eikö uskalla km rajaa tuon enenpää?
https://automyyntiin.fi/autojen-viat/vw-oljynkulutus/
https://moottorihiomo.fi/oljynkulutus/
kertokaa ihmeessä
https://automyyntiin.fi/autojen-viat/vw-oljynkulutus/
https://moottorihiomo.fi/oljynkulutus/
kertokaa ihmeessä
Vastaukset 29
Vanhimmat
VWskodaudi ei kestä yli 100tkm...
se on totta
Mikään ei kestä jos ei osaa ajaa ja noudattaa huolto-ohjeita.
Noinko pahasti koko vuoden uusien autojen rekisteröintiluvut pelottaa omapoikaa?
444
Sähkömoottorit.
Samaa paskaa eri paketeissa kaikki autot lopulta ovat. Kannattaa hommata yleinen ja paljon myyty merkki ja malli, että varaosien saanti on taattu.
Vanhoja saa halvalla.
Öljyä syö kyllä, mutta surutta paaliin, jos tulee kallis vika.
30v kokemus merkistä joten niiden ongelmat eivät tule puskista ja tiedän kuinka välttää niitä myös. Kokemuksen perusteella osaan valikoida myös mallin jossa kestävä moottori ja vaihteisto. Tuota elektroniikkapaskaa on joka merkillä, varsinkin uusissa malleissa, joten ostan 3-4 vuotiaita joissa ongelmat korjattu takuina.
Tuossa logiikassa on puolensa. Mutta on toimivaa DSG askia ollenkaan?
itellä ollut kaksi 2L diesel DSG VAG konsernin autoa uudesta. Vaihteisto pilasi molemmat autot.
Molemmissa oli myös paljon vikoja. koko kolme vuotta minkä kumpainen minulla oli, kävin keskimäärin 2kk välein pajalla. Viat kyllä väheni pitoajan loppua kohti tai sitten en vaan jaksanut niistä samoista ongelmista viedä autoa pajalle. En muista tarkasti mutta vikoja kuitenkin oli ja ne pahimmat oli sellaisia etei kolmekaan kertaa pajalla saanut ongelmia pois.
Molemmissa vaihteisto oli ehkä isoin ongelma.
Kolmas Tiguan menossa. Olimme viikonloppuna Jyväskylän Paviljonki katsomassa oopperaa Lucia di Lammermoor. ( Lokakuussa olimme samassa paikassa konsertissa ) Yllättävän paljon oli miehiä, noin arviolta puolet. Lähtiessä etelästä pakkasta oli 11 astetta. jyväskylässä 18 - 19 astetta. auto sähköbensa. Bensaa meni 4,4 litraa / 100 km. 260 km. Takaisin tullessa 6 litraa, ei ladattu sähköä. Pakkasta oli liikaa, ei viitsinyt latailla. Näillä pakkasilla tuli varma olo, ei sähköautoa, tämä on hyvä näin. On tullut monta kertaa mieleen miksi persut, Purra ja kumppanit ei leikkaa Kansallisoopperalta ? Maksoin mielelläni liput Jyväskylän esitykseen. Kansallisooppera on herrojen huvia missä kansa maksaa heidän huvinsa. Valtion tuki on 236 euroa pe myytyr lippu. Lisäksi talon korjaukset ja ylläpito. Oopperalta voisi leikata puolet pois, 20 000 000 miljoonaa. Purrra leikkaa harrastajilta, ei herroilta. Perjantaina, 9.1 menemme Lahteen konsettiin Wienin lumous. Tiguan toimi kuin unelma, auto on lämmin, ei valittamista. Ai niin, takalaseihin, on laminoitu oikealle puolelle pieni leguaani, vasemmalle puolelle tiikeri, siis Tiguan. Ja kynnyslistat ovat alumiinia joissa lukee Elegance. Tyylikästä tyylikästä.
Tiguan on hyvä auto mutta DSG on automaatin irvikuva.
Manuaaleja saa ainakin usean merkin työautoihin.
Niihin ei insinööri ole varmaan saanut kehitettyä itsestään tuhoutuvaa vaihdelaatikkoa?
