Ikeasta ruumisarkku?

Sellainen itse koottava. Kokonainen arkku ei mahdu hissiin ja joutuisi autopaikalle jättämään.
12153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Mihinkä sitä ruumisarkkua tarvitsee, osta ruumispussi ja makaa siinä valmiiksi,,,

Äänestä
  • Eiköhän paras ole musta jätesäkki, halpa ja helppo hävittää.

    Äänestä

  • Hiostaa eikä oikein happi vaihdu.

    Äänestä

tekeekö kukaan oikeasti r-arkkuja kohtuu hintaan ,kun halvinliikkeessä maksaa
n.700e se on kyllä kallis.
hautakulujen hinta on halvimmillaan n.3000e kellä siihen on varaa

eläessään on hyvä suunnitella se päivää.

Äänestä

Jos tuhkataan niin arkun voi vuokrata noin satasella kolmeksi päiväksi, eikä tarvii uurnaa hankkia vaan paperipussi riittää,,,

Joskus järjestettiin kansalaisopistoilla ruumisarkkujen tekoa puutyökursseilla

Äänestä

joku toinen on kätevä käsistään .
rautakaupassa onko palvelua sahata lautaa määrämittaan ,niin asia olisi hallussa.

Äänestä
  • Muutamasta rimasta ja 3mm fanerista saa kevyen.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Muutamasta rimasta ja 3mm fanerista saa kevyen.

    Havuvaneri on todella kevyttä, sitä voi käyttää vaikka 12 millisenä, ei tule painoa vielä paljon mitään ja on vanereista halvinta, hyvä materiaali moneen käyttöön.

    Äänestä

Kierrätyspahvista tehtynä, ajan hengen mukaisesti.
Itselleni kyllä kepaisi, mutta ei se taitaisi olla myyntimenestys. Muistaakseni Enso-Guzeit on joskus pahviarkkuja tehnyt mutta ei se idea lähtenyt lentoon.

Äänestä
  • Arkku tarvitaan silloinkin, kun vainaja tuhkataan. Arkun on täytettävä ympäristövaatimukset, joista hautaustoimiston arkussa on sertifikaatti. Itsetehdyn arkun on täytettävä samat kriteerit kuin tehdasvalmisteisen.

    Kartonkiarkku ei ole enää käytössä, sillä kartonki kostuu helposti eikä kestä käsittelyä. Arkkuja kysellään myös lainaksi. Se ei ole mahdollista, sillä ruumis on poltettava arkun kanssa, jotta lämpö nousee tarpeeksi korkeaksi.

    Äänestä

Jäykkikset kyllä palaa ilman arkkuakin jos laittaa muutaman klapin mukaan jne,,,
Jostain kumman syystä ne kalmot palaa ilman arkkuakin muualla Euroopassa, joissa on tarjolla vuokra-arkkuja!!!

Lisäksi Sääntö Suomi Määrää: Hautaustoimilaki edellyttää, että ruumis voidaan haudata maahan tai tuhkata ainoastaan arkussa, Suomessa kun on tapana ruumista säilyttää kuukausi tolkulla kylmiössä kun sukulaiset tappelee hautauspaikasta

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Sellainen itse koottava. Kokonainen arkku ei mahdu hissiin ja joutuisi autopaikalle jättämään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu