Ilmasto on muuttunut aina ,välillä on ollut jääkausia ja kivikausia jne.. ei me tiedä perimmäsitä syytä . Jotkut syyttää polttomoottori autoja (jotka on nykyään todella vähäpäästöisiä) Viherpiipertelyn kunniaksi on tehty tuulivoimaloita joiden rakenteminen ,huolto ,korjaus, kunnossapito ja purkaminen viee aivan älyttömän määrän Dieseliä verrattuna sähkön tuotantoonja sähköautoja ja kaivettu isoja kaivoksia että saadaan akku materiaaleja joita kuskataan isoilla diesel koneilla.
Tutkimuksen mukaan jos akku auto joskus olis vähäpäästöisenpi kuin polttomooottori auto niin sen akku hajoaa ja pitää kaivaa uusi akku maan alta....
Polttomoottori autothan on ollut vähäpäästöisiä jo 1990 vuodesta asti ja Usa:ssa jo 1974 vuodesta.. tätä vanhemmat autot on poistuneet liikenteestä jo ajat sitten ...eikö ilmaston pitäisi kylmetä jos siitä on kysymys ?????? koska ero kataly saattori auton ja vanhemman välillä on monin kertainen päästöissä.
On vain yksi järkeen käypä selitys Ilmaston muutokseen !
MAAPALLON VÄESTÖMÄÄRÄN KASVU !
Väestön määärää ei voi eikä saa rajoittaa luonnollisin keinoin (siis purkamalla ylikehittynyttä lääketiedettä )
Joten vain yksi ainoa keino säädellä Sodat !
Nyt maailmassa laitetaan kaikki peliin tämän eteen että saadaan ilmaston muutosta torjuttua sodan avulla.. mm. Vihreät on kaikista sota hulluimpia Suomessakin.
SILTIKIN VIHREÄT ON SODAN KANNALLA VAIKKA SOTA ON YKSI PAHIN ILMASTON SAATUTTAJA JA ILAMSTON MUUTOKSEN AIHEUTTAJA !
Tutkimuksen mukaan yhden Hornetin 5 Min ajo tuottaa hiilidioksiidi pästöjä saman verran kuin keskimääräisen ihmisen vuoden aikana kaikki päästöt yhteensä siis liikkumienen ,asuminen ,syöminen jne...
Sodassa poltetaan öljyn jalostamot ja kaikki mistä savua tulee ja katkotaan öljy ja kaasu putket jne.. eikä kukaan kauhistele päästöjä... Ei edes Vihreät...
Jos ilmaston muutosta halutaan oikeasti torjua niin nyt pitäisi viimmeistään päättää torjutaanko sitä atomi pommeilla (Perinteinen sota saastuttaa aivan liikaa) vai kielletäänkö lääkkeet ? siinä on 2 vaihtoehtoa millä oikeasti voidaan torjua ilmaston muutosta. Siis vähentäää väestöä maapallolla joka on ainoa oikea konsti torjua ilmaston muutosta.
Turha sitä öljyä on syyttää ! Öljystähän kortsutkin tehdään,jos nekin kielletään niin ilmaston muutos pahenee vaan kun väestö lisääntyy...Sitä vartenhan niitä käytetään ettei väestö lisäänny kun ihmiset halvinta hupia harrastaa.
Suomen kannalta ilmaston muutos on hyvä asia kaikki menee parempaan suuntaan ehdottomasti.
Ilmaston muutoksesta pari faktaa !
3
190
Vastaukset
- Anonyymi00001
Aihe on mielenkiintoinen kunhan siihen ei sekoiteta politiikkaa. Muutama vuosikymmen sitten oli juttu meripihkan synnystä Baltian alueella jossa oli kasvanut puita josta pihka putosi mereen. Se vaati hyvin lämpimän ilmaston. Maapallon lämpötilaan on vaikuttanut ison meteorin törmääminen jonka seurauksena lämpötila putosi voimakkaasti. Nyt tietoviisaat voisivat kertoa satunnaiselle kuulijalle miten asiat todellisuudessa on menneet lämpötilan suhteen.
- Anonyymi00002
Pallomme kasvikunnan ehdotonta edellytystä on nämä kolme yksinkertaista asiaa siis valo, vesi ja hiilidioksiidi. Nämä kolme elämän tärkeintä, eivät juurikaan vähene eikä myöskään tunnu lisääntyvän. Meidän jokaisen elämän kokemukset osoittavat sen myös satavarmasti, että jos jossain muualla päin on kuivaa, niin meilläpäin ainakin sataa ja kun meillä on yö, niin jossain toisaalla paistaa päivä ja jos jossain palaa metsät, maastot rakennukset ja kaikki muukin ja hiilidioksiidia vapautuu ilmaan runsaasti. Niin ei sitä hetken, siis ei ainakaan vuoden päästä missään ole, sillä kun uusi kasvukausi alkaa, niin se kiittää lisääntyneestä mahdollisuudesta ja käyttää tulessa vapautuneet hiilikaasut ja tuhkat uuden kasvun tarpeisiinsa.
Ainakin viimeiset sata vuotta, kun ilman ainesosia on oikein mittaamalla selvitetty, niin typpeä ilmassa on ollut ja on edelleen noin 80 prosenttia ja happea noin 20 prosenttia, sekä hiilidioksiidia ainoastaan se vaivainen 0,04 prosenttia, eli ei oikeastaan yhtään mitään. Tämä hiilidioksiidin vähäisyys osoittaa ainakin sen, kuinka tarkasti ihan viimeistä pisaraa myöten kasvikunta nuristaa ja 3tarvitsee hiilidioksiidinsa ja miten valtavan tarpeellinen kasvuvoima se on elämälle.
