" ... Recovery from Mormonism Sivuston perustaja Eric Kettunen selittää: "Minusta tuli mormoni ollessani yliopistossa 20 vuoden iässä, ja olin uskollinen mormoni yli 22 vuoden ajan. Palvelin kaksivuotisen lähetystyön Suomessa vv. 1974-1976. Minut vihittiin avioliittoon Washingtonin temppelissä, ja minulla oli useita tehtäviä kirkossa vuosien kuluessa. Vaimoni, lasteni ja minun matka pois mormonismista alkoi v. 1993, kun huomasimme vakavia virheitä virallisessa kirkon historiassa, Opin ja liittojen kirjassa, temppeliendowmentissa, Aabrahamin kirjassa ja viimeksi Mormonin kirjassa. Meidän oli vaikea uskoa, että meitä oli petetty kaikki nuo vuodet..."
Mitä tähän voi lisätä. Tai aina voi lisätä, mutta ...
Mitä tähän voi lisätä. Tai aina voi lisätä, mutta ...
Vastaukset 31
Vanhimmat
(Anteeks kun en jaksa kirjautua)
Näin voi olla Kettusen, minun ja monen muunkin kohdalla.
Toisaalta jos joku tuntee olonsa hyväksi, oikeaksi ja siunatuksi mormonikirkossa niin sehän hänelle sallittakoon =)
Pääasia lienee että ihminen sisimmässään on hyvä?
Sitä ei voi mielestäni tosin sanoa MAP-kirkon perustajasta...Mutta ei anneta yhden mädän omenan pilata koko satoa?
Yritin aiemmin herättää keskustelua puhtaasti uskosta mutta sekin kääntyi siihen samaan väittelyyn kirkon oikeellisuudesta...
Älä vielä luovuta! Voithan kantaa (kuten ne muut sisimmältään hyvät) hedelmäsi jonkin kotoisen yleishyödyllisen (uskonnollisenkin) järjestön hyväksi eikä lykätä kymmenysfyrkkaa ei-oikeellisen järjestön syövereihin! Sixi kammettakoon jo totuus mormonismista koko kansan näytille ja saadaan kaapeista ulos lisää hyviä !
Olenhan minä aktiivinen kristitty toki ja yritän jokapäivä kysyä Isältä että mitä se on minulle sille päivälle varannut... =)
MOrmonismin totuus ei ole niin kovin kaunista mutta kuka haluaa olla mormoni niin siitä vaan...Harmillista että se sulkee ne hyvät tyypit verkkoonsa ja niiltä jää paljon näkemättä ja kokematta ja elämättä... Enkä tarkoita kapakkakulttuuria!
vuosisadan todellisuutta. Onneksemme apostoli Paavali havaitsi tämän, puuttuen siihen ankarasti.
Apostoli Paavalin ja Korintin seurakunnan kirjeenvaihto käsitti ilmeisesti ainakin kaksi tai kolme kirjettä ennen tätä meidän toiseksi tuntemaamme kirjettä.
Ennen tätä kirjettä Paavali kirjoitti korinttilaisille ainakin yhden kirjeen (1. Kor. 5:9) ja meidän tuntemiemme ensimmäisen ja toisen kirjeen välissä yhden tai kaksi kirjettä (2. Kor. 2:3; 2. Kor. 7:8). Tämä kirje on kirjoitettu muutamaa kuukautta myöhemmin kuin ensimmäinen kirje korinttilaisille, luultavasti saman vuoden (todennäköisesti 55 tai 56 jKr.) syksyllä.
Toinen kirje korinttilaisille on Paavalin henkilökohtaisimpia kirjeitä. Se kuvaa Paavalia ihmisenä, hänen kärsimyksiään ja ilojaan.
Apostoli Paavali oli omien sanojensa mukaan aiheuttanut ankaralla kirjeellään murhetta Korintin seurakunnalle (2. Kor. 7:8) jopa siinä määrin, että seurakunnan keskellä oli ilmennyt vastustusta Paavalin toimintaa kohtaan (2:13, 7:6–7, 13–15 jne.). Hänen aikaisemmat kirjeensä oli kenties hylätty tai ne oli ymmärretty väärin.
