Ateistin Joulusaarna (ilman teköälyä)

Anonyymi-ap

Talvipäivänseisaus ja sen ohittaminen on ovat olleet aina juhlan aihe pohjoisella pallonpuoliskolla. Konkreettinen sanoma on valon voitto: päivän lyheneminen loppuu ja aurinko alkaa voittaa. Se on lupaus uudesta keväästä ja elämän voittamisesta.

Valon voittamisen voi nähdä myös symbolisena: on toivoa paremmasta, inhimillissemmästä ja onnellisemmasta tulevaisuudesta. Tähän sopii mainiosti jouluun liitetty hyväntekeväisyys. Halutaan antaa parempi tulevaisuus myös heille, jotka kotimaassa tai maailmalla eniten parempaa huomista tarvitsevat.

Samalla kun on jouluun liittyy toivon paremmata, se on myös hetki tuntea kiitollisuutta siitä, mitä itse on elämältä ja läheisiltään saanut. Myös niiltä läheisiltä, joita ei enää ole. Useat käyvät haudoilla hetken muistelemassa ja hautuumaiden "muualle haudattujen muistolle" pöydät täyttyvät kynttilöistä. Tärkeintähän on muisto ja muistelu eikä fyyinen hautapaikka.

Useille joulu rauhoittumisen ja yhdessäolon juhla. Vietetään aikaa ja syödään yhdessä, jaetaan ehkä lahjoja ja ja jos lapsia on läsnä, seurataan ennen kaikkea heidän riemuitsemistaan. Hehän ovat fyysisesti se parempi tulevvaisuus joka on mahdollinen.

Joulu on kiitollisuuden ja toivon juhla.
Hyvää ja rauhallista joulua kaikille maailmankatsomuksesta riippumatta, miten sitä ikinä vietättekin.

11

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ateistin joulusaarnassa mainitaan mm.
      -
      -
      -
      -
      -
      Eikä sovi unohtaa tätä.
      -

      Ateismi on tosiaan pelkkää jumaluskon olemattomuutta. Sitä ei saarnata. Se ei ota kantaa mihinkään asiaan. Se ei ole aate, ideologia tai harrastus. Se ei ole edes humanismia eikä ihmisten auttamista. Humanismiin voi päätyä ja ihmisiä auttaa ilman jumaliakin.

      • Anonyymi00002

        Ateistit ovat ihmisiä jotka toimivat jossain kulttuurissa.


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Ateistit ovat ihmisiä jotka toimivat jossain kulttuurissa.

        Totta. Ateistit toimivat kaikissa kulttuureissa, joten on mahdotonta sepittää ateistista saarnaa. Nyt tuo "ateistinen" saarna on kirjoitettu maksimissaan eurooppalaisesta näkökulmasta.


      • Anonyymi00004
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Totta. Ateistit toimivat kaikissa kulttuureissa, joten on mahdotonta sepittää ateistista saarnaa. Nyt tuo "ateistinen" saarna on kirjoitettu maksimissaan eurooppalaisesta näkökulmasta.

        Juurihan tuossa yllä sepitettiin.


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Juurihan tuossa yllä sepitettiin.

        Siinä sepitettiin eurooppalaisen valon juhlan saarna, ei globaalia ateistista saarnaa. Sellaisen kirjoittaminen olisi mahdotonta. Vähän samaan tapaan kuin kirjoittaisit saarnan siitä, ettet harrasta Famadihanaa.


    • Anonyymi00006

      Jumala ei ole syntynyt, joten hänen syntymäänsä ei voida juhlia.

    • Anonyymi00007

      -----/Tähän sopii mainiosti jouluun liitetty hyväntekeväisyys. Halutaan antaa parempi tulevaisuus myös heille, jotka kotimaassa tai maailmalla eniten parempaa huomista tarvitsevat.

      Hyväntekeväisyys on hyvä asia, mutta se on tekojen uskontoa, siinä itsessään ei ole evankeliumia.

