä epärehellisyyttä.
:D No, sinä et ehkä pääsisi opettamaan, kun on noin vaillinaiset tiedot.
”Meidän ei ole pakko raahata antiikin ajan maailmankuvia mukanamme, vaan voimme miettiä, mitä Raamattu ja Jumala merkitsevät tänään.”
Taas tätä hirveää lässytystä.
Raamattu ja Jumalan sana merkitsevät tänään samaa kuin Jeesuksen aikaan:
"Jumalan sanasta ei katoa pieninkään piirto."
1. Kor 15
"Veljet, minä johdatan teidät tuntemaan sen evankeliumin, jonka minä teille julistin, jonka te myöskin olette ottaneet vastaan ja jossa myös pysytte ja jonka kautta te myös pelastutte, jos pidätte siitä kiinni SEMMOISENA , kuin minä sen teille julistin, ellette turhaan ole uskoneet. "
"Tieto ei ole uskon vihollinen, päinvastoin."
Aivan, tietämättömyys on uskon pahin vihollinen.