Olen nyt pari kertaa törmännyt samaan ilmiöön että kun vaihdan autoliikkeessä auton alkaa ostaja tai mahdollinen ostaja soitella/viestitellä minulle autosta ja kysellä siitä. Ikinä en näihin vastaile enkä tule vastaamaan.
Syyt ovat seuraavat.
1. En ole enää auton omistaja. Minulla ei ole mitään tekemistä myöskään auton myynnin kanssa vaan se on liikkeen omistama ja liike on myös vastuussa siitä.
2. En voi antaa takuuta autosta sillä ei ole periaatteessa merkitystä onko se ollut hyvä koska käytetty auto voi hajota koska vaan ja voi olla myös vikoja joita en ole huomannut.
3. Jos mietit kannattaako sinun ostaa joku auto juttele myyjälle ja kysele sitä hiljaa itseltäsi älä minulta.
Autoliikkeestä auton ostajat huomio
17
433
Vastaukset
- Anonyymi00001
Jassoo!
- Anonyymi00002
Tuliko tämä jotenkin yllätyksenä että edellinen omistaja ei toimikkaan autokauppiaana ja pidä siitä myynti puheita vaan ON JO MYYNYT AUTON?
- Anonyymi00003
Minä olen kerran soittanut.
Puhelu oli aivan asiallinen, eikä entinen omistaja purrut minua
korvaan. Selvää tietenkin on, ettei tätä myynniedistystä tietenkään
tarvitse tehdä.
Muutama kysymys riittää, mm. se, että miksi myit auton?!- Anonyymi00005
Se miksi myin auton ei kuulu sinulle millään tavalla enkä ole myymässä autoa vaan liike myy joten kaikki kysymykset liikkeen myyjälle. Oikeastaan sinulla ei pitäisi olla edes yhteystietojani.
- Anonyymi00010
Anonyymi00005 kirjoitti:
Se miksi myin auton ei kuulu sinulle millään tavalla enkä ole myymässä autoa vaan liike myy joten kaikki kysymykset liikkeen myyjälle. Oikeastaan sinulla ei pitäisi olla edes yhteystietojani.
Trafista saa omistaja historian.
- Anonyymi00012
Anonyymi00010 kirjoitti:
Trafista saa omistaja historian.
Saa, mutta nykyään aika harvoin esimerkiksi puhelinnumeroa enää löytää niillä tiedoilla.
- Anonyymi00004
Jos useampikin ostajaehdokas alkaisi kyselemään ja jankkaamaan jostain entisestä autosta niin vois kai se alkaa rasittamaan.
- Anonyymi00006
Yksi riittää koska niin ei kuulu tehdä.
- Anonyymi00007
Mutta ihan nyrkkisääntönä voisi ajatelle että harva autoaan vie vaihtoon koska se on niin perkeleen hyvä ja vähän ajettu...
- Anonyymi00008
Miksi olet ajanut huonolla autolla? Olisit ostanut vähän paremman.
- Anonyymi00009
Tottahan aitoja vaihdetaan vähän ajettuina ja ehjinä paljonkin. Siten välttää ongelmat ja korjauskulut ja uusi auto on kiva asia.
- Anonyymi00013
Silloinhan se nimenomaan viedään vaihtoon, eli sopivan ikäisenä ja sopivilla kilsoilla niin saa hyvän hinnan. En ole kertaakaan vaihtanut autoa siksi että siinä olisi jotain teknistä vikaa.
- Anonyymi00011
Itse olen jättänyt liikkeeseen aina katsastetun ja täysin toimivan auton. Sen pitää riittää.
- Anonyymi00014
kamuxpelko
- Anonyymi00015
niin tekee moni
- Anonyymi00016
Mulle on soitettu usein kun vaihdan autoa ennen takuun umpeutumista. Ihmettelevät vähiä kilometrejä ja epäilevät. Ei oikein jaksaisi tuota epäluuloa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial291889Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1651860Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3711687Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2151219Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221148- 121091
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt81046- 2851015
- 821011
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49968