Paavali lähetti työtoverinsa Tituksen Korinttiin ja antoi hänelle ohjeet ankarista toimenpiteistä seurakunnassa vallitsevan eripuran selvittämiseksi. Todennäköisesti hän lähetti seurakunnalle myös samalla sen "ankaran kirjeen", johon hän tässä kirjeessään viittaa (2. Kor. 10:10). Jotkut tutkijat ovat epäilleet, että tämä "ankara kirje" olisi säilynyt luvuissa 10–13.
Paavalin ensimmäisen Korintin seurakunnalle kirjoittaman kirjeen, jonka hän kirjoitti ennen meidän tuntemaamme ensimmäistä kirjettä korinttilaisille, arvellaan puolestaan säilyneen ainakin osittain hänen toisessa kirjeessään korinttilaisille (2. Kor. 6:14–7:1).
Paavali ei jäänyt Efesoon odottamaan Tituksen paluuta, vaan lähti Trooaaseen toivoen tapaavansa hänet matkalla. Vaikka Trooaassa avautuikin Paavalin sanojen mukaan "suurenmoinen mahdollisuus työhön", huoli Korintin seurakunnasta sai hänet kuitenkin jatkamaan matkaansa Makedoniaan.
Tällä matkalla Paavali tapasi työtoverinsa Tituksen. Kuullessaan hänen hyvät uutisensa Korintista Paavali iloitsi siitä, että hänen ankarat sanansa olivat Pyhän Hengen avulla saanet aikaan parannuksen Korintin seurakunnan keskellä.
Toinen kirje korinttilaisille alkaa Paavalin henkilökohtaisella todistuksella (1:1–2:13). Todistuksensa jälkeen Paavali kuvaa sananjulistajan tehtävänsä suuruutta (2:14–6:10) ja iloitsee korinttilaisten tekemästä parannuksesta (3:11–7:16). Kirjeessään Paavali antaa myös ohjeita Juudean köyhille toimeenpantavan keräyksen suorittamisesta (8:1–9:15) ja puolustaa apostolinasemaansa (10:1–13:10). Toinen kirje korinttilaisille päättyy lyhyisiin loppusanoihin (13:11–13).
Myöhemmillä vuosisadoilla Lännen-katolinen kirkko teki uskoon omia lisäyksiään, koskien mm. kiirastulioppia siihen liittyviä aneita päätyen lopulta jopa anekauppaan. Samoin oppiin lisättiin kirkon keksimiä sakramentteja, aseellinen käännytys. Samalla kirkko pyrki täydelliseen maalliseen valtaan.
1000 luvun ensimmäisellä puoliskolla oli monia yrityksiä palauttaa kirkko Raamatun opetuksen mukaiseksi. Putaan kristillisen uskon puolestapuhujat joutuivat kuitenkin roviolle.
Vasta 1500 luvulla Lutherus niminen saksalainen tohtori onnistui saamaan tuekseen riittävän laajan tuen harhaoppien poistamiseksi kristillisestä kirkosta. Valitettavasti monet ovat yhä eksyksissä oikeasta kristillisestä opista.
Turust
Eipä tuo ystäväsi ja siteeramasi Lutherkaan kirkkoa perustanut... vaan hänen opeilleen syntyi kirkko myöhemmin.
Siinä olet oikeassa että luopumus tapahtui niin kirkosta poispäin kuin sen sisälläkin heti Kristuksen kuoltua... noin kolmessa sadassa vuodessa kirkko oli voisipa sanoa täydellisen luopumuksen vallassa. Niin vähän oli jäljellä Kristuksen opetuksista..
Mutta sitten tuli paavinvallat ja aneet ja pimeä keskiaika hirvityksineen päivineen.. roviot, inkvisitio yms.Tarvittiin uskonpuhdistajia kuten esim. Lutheria joka teki hienoa työtä.
tarvittiin luopumus ja puhdistus jotta voisi tapahtua PALAUTUS kun evankeliumi ja Kristuksen Kirkko palutettiin taas kaikessa täyteydessään takaisin maan päälle uudestaan.
Se on Myöhempien Aikojen Pyhien Jeesuksen Kristuksen Kirkko.
Kertaus kun on opintojen äiti, peistataan (=to paste) tähän UUDESTAAN::"" ... Recovery from Mormonism Sivuston perustaja Eric Kettunen selittää: "Minusta tuli mormoni ollessani yliopistossa 20 vuoden iässä, ja olin uskollinen mormoni yli 22 vuoden ajan. Palvelin kaksivuotisen lähetystyön Suomessa vv. 1974-1976. Minut vihittiin avioliittoon Washingtonin temppelissä, ja minulla oli useita tehtäviä kirkossa vuosien kuluessa. Vaimoni, lasteni ja minun matka pois mormonismista alkoi v. 1993, kun huomasimme vakavia virheitä virallisessa kirkon historiassa, Opin ja liittojen kirjassa, temppeliendowmentissa, Aabrahamin kirjassa ja viimeksi Mormonin kirjassa. Meidän oli vaikea uskoa, että meitä oli petetty kaikki nuo vuodet..."(ja hän on vasta yksi tuhansista) " ... SIIS palautettua kirkkoa EI ole vielä !!!
ihmiset ovat luopuneet eri kirkoista ja järjestöistä. Jo Kristuksen aikana monet loukkaantuivat häneen ja luopuivat seuraamasta häntä. Vakavampia seurauksia kuin yksilön luopumisesta on kirkon luopumisesta. Se tapahtui, kun kirkko luopui apostolisesta johdosta ja hyväksyi keisarin johtajakseen.
Minkähän verran tuo Eric Kettunen on seurannut kirkkoa koskevia väärien tietojen oikaisusivuja! Jos seuraa kritiikittömästi vain vastustajien sivuja, niin löytyyhän noita muka-perusteita.
Yksi esimerkki noista luopuneista pariskunnista ovat Higleyt. He ovat laatineet oikein lehtisen, mutta kun sitä tarkastelee kriittisesti, niin huomaa heidän erehdyksensä. Hekin vetoavat pitkäaikaiseen palveluun kirkossa, mutta erehtyvät tosi pahoin. Tästä on oikaisukirjoitus sivuilla:
http://www.mormoni.net/artikkelit/art_mmoo.htm
Enpä usko erehtyväni, kun sanon, että Kettusen "löydöt" voitaisiin oikaista yhtä tehokkaasti.
Jos kettunen on 22 v ollut tunnollinen map-kirkon jäsen ja lopulta PETTYMYKSEKSEEN todennut sen olevan kerronnallista HUUHAAta ja löytää rehellisen tavan palvella herraa, niin millä ihmeen ilveellä map-jäsen hr tapani tietäisi paremmin ??? Me, kettuset ja kumppanit, pelastusköyttä map-jäsenille tarjoavat olemme oikeammassa kuin ryhmäkurissa hekumoiva käännynnäinen(!) tapani ..
tosiasioihin. Ei kenenkään luopumus todista yhtään mitään, vaikka oli ollut yli 22 vuotta tai enemmänkin tunnollinen kirkon jäsen. Lue tuo antamani oikaisu Higleyn pariskunnan lehtiseen, niin huomaat kuinka pahasti voidaan mennä pieleen, vaikka olisi oltu kuinka tiiviisti kirkon työssä. Kirjoitus on aika pitkä, mutta niin lehtinenkin. Silti vähempikin sen tutkiminen riittää, että huomaa, mitä luopunut mieli keksii ja onnistuu vääristelemään.
Toinen esimerkki on kirjan "Pääsin irti mormoneista" vääristelyt. Niitäkin on oikaistu. Selostus oikaisukirjasta on myös sivuilla
http://www.mormoni.net
päätelköön puolesta ja vastaan 2.mormonismin synty ja muutosten (MUUTOSTEN) historia 3.map-kirkosta eronneitten asiallinen argumentointi 4.joidenkin käännynnäisten epätoivoinen "tosi"asiointi "mun juttu oli ekana totta ja mun juttu on aina ennen sun juttuus tosijuttu" 5. käännynnäisten tahaton mutta huvittava lipsuminen map-kirkon "totuuksia" puolustaessa 6.miksi jeesus (ja UT) eivät riitä (riittivät kyllä viisaalle jeesukselle) 7.koska pitää olla harry potter ja mormonin kirja!
Ei siltä tuntunut. Tuossa oli vain yleistäviä johdattelevia väitteitä vailla minkäänlaisia perusteluja. Jokainen joka vilpittömästi tutkii olematta valmis hyväksymää purematta vastustajien väitteet, tulee tuntemaan, mistä kirkossamme on kysymys. Varsin hyvä perusasioita laajahkosti selostava sivusto on
http://www.mormon.org
Oikeassa yläkulmassa on kielivalikko, josta löytyy myös suomi.