      1.Korinttolaiskirje:
      13:1 Vaikka minä puhuisin ihmisten ja enkelien kielillä, mutta minulla ei olisi rakkautta, olisin minä vain helisevä vaski tai kilisevä kulkunen.
      13:2 Ja vaikka minulla olisi profetoimisen lahja ja minä tietäisin kaikki salaisuudet ja kaiken tiedon, ja vaikka minulla olisi kaikki usko, niin että voisin vuoria siirtää, mutta minulla ei olisi rakkautta, en minä mitään olisi.
      *********************************************************
      13:3 Ja vaikka minä jakelisin kaiken omaisuuteni köyhäin ravinnoksi, ja vaikka antaisin ruumiini poltettavaksi, mutta minulla ei olisi rakkautta, ei se minua mitään hyödyttäisi.
      *******************************************************************************
      13:4 Rakkaus on pitkämielinen, rakkaus on lempeä; rakkaus ei kadehdi, ei kerskaa, ei pöyhkeile,
      13:5 ei käyttäydy sopimattomasti, ei etsi omaansa, ei katkeroidu, ei muistele kärsimäänsä pahaa,
      13:6 ei iloitse vääryydestä, vaan iloitsee yhdessä totuuden kanssa;
      13:7 kaikki se peittää, kaikki se uskoo, kaikki se toivoo, kaikki se kärsii.
      13:8 Rakkaus ei koskaan häviä; mutta profetoiminen, se katoaa, ja kielillä puhuminen lakkaa, ja tieto katoaa.
      13:9 Sillä tietomme on vajavaista, ja profetoimisemme on vajavaista.
      13:10 Mutta kun tulee se, mikä täydellistä on, katoaa se, mikä on vajavaista.

      Matti ja Teppo
      Vaikka minä voisin vuoret siirtää

      https://www.youtube.com/watch?v=ODty28NZGgY

      • Anonyymi00008

        "Hyväntekeväisyys on hyvä asia, mutta se on tekojen uskontoa, siinä itsessään ei ole evankeliumia."

        Ja tähänkin väitteeseesi on vastakkainen näkemys itsensä Kristuksen suusta:

        [21] Jeesus sanoi hänelle: »Jos tahdot olla täydellinen, niin mene ja myy kaikki, mitä sinulla on, ja anna rahat köyhille. Silloin sinulla on aarre taivaissa. Tule sitten ja seuraa minua.»

        Kerronpa tässä tarinan kuinka köyhiä auttamalla pääsee jopa piispaksi ja pyhimykseksi. Martinus Toursilainen eli Pyhä Martinus oli roomalainen ratsuväen upseeri, joka oli jo nuorena kääntynyt kristinuskoon. Hän halkaisi viittansa miekallaan puoliksi ja antoi toisen puolikkaan alastomalle kerjäläiselle. Martinukselle paljastui seuraavana yönä unessa, että tuo kerjäläinen oli itse kristus. Jeesus totesi: "Tämä pakana, Martinus vaatetti minut". Seuraavana aamuna Martinuksen viitta oli jälleen ehjä ja kokonainenlähde. Tämän kaiken kokemansa seurauksena jo nuoruudessaan kristinuskosta kiinnostunut Martinus kääntyi kristityksi ja erosi armeijasta. Hän joutui siksi kärsimään jopa vankeusrangaistuksen.

        Vuonna 371 hänet kutsuttiin Toursin piispaksi. Legendan mukaan hän oli niin vaatimaton, että kuultuaan kutsusta hän piiloutui hanhitarhaan, mutta äänekkäät hanhet paljastivat hänen piilonsa. Siksi marraskuun alussa vietetään Pyhän Martin päivää ja syödään vasta teurastettuja hanhia.

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Martinus_Toursilainen


      • Anonyymi00009

        "Hyväntekeväisyys on hyvä asia, mutta se on tekojen uskontoa"

        Teoilla on väliä. Turha rukoilla taivaallista menninkäistä auttamaan, vaan pitää itse tehdä se minkä kohtuudella voi.

        Virressä kuvataan kauniisti, miten suojelusenkeli käy haavottuvien lasten turvana "maan korvessa", mutta ei sellaista oikeasti ole. Jos me emme ole suojelusenkeleitä heille, jotka suojelusta tarvitsevat, niin sitten suojelijoita ei ole.


    • Anonyymi00010

      loppui se hautuumaa perinne 🤣🤣🤣

      • Anonyymi00011

        Mihinköhän tämä liittyy?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      167
      4950
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1565
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1529
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1421
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1163
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      95
      1037
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      42
      977
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      298
      925
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      153
      827
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      747
    Aihe