”Evankelisluterilainen uskonnonopetus voisi olla hyvä pohja uudelle katsomusaineelle, sanoo opetusministeri Anders Adlercreutz.”
Näin raportoi Hesari.
Ihan järkevä ajatus. Eetee joutaa roskiin. Sen takana ei ole edes tieteenalaa. Eetee on täyttä epätieteellistä humpuukia ja hömppää.
Hyvä, että koulussa jaetaan jatkossa vain tieteellisesti perusteltuja näkemyksiä.
Myönteinen uutinen: Evlut uskonnonopetus tulossa kaikille oppilaille
18
204
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ojala taas vaatii elämänkatsomustietoa kaikille pakolliseksi.
- Anonyymi00002
Ja Korkee vaatii, että joka tunnin alussa pitäisi suu vaahdossa huutaa, että kaikki uskonnot ovat valhetta 😆
- Anonyymi00005
Nämä vaparikiihkoilijat ovat paras todiste eeteetä vastaan. Ei tommonen riehuminen ole järkevää.
- Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Nämä vaparikiihkoilijat ovat paras todiste eeteetä vastaan. Ei tommonen riehuminen ole järkevää.
Antivaparikoihkoilija asialla.
- Anonyymi00015
Anonyymi00006 kirjoitti:
Antivaparikoihkoilija asialla.
Mitä kiihkoa on siinä että vaatii epätieteellistä eeteetä pois kouluista?
- Anonyymi00003
Ja Bähr kuulustelee, millä tarkoitusperillä kukin on liikkeellä.
- Anonyymi00009
Ja Bähr-Salminen tulee itse uskonnollisille sivustoille tuputtamaan kiihkoateistista propagandaansa.
- Anonyymi00007
Vapaa-ajattelijat puolustavat uskonnottomien oikeuksia myös koulussa. Elämänkatsomustieto on hyvä oppiaine uskonnon vaihtoehdoksi. Olemme valmiita avaaman sen myös holhotuille kirkon jäsenille. Tue: vapaa-ajattelijat.f Liity jäseneksi
- Anonyymi00010
Ja myöhemmin pakottamaan kaikki opiskelemaan vapaa-ajattelijoiden sekulaari-humanismi-ateistista elämänkatsomustietoa.
- Anonyymi00012
Aiemmin ei oltu valmiita avaamaan et kirkon jäsenille. Mutta pakko se on avata jotta päästään lähemmäs päämäärää jolloin et on ainoa ja pakollinen katsomusaine kaikille koululaisille.
- Anonyymi00014
Anonyymi00012 kirjoitti:
Aiemmin ei oltu valmiita avaamaan et kirkon jäsenille. Mutta pakko se on avata jotta päästään lähemmäs päämäärää jolloin et on ainoa ja pakollinen katsomusaine kaikille koululaisille.
Jos ei ole pakkouskonto hyvä, niin ei myöskään vapaa-ajattelijoiden masinoima ET, ei ainakaan heidän sekulaari-humanismi-ateismi-vapaa-ajattelu ET.
- Anonyymi00008
Siis: vapaa-ajattelijat.fi
- Anonyymi00013
Kristinusko rikkoo vaparien yhdenvertaisuutta, islam ei koska yhdessä ajavat uskonnottomien oikeuksia.
- Anonyymi00016
Kiva juttu 💋
- Anonyymi00022
Niin on. ❤️
- Anonyymi00023
Ei taida Anders tietää että Lutherin mielestä juutalaiset tuli suurin piirtein polttaa!!! Varmaan kiljuisi riemusta viimeaikojen tapausten johdosta jos vielä eläisi.
- Anonyymi00030
Apaa-ajattelijat ovat ETn puolesta.
- Anonyymi00031
Hiphurraa
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään19618015Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903835Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu362042Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2811547Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?681522Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1661446Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1161349Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141324Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1251293- 811111