Aamukahvit juotu. Onko niin, että nämä DSG haukkumiset koskevat vanhempia autoja ? Meidän edellinen Tiguan oli 2 litran neliveto.ei vikoja, DSG vaihtoi kuin unelma. Vaihtoa ei edes huomannut. Erittäin pehmeät vaihdot. Tämä nykyinen, Hybridi on autona todella hiljainen, sähköltä siirtyminen bensaan ei huomaa muusta kuin mittaristosta. DSG vaihtaa myös tässä erittäin hyvin. En tiedä mikä muu eri merkkinen auto vaihtaisi vielä paremmin ? Mittarissa nyt noin 20 000 km. Ei vikoja. Ensimmäisessä Tiguanissa oli manuaali, neliveto, hiukan mietitytti kun ostimme toisen Tiguanin, millainen tämä kuuluisa vaihteisto on. Aika näyttää toimiiko tämä kolmas yhtä hyvin kuin kaksi edellistä Tiguania. ( 9.1 kävimme Lahdessa konsertissa, pakkasta oli paljon, auto oli lämmin ja toimi kuin unelma )
DSG pitää huoltaa 60 tkm välein vaikka ei kuulu huolto-ohjelmaan jos sen haluaa pelaavan kunnolla ja välttää ongelmia. Tehoversioissa käytössä oleva DQ500 on kuulemma paras näistä askeista.
Hiljennä 50-> 15km/h pedaali ylhäällä eli moottorijarrulla. Pain sitten kaasua. Kestää aikansa ennen kuin tekee mitään. Tämä on se pahin syy miksi Audi sai lähteä meidän perheestä. Voima pitää tulla heti vaikka sitä ei hirmuisesti tulisikaan.
Omissa DSGeissä ei varsinaisia vikoja ollut mutta se käytös oli surkeaa, paljon huonompaa kuin 15v vanhemmissa mehulinkovapareissa.
Tämä kirjoitus on juuri sellainen minkälaisia kommentteja pitäisi olla autopalstalla. Tietoa ja asiaa.
Kyllä oli kova homma tehdä touko-ja kesäkuussa matkan Lofooteille hotellivaraukset. 19 päivää / 18 yötä. Hotellit pysäköintimaksuineen noin 2500 e. Suomessa on hinnat karanneet pilviin. Norjan hinnat olivat ihan siedettävät ! Reitti Etelä - Koli kylä hotelli ( ei kolin kylä ) Kemi - Kiiruna - Narvik - Lofootit Leknes - Harstad - Senjan saari - Muonio Seo motelli. hotellitason huoneet. Oulu - Jyväskylä - Etelä. Kesäkuussa Lofooteille ei kannata mennä, hinnat nousevat ja turisteja on liikaa. Huonevaraukset eivät ole mitään alkaen hintoja, tässä iässä ei enää säästetä muutamaa satasta. Autokin oli samaa mieltä, Tiguan vaatii laatua omistajaltaan kun auto toivottaa Tervetuloa, nimi. Yritämme olla auton vaatimusten mukaisia.
No tähän auttaa kun laittaa vaihteiston sportille niin ei ole viiveitä. Tottakai jollakin comfort-asetuksella, jossa kierrokset mahdollisimman matalalla, kestää laatikolta heittää monta pykälää alemmaksi kun polkaiset kaasun pohjaan.
Jälleen valitetaan autosta kun ei vaivauduta käyttämään sitä kuten kuuluu. Kenties sähköauto seuraavaksi?
Winterkorn
r4435
555
sakan ja kamuxin kehumia?
KKV tutkii
666
ggh545
No en mitään.hitlerin viimeinen kosto.
Euroopassa tehty perusvarma julkinen. Ostan jatkossakin. Öljyä voi lisätä ja matka jatkuu, ei mitään ongelmaa. Varsinkin tuo uusin Volkkari ei kuluta öljyä lainkaan öljyn vaihto välillä, että tarttisit lisätä.
Vw- konsernin autot on hyviä, silloin kun ne on kunnossa... aina Korjaamoreissujen välissä.
skoda on VW
666