Se, joka höpöttää mormoninkirjan totuuksista, ansaitsee pientä läpsyttämistä, ja vierailu sivuilla www.mormonismi.net ja (englanninkielisiäkin on) linkkihakemistoon voisi tapanillekin vähän antaa uutta ASIAtietoa oman nurkkakuntaisen käännynnäisuhon päätteeksi, tai lue edes harry pottereita ... miksei ne olis totta hyvä ystäävä [email protected]öh niin ja vielä: lue vilpittömästi, löydät totuuden mormoninkirjasta, ja jos et löydä sitä, et siis lukenut vilpittömästi (näin tapani itselleen viisastelee, oi mikä totuus)...
tapani ei tunnu tajuavan sitä, että perustelut on turhia ja perusteettomia, jos niiden lähtökohtana oleva teos itsessään on ei-totuudellinen. Niinpä jos siteeraan jotain nefin lausetta on yhtä tyhjän kanssa koska mitään nefiä ei koskaan ole ollut olemassakaan...paitsi joseph smittin mielikuvituksessa, ja sama koskee kautta linjan muita MAP-kirkon ns. "pyhiä"kirjoituksia. siksi seuraan tämän palstan keskustelua lähinnä huvittuneena, kun mormonit kaivavat todisteluitaan.
sitten valittaa ylläpidolle kun joku toinen postaa täällä MORMONIN kokoamia viitteitä. Vaikuttaa siis siltä ettei tapani osaa englantia hyvänpäivän tasoa paremmin.
pitkään aikaan mitään. Kaikki poistatusehdotukseni ovat olleet henkilöön asiattomasti meneviä höpinöitä.
En huomanut mitään sellaista, sillä viestisi oli oli pelkkää väittämistä ja henkilöihin kohdistuvaa pilkkaa.
englannin teksteistä siten, että ymmärrän pääasiat. Enpä tarvitse englantia vastustajien sivujen tutkimiseen. Suomalaisia vastineita on niihin jo aika paljon kuten
http://mormoni.net -sivusto. Kannattaa lukea mieluummin sellaista, jossa väärät käsitykset on oikaistu saman tien. Tuo mainittu sivusto käsittelee jo yksinäänkin varsin kattavasti melkein kaikkia vastustajien väitteitä. Ne toistuvat melkein samanlaisina eri vastustajien teksteissä.
Lutheruksella ei alun alkaenkaan ollut vähäisintäkään tarkoitusta perustaa kirkkoa, se ei liioin ole mitenkään mahdollistakaan koska Jeesus Kristus oli sen perustanut rusaat 1500 vuotta aikaisemmin eikä perustettua kirkkoa suinkaan ollut lakkautettu. Lutherus ainoastaan siivosi muutamia rönsyjä joita kirkkoon oli vallanpitäjien toimesta vuosisatojen kuluessa kertynyt.
Palauttaminen lienee myöskin mahdotonta ellei lakkauttamista ole tapahtunut.
Ainakin minä mielelläni näkisin oikeampana ja selkeämpänä menettelynä, sekaannusten välttämiseksi, että palautus tapahtuisi vasta lakkauttamisen jälkeen.
Turust
mikä sinun mielestäsi on nyt se kirkko, joka on säilynyt Kristuksen ajoista asti? Onko siinä kirkossa kaikki opit ja toimitukset juuri sellaisina, kuin niiden oli tarkoitus olla? Entä organisaatio kuten apostolien johto ym.?
Kyllä olet väärillä sivuilla jos täällä kirjoittelet puppua mormoneista sillä EI KUKAAN aktiivikirkon jäsen halua tuollaista lukea. Ja jos lukeekin, niin ei vaikuta millään tavalla.PÄINVASTOIN, usko vaan vahvistuu moista lukiessaan.
Älä viitsi olla niiiiiin naivi, että tosissasi yrität.
Missä kirkossa mielestäsi on Jeesuksen apostoleille antama valtuus??
Entä miten ajattelit kirkon jatkuneen kaikkien Jeesuksen seuraajien kuoltua?
Paavinkirkko oli aika hurjaa touhua ... keisari Konstantinus tosin hyväksyi kristityt aikoinaan, mutta muutti sääntöjä miten tahtoi, niinhän niitä muutetaan nykyäänkin... kirkolliskokouksissa. Ja niinhän muuttui kastamistapakin upotuskasteesta pirskottamiseksi ja myös kolminaisuusoppi tuli valtaan samalla tavalla.
Kyllä kirkot voi sanoa uskovansa Jumalaan ja Jeesukseen mutta oppi on aivan eri kuin alkukirkossa... sitä sanotaan luopumukseksi. Ja siksi tarvittiin palautus.
Se on hyvin johdonmukaista ja selkeää.
Älä yleistä. On aina ollut luopioita. Niinhän niitä on täälläkin sivuilla. Ettet vain itsekin olisi.
Jokaisella on vapaa tahtonsa.Antaisit olla ja jokaisen uskoa niinkuin haluaa itse uskoa ja huolehtisit omasta itsestäsi ja uskostasi. Ei se noststa sinua Jumalan silmissä ollenkaan jos haukut ja tuomitset lähimmäisiäsi.
Jos olet ateisti niin antaisit muitten jotka uskovat olla rauhassa.
Aina viittaat Jeff Lindsayn englanninkielisiin sivustoihin, mutta jos pyytää sinua sanomaan asiasta jotain omin sanoin, vaikenet täysin.
MOT
Ei ainakaan pukki-Smithin perustama moniavioisuus-verisovitus-vapaamuuraristinen höpölöpö-kirkko
ainutkertaisia hurskaita miehiä jotka jatkoivat osaltaan Jeesuksen opetustyötä. Varsinaisia silloisen kristillisen kirkon johtavia virkamiehiä he eivät olleet vaan opettajia.
Mithraan uskova Rooman valtio tuomitsi heidät kansan villitsemisestä Johannesta lukuun ottamatta kuolemaan.
Mistä syntyy käsitys, että Raamatun apostoleiksi nimittämille henkilöille pitäisi olla juuri apostoleiksi nimitetyt seuraajat? Jeesuksen käsky nimenomaisesti oli "menkää ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni" mainitsematta mistään apostolien jatkumosta. Jeesus eikä kukaan muukaan käskenyt kenenkään ihmisen - ei aikanaan eikä myöhemmin nimittää itseään apostoliksi.
Liioin ei esimerkiksi Benediktus XVI Jumala ole käskenyt ryhtyä Jeesuksen vikakariksi. Juuri tämänkaltaisista Raamattuun perustumattomista harhaopeista Lutherus ja moni häntä aikaisemmin tapetuksi tullut Jumalan mies yritti silloista kirkkoa puhdistaa.
Raamatusta tuskin löytyy tarkkoja ohjeita yksityiskohdista joilla aikamme kirkkoa on hallittava.
Minun käsitykseni mukaan edelleen on olemassa yksi ja alkuperäinen Jeesuksen johtama luopumaton kristillinen kirkko, johon kuuluvat monet hieman eritavoin Raamattua toteuttavat seurakunnat joita usein myös ehkäpä hieman virheellisesti "kirkoksi" nimitetään.
Hienoa kuitenkin, että meillä on uskonvapaus joka sallii meidän vaihtaa ajatuksia kaikessa rakkaudessa. Tämä lienee suurin edistysaskel mitä yhdessä suuressa katoamattomassa kirkossamme on saavutettu.
Turust
tätä kirkkokysymystä tarpeeksi perusteellisesti?
Aivan selvästi oli tarkoitus, että kahdentoista apostolin johdon oli tarkoitus jatkua. Eihän muuten olisi Kristuksen taivaaseen astumisen jälkeen valittu Mattiasta Juudaksen tilalle: Ap.t. 1:21-26.
Myös Paavali oli apostoli: Room 1:1; 11:13; 16:7
1. Kor. 4:9; 9:1. On lukuisia muita kohtia, joissa Paavalia sanotaan apostoliksi. Sitä ei mainita kenen tilalle hän tuli, mutta saattoi olla niin kuin nykyisessä kirkossakin, että Pietari, Jaakob ja Johannes olivat kolmen johtava ryhmä, mutta heidän lisäkseen on 12 muuta apostolia.
Apostolien johto oli kirkolle välttämätön. Heidän puoleensa käännyttiin, kun tuli kiistoja. Kun tuo johto hävisi eli siitä luovutttiin, alkoi kirkon luopumus, joka johti ennen pitkään valtavaan hajaannukseen. Nyt kirkko on palautettu ja siinä on jälleen apostolien ja profeettojen johto, kuten oli tarkoitettu alusta alkaen.
