Jouluaattona YLE tarjoaa lapsille Joulupukin kuuman linjan, jonne lapset voivat soittaa ja puhua pukille. Olen ihmetellyt usein aiemminkin, että miksei YLE tee Jeesuksen kuumaa linjaa, johon herkkäuskoiset voisivat soittaa ja kysellä Jeesukselta erilaisia asioita. Pääsiäiseen tällainen Jeesuksen kuuma linja sopisi hyvin, mutta vielä sopivampi olisi kuuma linja Jeesuksen syntymäpäivän kunniaksi. Olisihan se myös taistelua pakanallista pukkia vastaan.
Mietin, että olisiko Jeesus kuumassa linjassa vastasyntynyt seimessä vai aikuinen mies. Minusta vastasyntynyt ei ole mikään ongelma koska pystyyhän aasikin puhumaan niin miksei vauvajeesukselta puhe onnistuisi. Olisikohan Jeesusvauvalla aikuisen kognitiiviset kyvyt vai olisiko kehittymättömät vauvanaivot? Jumalan kognitiiviselle tasolle olisi helppo päästä vauvankin. Esimerkiksi Jumala ei tiedä edes lukua nolla vaikka jopa varis sen tajuaa.
Soittaisitko sinä Jeesuksen kuumalle linjalle, jos sellainen olisi? Mitä kysyisit Jeesukselta?
Soittaisitko Jeesuksen kuumaan linjaan?
15
235
Vastaukset
- Anonyymi00001
Mitä jos kokeilisit joulun kunniaksi itsemurhaa? Aliarvostettu ratkaisu jota sukulaisesi kuitenkin arvostaisivat 😘
- Anonyymi00002
Jeesus vauva jokeltaa tyytyväisenä.
- Anonyymi00003
Lähimmäisenrakkautta tihkuva uskovaisen viesti joulun kunniaksi. Taitaa olla kasetti aika kireällä. Itse en viitsi kommentoida typeriä tai mitäänsanomattomia avauksia, joten tämä ilmeisesti osui uskovaisella kipeään paikkaan.
- Anonyymi00004
Kysyisin miksi hän ei tullut takaisin ja miksi hän ei tee sitä, mitä häneltä pyydetään vaikka lupasi tehdä.
Islamin mukaan Jeesus-vauva puhui seimessä. - Anonyymi00005
ylen 600miljoonaa ei riitä edes pienoa soittavaa osaavaan 🤣🤣🤣
- Anonyymi00006
ei oikein tunnettu joululaulu sujunut 🤔joku sukulaisen suojatyöpaikka ?
Voisin soittaakin, mutta en mielellään lapsena vaan aikuisena. Lapset ovat auktoriteettiuskoisia, koska siihen lapset kasvatetaan. Vanhemmat tietävät kaiken ja lasten kuuluu totella. Minusta se on kyllä ihan luonnollista. Niin minäkin olen kasvattanut lapseni eli viestittänyt heille, että vanhemmat olemme pomoja niin pitkään, kun on tarvis. Vähitellen pomotus vähenee ja lopulta aika lailla katoaa, kun lapset muuttavat pesästä pois. Joulupukki ei ole niissä kuumissa linjoissa oikea joulupukki, vaan häntä esittävä hyväntahtoinen satusetä. Jeesuksen kuumassa linjassa ei esiintyisi Jeesus itse, vaan hänen puolestaan vastauksia latesi joku pappi Jeesuksen edustajana. Samaan tapaan kuin siis oikealla joulupukilla on edustaja ja heitä on yleensä montakin. Peltsi yritti tavoittaa joulupukin korvatunturilta syksyllä. Löysi kuitenkin vain tyhjän mökin ja viesteinä pukin olemassaolosta tekparran ja tyhjän viinapullon.
