Ukrainan presidentin pitkäaikainen ystävä, niin edelleen Ukrainan valtavaan korruptioskandaaliin yhdistetty liikemies saaliineen, on ottanut varaslähdön pakenemalla ensimmäisten joukossa Israeliin, jättäen uskonveljensä Zelenskyin hätää kärsimään. Ehkä tulee aika kun Zelenskyinkin olisi parasta tehdä Houdinit ja kadota Israeliin turvaan?
Tämä ystävä, elokuvatuottaja Timur Mindich omistaa Kvartal 95 - elokuvastudion joka nosti uskonveljensä Zelenskyin kansalliseksi tähdeksi ja tuon avulla lopulta Ukrainan presidentiksi.
Ukrainan korruption vastainen virasto (nabu) epäilee Zelenskyin ystävän Mindichin olevan maan energiasektooriin kohdistuneen 100 000 000 (satamiljoonaa) dollarin korruptiovyyhdin takana, eli Mindichin ei tarvinnut lähteä tyhjin käsin Israeliin.
Ja niin kuin tuossa ei olisi kylliksi, niin Zelenskyin hyvää ystävää epäillän myös esimerkiksi rahanpesusta ja ministeriin vaikuttamisesta (kiristystä, lahjontaa..?) Mindich puolustautuu Israelista tuntemattomaksi jääneestä pakopaikasta, että on syytön!
Tutkimuksia koetettiin estää mm. sillä, että kansallinen korruptionvastainen virasto (NABU) ja korruptionvastainen erikoissyyttäjänvirasto (SAPO) asetettiin Zelenskyin määräyksellä suoraan maan yleisen syyttäjän alaisuuteen. Valtakunnansyyttäjä sattui olemaan Zelenskyin avoin ja läheinen liittolainen.
Tuo suunitelma meni mönkään koska kansa raivostui ja järjesti mielenosoituksia ja nk. Kiovan läntiset kumppanit ilmaisivat myös tyytymättömyytensä joten Zelenskyin oli pakko palauttaa korruptiovastaisen elimen itsenäisyys ja siksi Zelenskyin juutalaisilla ystävillä on tullut valtava kiire Israeliin turvaan.
Roistojen pesä!
8
139
Vastaukset
- Anonyymi00001
Zelenskyi on juutalaisten troijan hevonen Ukrainalle. Ukrainan maa- ja mineraalivarat Yhdysvaltojen juutalaisille, check! Ukrainan natsit eturintamalle tykinruoaksi, check! Ukrainan saamat avustukset siiretty omille tileille, check..!
- Anonyymi00002
Kuvittelin Yhdysvaltojen olevan Ukrainan sodan suurimman hyötyjän mutta ei Ukrainan juutalaisvähemmistökään osattomaksi jää, vai ovatko juutalaiset ja Yhdysvallat sama asia?
- Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Kuvittelin Yhdysvaltojen olevan Ukrainan sodan suurimman hyötyjän mutta ei Ukrainan juutalaisvähemmistökään osattomaksi jää, vai ovatko juutalaiset ja Yhdysvallat sama asia?
Ukrainan siionistien hallitsema media pitää kyllä huolen, että Zelenskyi on Ukrainan sankari, ja kääntää Ukrainan häviön voitoksi valheellisella ja harhaanjohtavalla uutisoinnillaan.
- Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
Ukrainan siionistien hallitsema media pitää kyllä huolen, että Zelenskyi on Ukrainan sankari, ja kääntää Ukrainan häviön voitoksi valheellisella ja harhaanjohtavalla uutisoinnillaan.
Israel myöntää kaikille rikollisille juutalaisille turvapaikan jotka ovat onnistuneet kavaltamaan sinisilmäisiltä vääräuskoisilta omaisuuksia. Israel on juutalaisten roistojen turvasatama.
- Anonyymi00005
Anonyymi00003 kirjoitti:
Ukrainan siionistien hallitsema media pitää kyllä huolen, että Zelenskyi on Ukrainan sankari, ja kääntää Ukrainan häviön voitoksi valheellisella ja harhaanjohtavalla uutisoinnillaan.
Ukrainan häviö voidaan soperella torjuntavoittona, samalla tavalla kuin Suomen jatkosodassa kun Suomi hykkäsi Saksan kanssa Neuvostoliittoon. Suomalaisille valehdeltiin että Suomi sai torjuntavoiton.
- Anonyymi00006
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/c2c87686-89c8-41f5-955c-7c45343fba12
"Hurja hintalappu
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi arvioi, että Ukrainan jälleenrakennus maksaa 700–800 miljardia."
Ettei vaan olisi niin, että Ukraina ei halua lpettaa sotaa, koska rahaa pumpataan Ukrainaan niin kauan, kun sota jatkuu ja suomikin lähettää Ukrainaan rahaa miljardeja, vaikka ne menisivät korruptoituneiden johtajien taskuihin.
No ei kai niitä alueita, jotka venäjälle luovutetaan sodan päätyessä jälleenrakenneta, sehän on Venäjän oma homma.
Suomi tietenkin etunenässä antaa useamman miljardin Ukrainan jälleenrakentamiseen vaikka nekin rahat voivat mennä korruptoituneiden johtajien taskuihin.
Ei suomelle lähetetty rahaa jälleenrakentamiseen, ainostaan humanitääristä apua suomi sai ja jälleenrakennus tehtiin suomalaisten voimin, ei tänne mitään jälleenrakennus joukkoja lähetetty. - Anonyymi00008
Ei se yllätä ollenkaan, että Ukrainassa on vielä korruptiota jäljellä. Se on juurtunut siellä syvään, venäjän toimesta, kun Ukrainassa oli pitkään venäjän nukkehallintoja.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie953443Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta33337Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää502353Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten762301Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut862266Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1392088Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt301847HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364101844Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1161772Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin401605