Jouluaattona YLE tarjoaa lapsille Joulupukin kuuman linjan, jonne lapset voivat soittaa ja puhua pukille. Olen ihmetellyt usein aiemminkin, että miksei YLE tee Jeesuksen kuumaa linjaa, johon herkkäuskoiset voisivat soittaa ja kysellä Jeesukselta erilaisia asioita. Pääsiäiseen tällainen Jeesuksen kuuma linja sopisi hyvin, mutta vielä sopivampi olisi kuuma linja Jeesuksen syntymäpäivän kunniaksi. Olisihan se myös taistelua pakanallista pukkia vastaan.
Mietin, että olisiko Jeesus kuumassa linjassa vastasyntynyt seimessä vai aikuinen mies. Minusta vastasyntynyt ei ole mikään ongelma koska pystyyhän aasikin puhumaan niin miksei vauvajeesukselta puhe onnistuisi. Olisikohan Jeesusvauvalla aikuisen kognitiiviset kyvyt vai olisiko kehittymättömät vauvanaivot? Jumalan kognitiiviselle tasolle olisi helppo päästä vauvankin. Esimerkiksi Jumala ei tiedä edes lukua nolla vaikka jopa varis sen tajuaa.
Soittaisitko sinä Jeesuksen kuumalle linjalle, jos sellainen olisi? Mitä kysyisit Jeesukselta?
Soittaisitko Jeesuksen kuumaan linjaan?
14
185
Vastaukset
- Anonyymi00001
Mitä jos kokeilisit joulun kunniaksi itsemurhaa? Aliarvostettu ratkaisu jota sukulaisesi kuitenkin arvostaisivat 😘
- Anonyymi00002
Jeesus vauva jokeltaa tyytyväisenä.
- Anonyymi00003
Lähimmäisenrakkautta tihkuva uskovaisen viesti joulun kunniaksi. Taitaa olla kasetti aika kireällä. Itse en viitsi kommentoida typeriä tai mitäänsanomattomia avauksia, joten tämä ilmeisesti osui uskovaisella kipeään paikkaan.
- Anonyymi00004
Kysyisin miksi hän ei tullut takaisin ja miksi hän ei tee sitä, mitä häneltä pyydetään vaikka lupasi tehdä.
Islamin mukaan Jeesus-vauva puhui seimessä. - Anonyymi00005
ylen 600miljoonaa ei riitä edes pienoa soittavaa osaavaan 🤣🤣🤣
- Anonyymi00006
ei oikein tunnettu joululaulu sujunut 🤔joku sukulaisen suojatyöpaikka ?
Voisin soittaakin, mutta en mielellään lapsena vaan aikuisena. Lapset ovat auktoriteettiuskoisia, koska siihen lapset kasvatetaan. Vanhemmat tietävät kaiken ja lasten kuuluu totella. Minusta se on kyllä ihan luonnollista. Niin minäkin olen kasvattanut lapseni eli viestittänyt heille, että vanhemmat olemme pomoja niin pitkään, kun on tarvis. Vähitellen pomotus vähenee ja lopulta aika lailla katoaa, kun lapset muuttavat pesästä pois. Joulupukki ei ole niissä kuumissa linjoissa oikea joulupukki, vaan häntä esittävä hyväntahtoinen satusetä. Jeesuksen kuumassa linjassa ei esiintyisi Jeesus itse, vaan hänen puolestaan vastauksia latesi joku pappi Jeesuksen edustajana. Samaan tapaan kuin siis oikealla joulupukilla on edustaja ja heitä on yleensä montakin. Peltsi yritti tavoittaa joulupukin korvatunturilta syksyllä. Löysi kuitenkin vain tyhjän mökin ja viesteinä pukin olemassaolosta tekparran ja tyhjän viinapullon.
