Auta lapsia keräys.

Onko samanlaista touhua kuin Punasella ristillä. Johtajat vie kermat päältä.
Ikänä en anna näille, mutta tunnen vanhuksen mille ostelen koska yhteiskunta ei pidä huolta. Paitsi jos olet tullut muualta, saat matkoja, sähkömopot ym. Ja olen nähnyt touhun.
7142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kaikenmaailman turhat julkkikset kerjäämässä tv:ssä! En anna rahaa, kun tosiaan ei mene perille!

Äänestä

Joulun alla media ja some täyttyivät taas tarinoista siitä, kuinka toisilla on kovaa ja kurjaa. Lapset eivät saa haluamiaan lahjoja, vanhemmat kokevat syyllisyyttä, koska eivät pysty tarjoamaan kaikkea mitä haluaisivat. Yhteiskunta esitetään epäoikeudenmukaisena ja syyllistä haetaan jostain yksilön ulkopuolelta.
Toki elämä ei ole reilua. Se ei ole koskaan ollut. Mutta pitkällä aikavälillä ihmiset saavat pääosin sen, minkä omalla tekemisellä ansaitsevat.
Jos ihminen on tietoisesti jättäytynyt tukien varaan tai hoitaa talouttaan huonosti ja vertaa omaa ostovoimaansa niihin, jotka käyvät töissä ja huolehtivat taloudestaan, asetelma on jo lähtökohtaisesti absurdi. On täysin järjetöntä verrata näitä asioita keskenään.
Ei puhuta siitä, että moni yrittäjä tekee 60-100 tuntisia työviikkoja, kantaa kaikki riskit - ja saa siitä usein tuntihinnaltaan huonompaa korvausta kuin muut. Tämäkin pitäisi sanoa ääneen.
Keskustelu on melko nurinkurista. Sen sijaan, että kiitettäisiin niitä, jotka rahoittavat järjestelmän, syyllistetään heitä. Samaan aikaan loukkaannutaan siitä, että huonot valinnat johtavat huonoihin lopputuloksiin. Ikään kuin seuraukset olisivat itsessään epäoikeudenmukaisia.
Monilla on aivan liian korkeat odotukset siitä, mitä heille “kuuluu” ja aivan liian ruusuinen kuva omasta osaamisestaan. Todellisuudessa suuri osa ihmisistä ei ole läheskään niin hyviä kuin kuvittelee.
Usein kuulee, että on lähetetty sata työhakemusta. Harvemmin kuulee, miten hakemukset ovat kehittyneet matkan varrella. Todennäköisesti ei mitenkään. Sama kopioitu hakemus toistettuna kymmeniä tai satoja kertoja. Entä jos ongelma onkin hakemuksessa - tai hakijassa.
Yhteiskunnallinen kehitys Suomessa kulkee huolestuttavasti väärään suuntaan. Vastuu siirretään yhä useammin järjestelmälle ja yhteiskunnalle, vaikka syy olisi yksilön valinnoissa - ja olisihan kohtuutonta, jos niillä olisi seurauksia.

Äänestä
  • Minustakin Suomessa on 276 000 yksilöä jotka haluaa olla omasta halustaan työttömänä, ettei tarvitse ostaa joululahjoja. Vain hyvät ihmiset käy töissä ja huonot ei, edellisen kirjoittajan mukaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Minustakin Suomessa on 276 000 yksilöä jotka haluaa olla omasta halustaan työttömänä, ettei tarvitse ostaa joululahjoja. Vain hyvät ihmiset käy töissä ja huonot ei, edellisen kirjoittajan mukaan.

    Ihmisellä itsellään on iso vastuu elämästään! Suomessa ovat asiat aivan liian hyvin, jos työnteko ei muka kannata vaan jäädään tukien varaan!

    Äänestä

Ruokajonoissa oli paljon huijattuja ulkomaalaistaustasia opiskelujoita ja heidän perheenjäseniä, jotka vihervasemmistonon tänne huijannut muka paremman elämän toivossa!

Äänestä
  • Sitten ne tuo koko sukunsa tänne elätettäväksi ja se on viherkommarien mielestä hyvä juttu.
    Kulttuuri ja etenkin raiskaukset lisääntyy.

    Äänestä

Telkkarissa kauheesti kerätään, mutta ne ei tosiaankaan mee perille vaan herrojen taskuun. Ja niillä herroilla nyt on jo ennestään ihan tarpeeksi rahaa ettei tarvis lapsilta ryöstää

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onko samanlaista touhua kuin Punasella ristillä. Johtajat vie kermat päältä.
Ikänä en anna näille, mutta tunnen vanhuksen mille ostelen koska yhteiskunta ei pidä huolta. Paitsi jos olet tullut muualta, saat matkoja, sähkömopot ym. Ja olen nähnyt touhun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu