Kokoomuspoliitikko Otto Meren mukaan ihmiset eivät jonota ruoka-apua ensisijaisesti pakon ja tarpeen vuoksi, vaan siksi, että se on kiva bonus.
Tämä johtunee siitä, että Otto itse ja useimmat Oton tuntemat ihmiset ovat ahneita ja rikkaita kermaperseitä, jotka eivät tarvitse mitään, mutta lohmivat silti itselleni kaiken ylimääräisen minkä irti vain saavat. Ja siksi hän kuvittelee kaikkien muidenkin olevan sellaisia kusipäitä.
Sääliä pitää miestä, joka noin pienessä mielessä ja paskassa porukassa joutuu elämään.
Tämä johtunee siitä, että Otto itse ja useimmat Oton tuntemat ihmiset ovat ahneita ja rikkaita kermaperseitä, jotka eivät tarvitse mitään, mutta lohmivat silti itselleni kaiken ylimääräisen minkä irti vain saavat. Ja siksi hän kuvittelee kaikkien muidenkin olevan sellaisia kusipäitä.
Sääliä pitää miestä, joka noin pienessä mielessä ja paskassa porukassa joutuu elämään.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Sarjassamme "köyhät kuolevat piruuttaan välttyäkseen veronmaksulta" a la Snellman ja suuret nälkävuodet.
Pahesignalointia ja psykopatiaa. Mitenkä jengi suostuu oleilemaan tuollaisen kokoomuslaisen kanssa samassa tilassa? Mielestäni sellainen lähettää ihan väärää viestiäsiitä millainen perseily lähimmäisen alaspainamisineen on hyväksyttävää.
En ole pätkääkään porvari enkä oikeistolainen mutta tunnen paljon kokoomuslaisia jotka ovat ihmisinä ihan mukavia face to face.😇
Harvapa naamatusten uskaltaa toista herjata. Ne puheet käydään omien seurassa.
Voin sanoa samaa monesta vasurista.
No vittu jos jotain ämpäreitäkin jonotetaan niin miksei sitten ilmaista ruokaa? Yksikään niistä syöjistä ei olisi nälkään kuollut jos olisi jättänyt väliin.
On vaan niin, että kun on 24/7 aikaa niin silloinhan sitä menee minne vaan ajan kulukseen jos on jotain ilmaista tarjolla.
Meri voisi hypätä mereen ja tehdä veronmaksajille palveluksen, olisi yksi kokoomusloinen vähemmän riesana.
Aamen!!
Meri on syntynyt kultalusikka suussa . Aina on ollut kaikki hyvin ja kaikkea, mitä tarvitsee ja vielä ylenmäärinkin on ollut helposti saatavissa, käden ulottuvilla. Mistä tällaiselle sitten kehittyisi empatiakyky, kyky ymmärtää päinvastaisissa oloissa kasvaneita ja köyhissä oloissa eläviä ihmisiä. Rikkaiden lapsille kehittyy alunalkaen hyvä itsetuntokin, jolloin on kaikki elämässä on helpompaa. Sitäpaitsi rikkaat auttavat toinen toisiaan kannustamalla ja esim. korkeimpien työpaikkojen saannissa ym:ssa.
Meri voisi itse nyt sitten opettaa ihmisiä kalastamaan ruokansa sekä ostaa heille tarvittavat välineet, jos uskoo köyhyyden sillä loppuvan. On aikoihin eletty! Ennen arvostettiin hyväntekeväisyyttä, nyt haukutaan Hurstiakin. Muuten, onko Meri ja muut hyväosaiset tulleet ajatelleeksi näkökulmaa, että Helsingissäkin on paljon yksinäisiä ihmisiä, vanhuksia ja monenikäisiä. Ehkä moni meni Hurstin juhlaan myös saadakseen tuntea muiden ihmisten läsnäoloa ja joulun tuntua. Mitä väärää siinä on?