Sähköautojen akkumetallien louhiminen on ainakin vaaraksi vesistöille, jotka ovat elämän edellytys koko luomakunnalle.
Jos ja kun ilmasto lämpenee, niin se ainakin osittain johtuu siitä, kun rakennukset ja tiestöt peittävät valtavan osan pallomme pinta-alasta. Siihen hommaan tarvittava ja käytetty rakennus ja tiemassa sitoo auringon lämmön ja luovuttaa sen ilmakehään yöaikaan kuin huoneen lämpöpatteri konsanaan. - Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Pallomme kasvikunnan ehdotonta edellytystä on nämä kolme yksinkertaista asiaa siis valo, vesi ja hiilidioksiidi. Nämä kolme elämän tärkeintä, eivät juurikaan vähene eikä myöskään tunnu lisääntyvän. Meidän jokaisen elämän kokemukset osoittavat sen myös satavarmasti, että jos jossain muualla päin on kuivaa, niin meilläpäin ainakin sataa ja kun meillä on yö, niin jossain toisaalla paistaa päivä ja jos jossain palaa metsät, maastot rakennukset ja kaikki muukin ja hiilidioksiidia vapautuu ilmaan runsaasti. Niin ei sitä hetken, siis ei ainakaan vuoden päästä missään ole, sillä kun uusi kasvukausi alkaa, niin se kiittää lisääntyneestä mahdollisuudesta ja käyttää tulessa vapautuneet hiilikaasut ja tuhkat uuden kasvun tarpeisiinsa.
Ainakin viimeiset sata vuotta, kun ilman ainesosia on oikein mittaamalla selvitetty, niin typpeä ilmassa on ollut ja on edelleen noin 80 prosenttia ja happea noin 20 prosenttia, sekä hiilidioksiidia ainoastaan se vaivainen 0,04 prosenttia, eli ei oikeastaan yhtään mitään. Tämä hiilidioksiidin vähäisyys osoittaa ainakin sen, kuinka tarkasti ihan viimeistä pisaraa myöten kasvikunta nuristaa ja 3tarvitsee hiilidioksiidinsa ja miten valtavan tarpeellinen kasvuvoima se on elämälle.
Sähköautojen akkumetallien louhiminen on ainakin vaaraksi vesistöille, jotka ovat elämän edellytys koko luomakunnalle.
Jos ja kun ilmasto lämpenee, niin se ainakin osittain johtuu siitä, kun rakennukset ja tiestöt peittävät valtavan osan pallomme pinta-alasta. Siihen hommaan tarvittava ja käytetty rakennus ja tiemassa sitoo auringon lämmön ja luovuttaa sen ilmakehään yöaikaan kuin huoneen lämpöpatteri konsanaan.Ei ihmisten suuri ja edelleen lisääntyvä määrä ole kuitenkaan se ongelma. Sillä Luojamme luoma Ihmeellinen ja ainutlaatuinen kaiken luonnon kierrätysjärjestelmä hoitaa kyllä väestön kasvuun liittyvän pelon. Sillä mitä enemmän on ruokaa tarvitsevia ihmisiä tuottamassa elämällään hiilioksiidia ja muuta kuonaa, joka on lannoitetta, niin kaikkihan päästöt tuottaa uuden kasvun ja antaa sille voiman. Siis kaikki hiilidioksiidi ym. menee ja on mennyt aina ja ikuisesti uuden puhtaan ruuan ja hapen tuottamiseen vatsamme ja keuhkojemme tarpeisiin. Jos näin ei olisi, elämä ei olis päässyt eteenpäin, ei sen alun lähtökuoppia pitemmälle. Nyt kuitenkin Jumala oli luonut järjestelmän, joka on kestänyt ja kestää aikaa sen alusta ja kestää yhtä täydellisenä aina maailman loppuun asti.
Elämän tärkein asia ja kysymys on, miten me elämämme elämme?
Siihen Luojamme on antanut hyvät, terveelliset ja oikeat ohjeet kymmenen käskyn muodossa, jotka kuitenkaan eivät ole kenellekään ylivoimaisen raskaita noudattaa, no vaatiihan niiden noudattaminen meiltä kuitenkin aikalailla itsehillintää ja ahkeruutta, ja rakkautta, mutta ei ne mitään ylivoimaisia asioita kuitenkaan ihmiselle ole.
Kun kaikki joka tapauksessa olemme heikkoudessamme ja typeryydessämme poikenneet käskyjen tieltä pois, ja rikkoneet Jumalan antamat elämän ohjeet monessakin kohtaa, niin Luojamme suuressa rakkaudessaan luomaansa ihmistä kohtaan, siis Hän Jumala, joka oli Kristuksessa, jonka maallisesta syntymästä tuli muutama päivä sitten 2026 vuotta. Hän tuli ja sovitti rintillä maailman ihmisten synnit, kymmenen käskyn, eli elämän lakien rikkomukset itsensä kanssa ja kuka ikinä uskoo Jeesukseen, saa syntinsä anteeksi Hänen nimensä kautta. Jos ihmiset lopettaisivat esim. Viidennen käskyn jatkuvan valtavan ja julman rikkomisen, niin sodat loppuisivat siihen paikkaan ja seurauksena, kyllä elämä olis helppoa niin ihmisillä kuin eläimilläkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 27626617
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?472235- 1991576
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1461487- 281229
- 122998
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30922Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien25921Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex84831Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t82776