Mikää on elämänkatsomustieto?

Anonyymi-ap

Tammikuussa ilmoitetaan vuoden 2026 ekaluokkalaisia peruskouluun. Tällöin huoltajat voivat merkitä katsomusaineeksi elämänkatsomustiedon, jos lapsi ei ole ev.-lut. tai ort. kirkon jäsen.

Millainen aine elämänkatsomustieto (ET) on? Kaikkien perheiden on hyvä tietää siitä jotain, vaikka oma lapsi osallistuisikin kirkon jäsenyyden perustella ”oman uskonnon” opetukseen.

ET on tarkoitettu uskontokuntiin kuulumattomille lapsille ja nuorille sekä heille, joiden oman uskonnon opetusta ei ole järjestetty. Sisältönsä puolesta sopisi kaikille ja sen valinnan mahdollisuuden avaamista myös kirkon jäsenille on vaadittu.

Opetushallituksen sivuilla kerrotaan muun muassa, että elämänkatsomustiedon opetuksen lähtökohtana ovat valmiiden oppijärjestelmien sijaan oppilaiden elämismaailma ja sen ilmiöt. ET antaa monipuolisen katsomuksellisen ja kulttuurisen yleissivistyksen lisäksi eettistä ja kriittistä ajattelu- ja toimintakykyä sekä oppimisen taitoja. Opetus tukee oppilaan elämänkatsomuksen ja identiteetin muodostumista ja hyvän elämän tavoittelua.

Katsomuksia, inhimillisiä käytäntöjä ja niitä koskevia merkityksiä pidetään yksilöiden, yhteisöjen ja kulttuuriperinnön vuorovaikutuksen tuloksina. Elämänkatsomustiedossa painotetaan ihmisten kykyä vaikuttaa aktiivisesti omaan ajatteluunsa ja toimintaansa. Tämä koskee myös oppilaiden opiskelua ja oppimista.

ET on paitsi tieto- myös taitoaine. Keskustelulla ja vuorovaikutuksella on tärkeä osa opiskelua.

ET on ollut oppiaineena jo 40 vuotta. Sitä opiskelevien osuus vaihtelee paikkakunnittain, Helsingissä se on 31 prosenttia. Monessa pienessä kunnassa ja koulussa osuus on paljon pienempi, mutta kautta maan oppilasmäärä on selvässä kasvussa ja vajaakäyttö vähenemässä.

Mikäli perheen lapset erotetaan kirkon jäsenyydestä peruskoulun aikana, oppilas voi siirtyä uskonnonopetuksesta elämänkatsomustietoon. Ainetta voi vaihtaa niin lukukausien kuin lukuvuoden vaihtuessa.

Suosittelen elämänkatsomustietoa kaikille oppilaille.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

        Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
        Maailman menoa
        112
        6945
      2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

        STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
        Maailman menoa
        391
        6621
      3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

        On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
        Maailman menoa
        65
        3337
      4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

        Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
        Maailman menoa
        128
        2889
      5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

        Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
        Maailman menoa
        109
        2484
      6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

        Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
        Maailman menoa
        38
        2039
      7. Onko kaivattusi

        liian vetovoimainen seksuaalisesti?
        Ikävä
        125
        1834
      8. Puolen vuoden koeaika

        Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
        Ikävä
        21
        1697
      9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

        Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
        Kotimaiset julkkisjuorut
        182
        1367
      10. On todella hassua

        Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
        Ikävä
        74
        1257
      Aihe