Kristuksen kirkko on jälleen rakennettu apostolien ja profeettojen perustukselle: Ef. 2:20; 4:11.
Keskenään erilaiset ja vailla yhteistä johtoa olevat kirkot eivät voi olla oikea kirkko eli sellainen, jollaiseksi Kristus tarkoitti: Olkaa yhtä niin kuin Isä ja minä olemme yhtä! Joh. 17:11
>Aivan selvästi oli tarkoitus, että kahdentoista apostolin johdon oli tarkoitus jatkua. Eihän muuten olisi Kristuksen taivaaseen astumisen jälkeen valittu Mattiasta Juudaksen tilalle.
Eihän tuo todista mitään muuta kuin sen, että TUOLLOIN haluttiin pitää 12 opetuslasta.
>On lukuisia muita kohtia, joissa Paavalia sanotaan apostoliksi. Sitä ei mainita kenen tilalle hän tuli, mutta saattoi olla niin kuin nykyisessä kirkossakin, että Pietari, Jaakob ja Johannes olivat kolmen johtava ryhmä, mutta heidän lisäkseen on 12 muuta apostolia.
Siis "saattoi olla". Niinpä niin.
Amerikkalaiset ovat niin johtajakeskeisiä, että monet ryhmät haluavat nähdä selvän ehdottoman erehtymättömän johdon. (No onhan paaviakin sellaisena pidetty.)
Aika kornia väittää jonkin pukki-Smithin perustaman ryhmän omaavan jotkin "valtuudet". MAP-kirkko on lisäksi irtautunut alkuperäisestä, joten johdossa ovat väärät henkilöt,
viesti lähettyi kesken, joten tässä loppuosa:
Aika kornia väittää jonkin pukki-Smithin perustaman ryhmän omaavan jotkin "valtuudet". MAP-kirkko on lisäksi irtautunut alkuperäisestä, joten johdossa ovat väärät henkilöt, ja Smithin apostolihierarkian jatkajat ovat ihan erikseen.
Jos alussa oli kaksitoista, myöhemmin oli huomattavasti enemmän lähetystyön tekijöitä. On aika omituista kuvitella, että tuollainen 12 hierarkia tarvittaisiin.
Jehnuilla on hallintoneuvostonsa ja myöhemmiin 144 000 tyyppiä tulee hallitsemaan muita. Tyypillistä amerikkaraista vallanhimoa ja hierarkiaa.
Mormonikirkon opit ovat todella sekavia ja jos ta-
vallinen ihminen uppoaisi niihin,hän eksyisi.Sekö
on Jumalan tosi kirkon tarkoitus?Mormoneilla ei
taida olla muuta oikein opeissaan kuin että Isä on
Jumala ja Poika eli Sana on Kristus,vapahtaja.Mut-
ta niinhän opettaa kaikki kristilliset kirkot.
Mormonin kirjan 2 Nefin kirjan 12:sta jakeessa sa-
notaan:Oi kansani,sinun johtajasi johdattavat si-
nut harhaan ja hämmentävät sinun polkujesi suun-
nan.Mihin kuuluitte ennen mormoniksi tuloa,Eikö
tuo ole myös osa teidän perustaanne?
Sellaista kuin 2 Nefi 12 jae ei ole olemassa. Teksti voi kyllä olla oikein, mutta kohta sanottu väärin. Kommenttisi ontuvat pahanlaisesti: "Oi kansani,sinun johtajasi johdattavat sinut harhaan ja hämmentävät sinun polkujesi suunnan.Mihin kuuluitte ennen mormoniksi tuloa,Eikö tuo ole myös osa teidän perustaanne?" - Suoraan sanottuna: niissä ei ole päätä eikä häntää. Koeta löytää itsekritiikkisi! Ei kaikki ole totta, mikä mieleen juolahtaa.
Smithille juolahti mieleen saada lisää vaimoja. Vaimo kuitenkaan ei olisi hyväksynyt muita suhteita. Keskusteltuaan asiasta kavereidensa kanssa Smith näiden kehotuksesta päätti tehtailla moniavioisuusilmoituksen, jonka hän väitti saaneensa itseltään Jumalalta