Sanoma teille, hyväosaiset tuomitsijat: Ymmärrys ja inhimillyys hoi, äly älä jätä ! Maailma on niin erikoinen paikka, että kukaan ei tiedä etukäteen, mitä itse vielä edestään löytää! Olen yli 80 vuosikymmenen aikana nähnyt uein, että ylimielisyys ja toisten halveksunta kostautuu heille itselleen, siis halveksijalle ja ylimieliselle, tavalla tai toisella.
Täyttä asiaa!
Kadehtiiko Otto Meri ja muut kokoomuslaiset sitä että Hursti saa hävikkituotteita ja muita ylijäämätuotteita kaupoista ja jakaa niitä hyväntekeväisyyteen? Otto Merelle on mennyt keltainen neste päähän kun suku on hyväosaisia.
Otto Orpomeri-Purra.
Kokoomuslaiset mittaavat ihmisarvon rahassa ja omaisuudessa.
Jos ei ole rahaa eikä omaisuutta, ei ole ihmisarvoa eikä ihmisoikeuksia.
Kokoomuslaiset ovat realisreja. Vasemmistolaiset haihattelijoita
Olen mieluummin hsihattelija kuin kävelevä persereikä
Kokoomuslaiset ei ole mitään realisteja, pikemmin päinvastoin!
Otto on oikeassa. Eivät nuo mitään apua tarvitse. Menevät tuonne vain koska jotain jaetaan ilmaiseksi.
Otto on väärässä, heikompiosaisista PITÄÄ PITÄÄ HUOLTA!
Merenoton mielipide on vain ääneen sanottuna se mitä Kokoomus ajattelee köyhemmistä ihmisistä.Halveksivat.Ei ihme,että koulukiusaajat ovat voimissaan.Kotona annetaan esimerkkiä.Ymmärrän että Suomi on korruptoitunut maa ja nytkin Kokoomuksella on jo koossa yli 2 miljoonaa millä käydä vaalitaistoon.
Otto Merellä on ollut kummallinen päähänpinttymä vaatiessaan maidon tarjontaa pois Helsingin kaupungin palveluista....todella pikkusieluista yritttää päättää muiden puolesta, mitä voi juoda.
Ja niinkuin maidon juominen olisi häneltä pois! Kummallista.
Toimisi ennemmin alkoholia vastaan.
Kokoomuslaisia on kahta lajia, hyviä ja eläviä.
Vai "kiva bonus"....hyvin monilta poliitikoilta puuttuu tunneäly ja se on suuri puute ihmisessä.Kuka näitä tyhjäpäitä äänestää???
Vetokärryjen kanssa näkyivät ns köyhät menneen jouluaterialle
Ap, miksi kirjoitit että kokoomuslaiset ovat vastenmielisiä ihmisiä? Nuo ilkeät surkimukset eivät tunnista edes ihnmisyys-sanaa.
Sinun tässä r*ssän perseennuolija kuuluis kuolla nälkään!!
Sisällissota alkoi juuri näiden Kokoomus paskojen takia, tämä sankari ei taida muistaa. Harmi juttu että jäi Lahtareiden kalttaus kesken.
Vaihdat nimesi lähi-itä, afrikkalais, ukrainalais tai romanitaustaiseksi niin asiat hoituu ilman venkoilua.
Esim. romaneilla alkaa jokaisella työkyvyttömyys eläke heti kun lapsilisät lakkaavat..
t. kelan uhri myös.
Timo 5 cm. 🍆🥚🥚
Ei autoa! 🚗
Taas yksi oman elämänsä Ebenezer Scrooge eli kokkare?
Kaljapaskat housuissa örveltävä umpikänninen vasemmisstolainen porttikongiin kuseskeleva ay-aktiivi on mielyttävämpi katseltava ja haisteltava kuin porvarillinen hienolle partavedelle tuoksuva Hugo Bossin pukuinen porvari.
Porvari muuten tykkää Hugo Bossin puvuista, koska Hugo suunnitteli myös SS:lle mustat komeat asut.