Jehova vetäytyi

Anonyymi-ap

Ihmettelen miksi Jehova oli kauan sitten paljonkin ihmisten kanssa tekemisissä ja puhui suoraan ihmisille tai lähetti edes enkelin asioimaan, mutta kun aikaa kului niin Jehova alkoi vetäytymään taka-alalle ja hiljeni lopulta kokonaan.

Toki Jehova antoi raamatun ihmisille jonka kautta puhuu nykyisin ja nyt sitten tietenkin Jehovan järjestö Jehovan todistajat.

Uskon että samalla Jehova antoi enemmän oikein kunnolla toimintavaltaa Saatanalle jotta Saatana saa nyt rauhassa toteuttaa sitä mitä alunperin halusikin ainakin joksikin aikaa ennen kuin kaikki tulee loppumaan.

11

277

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tarkoittanet, että tuo saatana kirjoittaa nyt nimimerkillä vartiotorni

    • Anonyymi00002

      "Toki Jehova antoi raamatun ihmisille jonka kautta puhuu nykyisin ja nyt sitten tietenkin Jehovan järjestö Jehovan todistajat."

      JT uskonnossa Jehovan näkymättömyys selitetään juuri siihen vedoten, että Raamattu ja järjestö riittävät. Siksi esim. henkilahjoja saati ihmeitä ei nykyään enää ole.

      • Anonyymi00004

        >>Siksi esim. henkilahjoja saati ihmeitä ei nykyään enää ole.<<
        Muissa Amerikan kastaja- herätysliikkeissä näitä on sitten kuulemma edelleen yllinkyllin.
        Sama Jumala/Jehova on heillä kuitenkin?


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        >>Siksi esim. henkilahjoja saati ihmeitä ei nykyään enää ole.<<
        Muissa Amerikan kastaja- herätysliikkeissä näitä on sitten kuulemma edelleen yllinkyllin.
        Sama Jumala/Jehova on heillä kuitenkin?

        Tuskin niitä montakaan on, eli sama (olematon) jumala siellä taitaa jakaa siunauksia. Näissä asioissa nähtävästi on niin, että tilaaja saa mitä haluaa. Jos tavoittelee henkilahjoja, kuten joissakin suuntauksissa, niitä myös saa. Jos ei tavoittele, kuten JT:t, niitä ei väkisin tungeta.

        Tähän liittyen tulee mieleen, että tässä on muuten eräs, tietenkin vain yksi monista, asia jossa JT:t ohittavat täysin suoran Raamatun ohjeen Uuden testamentin puolella.

        1. Kor. 14:1 Pyrkikää rakkauteen, mutta tavoitelkaa myös henkilahjoja, ennen kaikkea profetoimisen lahjaa.

        1. Kor. 14:39 Veljet, tavoitelkaa siis profetoimisen lahjaa älkääkä estäkö kielillä puhumista.

        Enpä ole kuullut, että kukaan JT tavoittelisi profetoimisen lahjaa, ja kielillä puhumista taatusti yritetään estää, jos jollakulla tällainen tapa puskee päälle. Nämä siis vaikka asiasta on "henkeytettynä kirjoittaneen" Paavalin suorat ohjeet.

        No tämä tietenkin selitetään JT-uskonnossa niin, että henkilahjat liittyivät 1. vuosisadan tilanteeseen ja apostoleihin. Nyt kun Raamattu on saatu valmiiksi ja järjestökin toiminnassa, niin tuollaiseen ei enää ole tarvetta. Näin sujuvasti Raamatusta voidaan selittää pois epämieluisat kohdat, joten on periaatteessa sama mitä siellä lukee tai ei lue, asia voidaan aina vääntää niin kuin järjestö haluaa.


    • Anonyymi00003

      Jumala-käsityksen muutos. Alkujaan ihmisten luomat jumalat kuvastivat suoraan ihmiskuntaa, niin kuin alhaalla, niin myös ylhäällä.
      Vähitellen käsitystä muutettiin. Jumalasta tuli jotain käsin koskematonta ja kaukaista, joka tarvitsi välittäjiä ihmisten kanssa toimimiseen.
      Samalla jumala siirrettiin turvaan epäilijöiltä ja kyseenalaistajilta.

      • Anonyymi00006

        Myös raamatun jumalakuva on muuttunut. Alkukertomuksissa hän oli ihmismäinen hahmo joka käyskenteli paratiisissa ja jonka kanssa saattoi jopa painia. Myöhemmissä kertomuksissa hän on kaukana taivaassa ja toimii vain etänä. Uudessa testamentissa taas tullaan vähän takaisinpäin, kun jumala oli taas ihmishahmossa läsnä Jeesuksessa. JT:t tosin eivät pidä häntä jumalana, mutta kylläkin jumalan kaltaisena ja joka näki Jeesuksen, ikään kuin näki jumalan.


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Myös raamatun jumalakuva on muuttunut. Alkukertomuksissa hän oli ihmismäinen hahmo joka käyskenteli paratiisissa ja jonka kanssa saattoi jopa painia. Myöhemmissä kertomuksissa hän on kaukana taivaassa ja toimii vain etänä. Uudessa testamentissa taas tullaan vähän takaisinpäin, kun jumala oli taas ihmishahmossa läsnä Jeesuksessa. JT:t tosin eivät pidä häntä jumalana, mutta kylläkin jumalan kaltaisena ja joka näki Jeesuksen, ikään kuin näki jumalan.

        Aikoinaan temppelissä oli Jumalan patsaskin, mutta tuhon jälkeen patsas jäi pois.


    • Anonyymi00007

      Anonyymi00005 2026-01-01 13:14:06

      "Enpä ole kuullut, että kukaan JT tavoittelisi profetoimisen lahjaa"

      -Se olisi kiellettyä itsenäisyyttä jt:ltä. Hänen tulee totella, ahertaa ja tilittää rahat.
      Profetoimisen on hoitanut vartiotorniseura. Herätkää nro 23 v. 1968 esitti, että heillä oli ylitsepursuavat todisteet maailmanlopusta v. 1975. Juuri noilla sanoilla.

      Nykyään maailmanloppu on jatkuvanluonteisesti pian tulossa, sen kuulemma näkee maailman tapahtumista.
      Mutta se tulee ymmärtää, eli ostaa vartiotorni ja antaa rahat.

      • Anonyymi00009

        Valtakunnansalilla sanottiin, että vanhat vartiotornit on jo aika hävittää pois


    • jehova vetäytyy kuin esinahka, kun oikea toiminta alkaa. Ja laskee samalla Peräilmaa isolla äänellä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      358
      1124
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      758
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      696
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      50
      602
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      588
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      321
      501
    8. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      491
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe