Alkuvaiheen 2022 jälkeen Venäjä joutui perääntymään. Ja on sen jälkeen edennyt vähemmän kuin silloin perääntyi.
Venäjä perääntynyt enemmän kuin edennyt
59
378
Vastaukset
- Anonyymi00001
Erityisoperaatio on mennyt ja menee suunnitelmien mukaan venäjä vain ikään kuin koukkasi takakautta välillä mutta sekin kuului kremlin haukkojen erikoisoperaatioon .
Hämäystä oli myös ilmoitettu mahdollinen Ukrainan valloitus operaation kesto "joitakin viikkoja " Kremlin haukat oli laskenut että siihen menee vuosia ...ja taas vuosia .. - Anonyymi00002
laskin ihan itse eilen ...
- Anonyymi00003
Noinhan se on, tiltut vaan meinaa tämän aina unohtaa. Venäjä ei ole edennyt mihinkään sitten 04/2022.
- Anonyymi00004
Sotilaita on kuitenkin mennyt mukavasti ja kaasu sekä sähköasemia.
Kyllä Venäjän kansakin tietää ettei hyvin mene mutta orjakansa ei uskalla ryppyillä miliiseille.
Niitä nimittäin riittää.... - Anonyymi00005
300000 on jo silmät sameana tantereessa.
- Anonyymi00006
Venäjä on vetäytymässä kaikilla rintama-alueilla ja Krim on kohta kokonaan Ukrainan vallassa. Venäjällä ei ole mitään jakoa sodassa. Hävinnyt jo sodan!
- Anonyymi00007
Ilmaiset asian epäilyttävän epätarkasti. Ei onnistu.
- Anonyymi00008
Taloudelliset faktat tulee lopulta lyömään Venäjän polvilleen, Venäjä menee täyttä vauhtia päin katastrofia niinkuin Titanic.
- Anonyymi00009
Venäjä on surkea sotamaa ja vaaraksi lähinnä itselleen.
- Anonyymi00010
Miksi Venäjällä on juuri nyt hirveä tarve väittää, että se on voittanut sodan ja siksi vastapuolen pitäisi antautua? Miksi Venäjä kärsii juuri nyt sodan suurimpia tappioita?
- Anonyymi00011
Venäjällä on jokin metku kehitteillä.
Sota loppuu jos NATO maksaa Anon lunnasrahat ja luovuttaa alueet. - Anonyymi00012
Putin tuhosi Venäjän.
Hehee ... metri eteen (kymmeniä kuolleita) ja kaksi metriä pakkia (odotellaan seuraavaa IDIOOTTIMAISTA käskyä. :-)
- Anonyymi00013
Odessa, satamakaupunki, jossa on venäjänkielinen väestö, tullee liitettäväksi äänestyksen jälkeen ulos Ukrainan hallinnosta.
Reaaliteetit. - Anonyymi00014
Hyvää uutta vuotta palstalle.
https://www.youtube.com/watch?v=WPDZcxgh7eQ&list=RDWPDZcxgh7eQ&start_radio=1- Anonyymi00015
Jou, nii oikke.
- Anonyymi00016
Putte on toivotomassa tilassa, kaikki häviää alta.
- Anonyymi00029
Anonyymi00028 kirjoitti:
Venäjä vain lisää pinta-alaansa.
https://www.facebook.com/share/r/1H6ywpgY9F/Tuon mukaan ukrot pakenee kohti Puolaa.
- Anonyymi00017
Tänä vuonna Venäjällä kysellään aina vain useammin miksi?
- Anonyymi00019
Venäjä antautuu piakkoin.
- Anonyymi00021
... tai äskettäin tai jotain?
- Anonyymi00020
Venäjän sotilastiedustelu DIR sanoo nyt, että kyseessä olikin sen operaatio jossa Ukrainaa ja EU:n sotaa haluavia huijattiin, kirjoittaa Borodavochnik media. 🤡
😉🤣🤣🤣🤣 - Anonyymi00022
Venäjällä on ennakkotapaus, kun pitkään sotaan väsytään. Ensimmäinen maailmansota.
- Anonyymi00023
Toistuuko?
- Anonyymi00024
Perääntyy, perääntyy
- Anonyymi00025
Perääntyjät ovat kyllä siellä toisella (natopuolella). Venäjä on viime vuoden aikana vapauttanut yli 350 kaupunkia ja asutuskeskusta, joten puheet sen perääntymisestä ovat täysin vailla reallista totuutta.
- Anonyymi00027
"Realistinen totuus". Uusi tapa kutsua valehtelua totuudeksi. Niitähän venäläisillä riittää 😂
- Anonyymi00026
Tiltu on vapauttanut aivonsa narikkaan.
- Anonyymi00030
Kerrotko omista kokemuksistasi?
- Anonyymi00031
Maduro on viisas presidentti, hän uhrasi itsensä ennenmmin kuin lähti sotaan jota ei voi voittaa. Ukrainanassa kävi taas päinvastoin, tyhmä Zeleskyi tapattaa oman kansansa, lopputulos tulee olemaan Ukrainalle kusinen.
- Anonyymi00032
Tietenkin perääntyi, kun vetäytyi Minskin sopimuksen mukaisesti, jota länsi ei kuitenkaan kunnioittanut.
Venäjä itse rikkoi Minskin sopimuksia. Mutta Venäjä ei vetäytynyt niitä kunnioittaakseen, vaan koska sen oli pakko Ukrainan tuhotessa sen joukkoja ja kalustoa niin paljon.
- Anonyymi00033
moloch_horridus kirjoitti:
Venäjä itse rikkoi Minskin sopimuksia. Mutta Venäjä ei vetäytynyt niitä kunnioittaakseen, vaan koska sen oli pakko Ukrainan tuhotessa sen joukkoja ja kalustoa niin paljon.
Näin se menee, Venäjä etenee ja Ukraina perääntyy.
Anonyymi00033 kirjoitti:
Näin se menee, Venäjä etenee ja Ukraina perääntyy.
Tällä vauhdilla Venäjä ehtii hajota ennen kuin se valtaa Ukrainan.
- Anonyymi00034
moloch_horridus kirjoitti:
Tällä vauhdilla Venäjä ehtii hajota ennen kuin se valtaa Ukrainan.
Mihinkä se tuosta hajoaa, älä unelmoi.
- Anonyymi00035
moloch_horridus kirjoitti:
Tällä vauhdilla Venäjä ehtii hajota ennen kuin se valtaa Ukrainan.
Olisiko Venäjän pitänyt mattopommittaa Kiovaa?
Anonyymi00034 kirjoitti:
Mihinkä se tuosta hajoaa, älä unelmoi.
Putyin Kalsarimyrkyttäjän politiikka johtaa reuna-alueiden irtoamiseen.
Anonyymi00035 kirjoitti:
Olisiko Venäjän pitänyt mattopommittaa Kiovaa?
Sillä ei ole siihen kykyjä.
- Anonyymi00036
moloch_horridus kirjoitti:
Sillä ei ole siihen kykyjä.
Kyllä olisi ja on myös täsmäaseet.
Kertoo siitä, ettei kuulu agendaan, niiden käyttö. Anonyymi00036 kirjoitti:
Kyllä olisi ja on myös täsmäaseet.
Kertoo siitä, ettei kuulu agendaan, niiden käyttö.Venäjä toki voisi tuhota Kiovan ydinaseilla, mutta ei konventionaalisilla aseilla mattopommittaen.
- Anonyymi00037
moloch_horridus kirjoitti:
Venäjä toki voisi tuhota Kiovan ydinaseilla, mutta ei konventionaalisilla aseilla mattopommittaen.
Se ei kuulu agendaan, Kiovan tuhoaminen.
