Antivapari haluaa evl uskonnon ETn tilalle

Anonyymi-ap

Antivaparin kanta on selvä. Vapaa-ajattelijat puolustavat elämänkatdomiäustietoa. Tue sinäkin ja Liity jäseneksi täällä: vapaa-ajattelijat.fi

8

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00003

      Eipä ole yllätys.

    • Anonyymi00004

      Vapaa-ajattelijat ryhtyivät ajamaan kristittyjen kotien lapsien "etuja" kun yrittivät oikein kansalaisaloitteen voimin saada ET-opetusta kaikille oppilaille.
      Kansalaisaloitetta ajettiin kuin käärmettä pyssyyn mutta se tuupertui jo allekirjoitusvaiheessa, kun sai vain 30000 allekirjoittajaa.
      (0,5 % Suomen kansasta).

      On hyvä että kristittyjen kotien lapsia suojellaan tältä
      ET-pössyttelyltä. ET-oppikirjan mukaan kun jopa mieskin voi synnyttää😁 (Nyt tämä valhe kirjassa ehkä korjattu.)
      Tämä marginaalinen ET-mätäpaise on syytä likvidoida Suomen kouluopetuksesta.

      Vapaa-ajattelijoita on Suomessa vain noin 1300
      (0,02 % Suomen kansasta).
      Suomen yhtä neliö-km kohti vapaa-ajattelijoita on
      vain 0,004 vapaa-ajattelijaa.

      Siis ateistit ja vapaa-ajattelijat eivät tässä maassa juhli, eivätkä tule ikinä juhlimaan !

      Terveisin,
      Antivapari

      Дмитрий Калинин,

      • Anonyymi00005

        Et kai nyt esiinny jonain toisena? Dmitrij?


    • Anonyymi00007

      Heh. Ei ole yllätys.

    • Anonyymi00008

      Vapaa-ajattelijat tahtovat ET:n uskonnon tilalle. Pakolliseksi, kaikille.

      • Anonyymi00009

        Parempi vaihtoehto sekin kuin nykyinen.


    • Anonyymi00010

      Millainen aine elämänkatsomustieto (ET) on? Kaikkien perheiden on hyvä tietää siitä jotain, vaikka oma lapsi osallistuisikin kirkon jäsenyyden perustella ”oman uskonnon” opetukseen.

      ET on tarkoitettu uskontokuntiin kuulumattomille lapsille ja nuorille sekä heille, joiden oman uskonnon opetusta ei ole järjestetty. Sisältönsä puolesta sopisi kaikille ja sen valinnan mahdollisuuden avaamista myös kirkon jäsenille on vaadittu.

      Opetushallituksen sivuilla kerrotaan muun muassa, että elämänkatsomustiedon opetuksen lähtökohtana ovat valmiiden oppijärjestelmien sijaan oppilaiden elämismaailma ja sen ilmiöt. ET antaa monipuolisen katsomuksellisen ja kulttuurisen yleissivistyksen lisäksi eettistä ja kriittistä ajattelu- ja toimintakykyä sekä oppimisen taitoja. Opetus tukee oppilaan elämänkatsomuksen ja identiteetin muodostumista ja hyvän elämän tavoittelua.

      Katsomuksia, inhimillisiä käytäntöjä ja niitä koskevia merkityksiä pidetään yksilöiden, yhteisöjen ja kulttuuriperinnön vuorovaikutuksen tuloksina. Elämänkatsomustiedossa painotetaan ihmisten kykyä vaikuttaa aktiivisesti omaan ajatteluunsa ja toimintaansa. Tämä koskee myös oppilaiden opiskelua ja oppimista.

      ET on paitsi tieto- myös taitoaine. Keskustelulla ja vuorovaikutuksella on tärkeä osa opiskelua.

      ET on ollut oppiaineena jo 40 vuotta. Sitä opiskelevien osuus vaihtelee paikkakunnittain, Helsingissä se on 31 prosenttia. Monessa pienessä kunnassa ja koulussa osuus on paljon pienempi, mutta kautta maan oppilasmäärä on selvässä kasvussa ja vajaakäyttö vähenemässä.

      Mikäli perheen lapset erotetaan kirkon jäsenyydestä peruskoulun aikana, oppilas voi siirtyä uskonnonopetuksesta elämänkatsomustietoon. Ainetta voi vaihtaa niin lukukausien kuin lukuvuoden vaihtuessa.

      Suosittelen elämänkatsomustietoa kaikille oppilaille.

    • Anonyymi00011

      Ja omat otsikkonsa ekakso

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      111
      6916
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      388
      6577
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3317
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      128
      2869
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2460
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      35
      1940
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1834
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1697
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1257
    Aihe