Voisin ehkä kysyä siltä Jeesuksen sijaiselta tai hänen luottohenkiltään, että miksi tarina on rakennettu niin kummalliseksi, että se vaikuttaa vain yhdeltä tietokonemaailman roolipeliltä muiden joukossa. Mitä järkeä jumalan oli luoda ihminen. Jos hän loi sen omaksi kuvakseen, miksei luonut sen sijaan kirkasta peiliä ja katsonut itseään sieltä. Mikä on koko tarinan juju, jos kerran jumala on kaikkivaltias? Jos hän olisi halunnutkin luoda ihmisen, miksei hän ei luonut heitä suoraan sinne paratiisiin. Tai ehkä loikin, mutta miksi hän päästi sen käärmeen juonittelemaan ja sitten koko leikista tulikin pirullinen sukupolvesta toiseen kestävä kärsimys, missä ihmispolot pelotellaan melkein kuoliaaksi ennen kuin he ovat kunnolla syntyneetkään helvetin tulilla ja ties millä vitsauksilla. Ehkä tämä toimii jossain seikkailullisessa roolipelissä, mutta oikeassa elämässä se on ollut jatkuva harmituksen aihe.- Anonyymi00007
Soittaisitko Jeesuksen kuumaan linjaan?
Mihin vitun Ylen roskaan ja ei Kristus !!
Vaan vasemmisto politiikaa ja roskaa.
Nää Ylen saastaiset pahat ihmiset tekevät näin.He Ylessä eivät ole rakkuattas vaan sitä pahan puolta. - Anonyymi00008
Kysy. Voinko tulla uskoon. Vaikka olen äkäinen ateisti. Pilkkaan myös Jeesusta ja Jumalaa.
Saanko uskon??? - Anonyymi00010
Mainio avaus, kiitos! Juuri näin terävää näkökulmaa tarvitaan näissä ajankohtaisissa syntymäpäiväksi uumoilluissa tunnelmissa.
Itse soittaisin aivan heti Jeesuksen kuumalle linjalle. Tietenkin ensimmäisenä kysyisin, milloin hän aikoo tehdä sen kuuluisan kampäkkinsä vihdoin ja viimein. Ja mikä on ollut esteenä, koska hän on vitkastellut paluumuuttonsa kanssa niinkin pitkään kuin 2000 vuotta? Onko hänen armollinen ahterinsa mahdollisesti jäätynyt kiinni kultaiseen istuimeen? Taivaassahan täytyy olla todella kylmä, liki -273 astetta, koska kaikki lämpö imuroidaan Helvettiin, jossa puolestaan on aivan helvetin kuuma. Pakosti siis peppu jäätyy taivaasssa. Vai jäättyykö? Sitäkin voisi Jeesukselta kysyä.
Mitä taivaallisessa paratiisissa syödään? Pierettävätkö taivaalliset herneet? Valmistaako Jeesus edelleen kiljua simpsalapim-tekniikalla vedestä kuten Kaanaan häihin? Rakastellaanko Taivaassa vai ovatko lisääntymiskujeet turhia sikäläisissä maisemissa?
Kysyisin myös omasta loppusijoituspaikastani tarkempaa tietoa, koska uskovaiset ihan hyväntahtoisuuttaan ja rakkaususkontoaan korostaakseen tietenkin lähettävät minut aina Helvettiin. Muun muassa tämmöistä tiedustelisin. Kannatan Jeesuksen kuuman linjan avaamista! - Anonyymi00011
Kyselin tänä aamuna erilaisia asioita Jeesukselta, Hän vastaa ajallaan. Hän vastaa varmasti ja oikein. Vaatii sydämen puhtautta ja hiljentymistä olla Jeesuksen edessä. Puhtaus saadaan Jeesuksen veren kautta.
- Anonyymi00012
Muista ottaa lääkkeesi. Jeesus vastailee vähemmän.
- Anonyymi00013
Mielestäni Ylen rahoilla ei pitäisi sen enempää tukea Jeesuksen kuin Joulupukinkaan kuumaa linjaa tai minkään muunkaan olemattoman mielikuvitus- ja satuolennon perinteen ylläpitämistä ja etenkin kun ne rahat on varastettu tavallisilta kansalaisilta verotuksen muodossa.
- Anonyymi00014
Eduskunnassakin puhutaan paskaa paljon paremmalla palkalla, joten Jeesus-sonta ei siinä sivussa maata kaatavaa veronkiristystä aiheuttaisi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40785
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721