Natsien poisto kuuluu. Anonyymi00037 kirjoitti:
Se ei kuulu agendaan, Kiovan tuhoaminen.
Natsien poisto kuuluu.Kiovan valtaus ja sitä myötä koko Ukraina valtaaminen toki kuuluu Venäjän agendaan edelleen, mutta se ei siihen kykene ja epäonnistui siinä jo sodan laajentamisen alkuvaiheessa surkeasti. Jos Venäjä haluaisi poistaa natseja, se aloittaisi omasta maastaan, mutta se ei halua, koska Venäjällä fasistit ovat vallassa.
- Anonyymi00038
moloch_horridus kirjoitti:
Kiovan valtaus ja sitä myötä koko Ukraina valtaaminen toki kuuluu Venäjän agendaan edelleen, mutta se ei siihen kykene ja epäonnistui siinä jo sodan laajentamisen alkuvaiheessa surkeasti. Jos Venäjä haluaisi poistaa natseja, se aloittaisi omasta maastaan, mutta se ei halua, koska Venäjällä fasistit ovat vallassa.
Ukrainan armeija ja muassa globalistien keinot on nujerrettu.
Revi siitä.
Kuvaavaa ajassa on se, että TAAS VENÄLÄISET JOUTUVAT TAPPELEMAAN JA UHRAUTUMAAN FASISTIEN POISTAMISEKSI MAAPALLOLTA. Anonyymi00038 kirjoitti:
Ukrainan armeija ja muassa globalistien keinot on nujerrettu.
Revi siitä.
Kuvaavaa ajassa on se, että TAAS VENÄLÄISET JOUTUVAT TAPPELEMAAN JA UHRAUTUMAAN FASISTIEN POISTAMISEKSI MAAPALLOLTA."Ukrainan armeija ja muassa globalistien keinot on nujerrettu.
Revi siitä."
Aha. Ja kuitenkin uutisten mukaan sota jatkuu.
"Kuvaavaa ajassa on se, että TAAS VENÄLÄISET JOUTUVAT TAPPELEMAAN JA UHRAUTUMAAN FASISTIEN POISTAMISEKSI MAAPALLOLTA."
Venäläiset itse ovat fasisteja, jotka taas kerran hyökkäsivät rikollisesti rauhanomaiseen naapurimaahansa.- Anonyymi00041
moloch_horridus kirjoitti:
Kiovan valtaus ja sitä myötä koko Ukraina valtaaminen toki kuuluu Venäjän agendaan edelleen, mutta se ei siihen kykene ja epäonnistui siinä jo sodan laajentamisen alkuvaiheessa surkeasti. Jos Venäjä haluaisi poistaa natseja, se aloittaisi omasta maastaan, mutta se ei halua, koska Venäjällä fasistit ovat vallassa.
Totta.
- Anonyymi00039
Mikään ei ole vielä varmaa.
Odotetaan 3 päivää.- Anonyymi00040
Mitä silloin tapahtuu muuta kuin että ukrot jatkaa perääntymistään?
- Anonyymi00044
Nato = Game Over.
- Anonyymi00045
Ratkaisevaa on se missä rintamalinja nyt kulkee. Näyttää hyvältä Venäjän kannalta.
- Anonyymi00047
Miljoona miestä on kuollut ja raajarikkona 😐. Kyllä näyttää hyvältä 😐.
- Anonyymi00048
Anonyymi00047 kirjoitti:
Miljoona miestä on kuollut ja raajarikkona 😐. Kyllä näyttää hyvältä 😐.
Luvut ovat liioitellut, mutta Venäjältä eivät miehet lopu kesken.
- Anonyymi00049
Anonyymi00048 kirjoitti:
Luvut ovat liioitellut, mutta Venäjältä eivät miehet lopu kesken.
Eli tapattaminen voi jatkua?
- Anonyymi00050
Etana voitti Venäjän armeijan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit876042KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3305281Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja212676Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512615Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852841875Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1041692- 1131556
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1221443Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331403