Hän totesi, että hallitus pohtii lisää toimia työllisyyden edistämiseksi. Joku fiksumpi ymmärtäisi lopettaa jo tuollaiset toimet, kun ne ovat saaneet Suomen tilanteen vain pahenemaan.
Me ollaan nyt joku kehitysmaa EU:ssa. Pohjalla kaikissa mittareissa paitsi velanotossa, jota perussuomalaiset ovat kiskoneet kaksin käsin. Velkaa on tullut jo pelkästään 20 miljardia lisää tänä vuonna. Saman mihin Marinin kriisihallituksella meni aikaa koko vaalikausi. Valtion velka on nyt 187 miljardia.
Orpo oli aika vitsikäs uudenvuoden puheessaan
21
142
Vastaukset
- Anonyymi00001
Synkkääkin synkempi turkulainen. Mistä noita sikiää?
- Anonyymi00005
Saahan Petteri nyt ratansa ja kalliin ja turhan.
- Anonyymi00006
Koko naishallitus ja sen velanteko
Ka Väsyttää -Marin eteenkin
Lisään edellseeni, että kesällä sikiävät musiikkiFestarit tulisi kieltää melusaasteen vuoksi - Anonyymi00011
Anonyymi00006 kirjoitti:
Koko naishallitus ja sen velanteko
Ka Väsyttää -Marin eteenkin
Lisään edellseeni, että kesällä sikiävät musiikkiFestarit tulisi kieltää melusaasteen vuoksiOnko Purran velanotto jotenkin parempaa velkaa? Tänä vuonna velkaa on tullut 20 miljardia, eli sama mikä Marinin kriisihallituksen koko kautena. Valrtion velkaa on nostettu 187 miljardiin perussuomalaisten vahtivuorolla.
Vuoden 2023 lopussa valtion velka oli 156 miljardia ja siitä oli perussuo,alaisen Riikka Purran osuus jo 6 miljardia. Viimeinen kolme miljardia vedettiin joulukuun lopulla 2023 niin nopsasti, että ministeriökin jäi haavi auki ihmettelemään.
https://yle.fi/a/74-20065335
Lokakuussa 2023 perussuomalaisten nerona pitämä "talousnero " valtiovarainministeri Riikka Purra vaihtoi Marinin hallituksen nolla- ja miinuskorkoiset lainat vaihtuvakorkoisiksi. Suomen valtion korkokulut nousivat huomattavasti.
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/tommiviinikka/valtiovarainministerion-tunarit/ - Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
Onko Purran velanotto jotenkin parempaa velkaa? Tänä vuonna velkaa on tullut 20 miljardia, eli sama mikä Marinin kriisihallituksen koko kautena. Valrtion velkaa on nostettu 187 miljardiin perussuomalaisten vahtivuorolla.
Vuoden 2023 lopussa valtion velka oli 156 miljardia ja siitä oli perussuo,alaisen Riikka Purran osuus jo 6 miljardia. Viimeinen kolme miljardia vedettiin joulukuun lopulla 2023 niin nopsasti, että ministeriökin jäi haavi auki ihmettelemään.
https://yle.fi/a/74-20065335
Lokakuussa 2023 perussuomalaisten nerona pitämä "talousnero " valtiovarainministeri Riikka Purra vaihtoi Marinin hallituksen nolla- ja miinuskorkoiset lainat vaihtuvakorkoisiksi. Suomen valtion korkokulut nousivat huomattavasti.
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/tommiviinikka/valtiovarainministerion-tunarit/Tattis linkistä.
Tulihan se sieltä.
Siis RiistoRiikka tyri tuonkin asian.
Nyt riistää kansaa omien mokien korjaamiseksi!
Sinänsä koomista Että Niemelä miesnutturastaan ei pysty selkosuomeksi kertomaan omia edesottamuksiaan.
Kumman sukat pyöri jaloissaan?
Mikan vai Riikan?
- Anonyymi00002
Harhainen tyyppi, luulee puheistä päätellen olevansa Ukrainan pääministeri.
- Anonyymi00007
Tuo Antti Lindtman ja natsi
- Anonyymi00003
"Hallitus pohtii"...on ne pohtineetkin ja pullaa kuluu....työttömyys vaan lisääntyy,on ne tärkeitä olevinaan.
- Anonyymi00004
Taitaa se 500 kikkakirja olla jo aika kuiva?
- Anonyymi00009
Hallitus junaili ex-työministerin Lindströmin hoitelemaan Kouvolan seudun pitkäaikaistyöttömiä. Järjestää heidät varmaan tunninjunatyömaalle karenssin uhalla.
- Anonyymi00013
Vain Satonen huonompi työministeri kuin tämä Lindström.
Todellisia tupelointi eksperttejä. - Anonyymi00017
Eräs jo yli 50 vuotta ratahanketta vastustanut Salolaisaktivisti totesi että tuskinpa hanke toteutuu jos se on hänestä kiinni😀.
- Anonyymi00018
Lindström oli lataamossa, koska ei tajunnut mitään mistään asioista.
- Anonyymi00021
Anonyymi00013 kirjoitti:
Vain Satonen huonompi työministeri kuin tämä Lindström.
Todellisia tupelointi eksperttejä.Satonen huonompi siinä mielessä että luultavasti vielä uskoi omiin höpinöhinsä
- Anonyymi00010
Anteeksi nyt mutta aloittaja ja koko ketju on pihalla olevia vasemmistososialisteja mikä ri mitenkään yllätä.
TIEDOKSI:
UUDEN VUODEN PUHE PIDETÄÄN UUDEN VUODEN PÄIVÄNÄ 1.1.2026.
EI TÄNÄÄN AATTONA.- Anonyymi00014
Käy optikolla niin helpottaa tuo tikkukirjainten käyttö puolisokealla.
- Anonyymi00015
Anonyymi00014 kirjoitti:
Käy optikolla niin helpottaa tuo tikkukirjainten käyttö puolisokealla.
Muistuttaa erään kulosaaren sireenin tyyliä.
- Anonyymi00019
Anonyymi00014 kirjoitti:
Käy optikolla niin helpottaa tuo tikkukirjainten käyttö puolisokealla.
Ei se aloittajan TYPERYYTTÄ VÄHENNÄ
TÄNÄÄN ORPO EI OLE PITÄNYT UUDENVUIDEN PUHETTA, SE PIDETÄÄN 1.1.2026
- Anonyymi00016
Olisi vielä lisännyt fraasin: yhdessä Saksan nerokkaan johtajan kanssa.
Oikeistolaisten pääministeerien puheet ihan parhaita, jos haluaa nauraa.- Anonyymi00020
Uuuden vuoden puhe pidetään 1.1.2026 joten aloittajan väittämää Orpon uuden vuoden puhetta ei ole vielä edes pidetty.
Aloittaja on ihan pihalla lumiukkoineen.
- Anonyymi00022
Sanoiko taas että kasvua on aivan nurkan takana?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit876042KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3285240Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202668Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512615Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852841865Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1041682- 1121546
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1211430Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393