Voisin ehkä kysyä siltä Jeesuksen sijaiselta tai hänen luottohenkiltään, että miksi tarina on rakennettu niin kummalliseksi, että se vaikuttaa vain yhdeltä tietokonemaailman roolipeliltä muiden joukossa. Mitä järkeä jumalan oli luoda ihminen. Jos hän loi sen omaksi kuvakseen, miksei luonut sen sijaan kirkasta peiliä ja katsonut itseään sieltä. Mikä on koko tarinan juju, jos kerran jumala on kaikkivaltias? Jos hän olisi halunnutkin luoda ihmisen, miksei hän ei luonut heitä suoraan sinne paratiisiin. Tai ehkä loikin, mutta miksi hän päästi sen käärmeen juonittelemaan ja sitten koko leikista tulikin pirullinen sukupolvesta toiseen kestävä kärsimys, missä ihmispolot pelotellaan melkein kuoliaaksi ennen kuin he ovat kunnolla syntyneetkään helvetin tulilla ja ties millä vitsauksilla. Ehkä tämä toimii jossain seikkailullisessa roolipelissä, mutta oikeassa elämässä se on ollut jatkuva harmituksen aihe.- Anonyymi00007
Soittaisitko Jeesuksen kuumaan linjaan?
Mihin vitun Ylen roskaan ja ei Kristus !!
Vaan vasemmisto politiikaa ja roskaa.
Nää Ylen saastaiset pahat ihmiset tekevät näin.He Ylessä eivät ole rakkuattas vaan sitä pahan puolta. - Anonyymi00008
Kysy. Voinko tulla uskoon. Vaikka olen äkäinen ateisti. Pilkkaan myös Jeesusta ja Jumalaa.
Saanko uskon??? - Anonyymi00010
Mainio avaus, kiitos! Juuri näin terävää näkökulmaa tarvitaan näissä ajankohtaisissa syntymäpäiväksi uumoilluissa tunnelmissa.
Itse soittaisin aivan heti Jeesuksen kuumalle linjalle. Tietenkin ensimmäisenä kysyisin, milloin hän aikoo tehdä sen kuuluisan kampäkkinsä vihdoin ja viimein. Ja mikä on ollut esteenä, koska hän on vitkastellut paluumuuttonsa kanssa niinkin pitkään kuin 2000 vuotta? Onko hänen armollinen ahterinsa mahdollisesti jäätynyt kiinni kultaiseen istuimeen? Taivaassahan täytyy olla todella kylmä, liki -273 astetta, koska kaikki lämpö imuroidaan Helvettiin, jossa puolestaan on aivan helvetin kuuma. Pakosti siis peppu jäätyy taivaasssa. Vai jäättyykö? Sitäkin voisi Jeesukselta kysyä.
Mitä taivaallisessa paratiisissa syödään? Pierettävätkö taivaalliset herneet? Valmistaako Jeesus edelleen kiljua simpsalapim-tekniikalla vedestä kuten Kaanaan häihin? Rakastellaanko Taivaassa vai ovatko lisääntymiskujeet turhia sikäläisissä maisemissa?
Kysyisin myös omasta loppusijoituspaikastani tarkempaa tietoa, koska uskovaiset ihan hyväntahtoisuuttaan ja rakkaususkontoaan korostaakseen tietenkin lähettävät minut aina Helvettiin. Muun muassa tämmöistä tiedustelisin. Kannatan Jeesuksen kuuman linjan avaamista! - Anonyymi00011
Kyselin tänä aamuna erilaisia asioita Jeesukselta, Hän vastaa ajallaan. Hän vastaa varmasti ja oikein. Vaatii sydämen puhtautta ja hiljentymistä olla Jeesuksen edessä. Puhtaus saadaan Jeesuksen veren kautta.
- Anonyymi00012
Muista ottaa lääkkeesi. Jeesus vastailee vähemmän.
- Anonyymi00013
Mielestäni Ylen rahoilla ei pitäisi sen enempää tukea Jeesuksen kuin Joulupukinkaan kuumaa linjaa tai minkään muunkaan olemattoman mielikuvitus- ja satuolennon perinteen ylläpitämistä ja etenkin kun ne rahat on varastettu tavallisilta kansalaisilta verotuksen muodossa.
- Anonyymi00014
Eduskunnassakin puhutaan paskaa paljon paremmalla palkalla, joten Jeesus-sonta ei siinä sivussa maata kaatavaa veronkiristystä aiheuttaisi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1572558Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658
