Suomen vankiloissa ulkomaalaisten vankien määrä on kasvanut merkittävästi; heinäkuussa 2025 ulkomaalaistaustaisia vankeja oli ennätykselliset 834, mikä oli noin 24 % kaikista vangeista, kun vuotta aiemmin heitä oli 687, edustaen 72 eri kansalaisuutta, ja heidät tuomitaan useimmitin huume- tai väkivaltarikoksista.
Ulkomaalaisia suomessa kuitenkin vain 10,8% väestöstä.
Tuista 37% menee ulkomaalaisille.
Mitä vielä?
Ulkomaalaisia suomessa kuitenkin vain 10,8% väestöstä.
Tuista 37% menee ulkomaalaisille.
Mitä vielä?
Vastaukset 72
Vanhimmat
Kato ku vassareiden mielestä rahaa on jakaa koko maailmalle.
Eivätkö matut selviäkään rikoksistaan päähän taputtelulla niin kuin jotkut tahot usein väittävät.
Vain vakavimmista rikoxista joutuvat lusimaan lievemmistä ei. Ja niistä joutuu Suomessa Suomalaiset lusimaan.
Vaan kun vain selviävät! Minunkin kimppuuni 8 vuotta sitten hyökänneen matun tapausta ei Oulun PolPo ole edes alkanut vieläkään tutkia. Eikä tämä poikkea muutenkaan PolPon toiminnasta. Vain jos PolPolla on mahdollisuus päästä oikein riehumaan käyttäen väkivaltaa, henkilöautoilijoita sakottamaan, osallistumaan lapsenryöstöön (tapaus Kurhelan pojat) tai väärinajattelijoita pahoinpitelemään, se alkaa toimia. Muut rikolliset saa juuri sitä päähäntaputtelua, jos edes sitäkään.
Vuosikymmenetn kokemuksella kiroitanja dokumentit löytyy tarvittaessa.
..on niissä osa sellaisia ettei edes suvakit uskalla päästää moisia irralleen ...
Selviää muutenhan niistä jokainen olisi linnassa...
Matut ei tee rikoksia.
Kun vuodessa on tullut noin paljon lisää vankeja niin voidaan miettiä miksi vantaan uusi vankilan laajennus valmistui juuri 24-25 vuonna ja minkä takia. Voidaan myös miettiä miksi kaupunginjohtaja älähti Nissiselle.
Niimpä😵
Ouluunkin saatiin valmiiksi uusi vankila samoihin aikoihin. Metsään soiden keskelle. Kelpaa siellä Matujen viihtyä jos sattuvat sinne pääsemään!
All inclusiv vankiloiden tarkoitus on sopeuttaa rikollisia suomalaiseen yhteiskuntaan.
Mitenkähän tämä onnistuu vankilassa, kun se ei ole onnistunut siviilissäkään ?
Persut haalivat maahan rikollisia.
Lähettävät niitä pois. Ja vasmmat seiso koneessa, ettei lähetettäs.... Miksi?
Keitä persut ovat lähettäneet pois?
"Persut haalivat maahan rikollisia."
Tottahan toki.
Rikoksia tekevät matuthan ovat persujen vaalipropagandan kannalta tuplasti kovempaa materiaalia kuin tavallinen työtön matu puhumattakaan työssä käyvästä matusta.
Hellan lettas sentään ... otappa selvää faktat esiin.
Taitaa olla juurikin päinvastoin. Persut haluaa rikolliset maasta ulos.
Näillä äärivasemmistolaisilla, joihin näköjään vihretkin jo kuuluu, on suomen puolustukselle haitallisia ulsotuloja ja venäjän etuja ajavia mielipiteitä.
Milan Jaffa ei ollut ensimmäisenä persujen idoli listalla.
Persujen ajamien lakiuudistusten ja pakolaispolitiikan kiristysten ansiosta Jaffa on päässyt äitinsä luokse Irakiin.
Mitä se äiskä siellä "vaarallisella" alueella asuu, muuttais poikansa kanssa rauhallisemmalle alueelle, ettei tartte suomalaisten irakilaisen rikollisen puolesta surra ja maksaa.
" Tottahan toki"
Ironia on vaarallinen laji kun näyttää että täällä moni ei sitä tajua, eikä ymmärrä.
Ja senkin vähän minkä luulevat ymmärtävänsä, ymmärtävät väärin.
Mm idolisi Milan Jaffin.
Moni persukin viihtyy ”Mustan Maijan” kyydissä.
Laittomat miekkaroijat, ja tielläistujat niihin kerätään. Ovat ne oikealta vai vasemmalta, kerrotko ihan itse?
Jos aivoinva et kerran ole lukenut kriminolgiaa ja päästät aivopierujasi tietämättömänä niin keronpa että tutkielman mukaan tuomituista Suomessa Suomalais taustaisista on demari taustaiset eniten tuomittuna tuomioistuimissa rikoksista vankeusrangaistuksiin . Niinku faktaa
Persu on siitä erikoinen eläin että nokkii toista persua.
Lapsellista porukkaa ja ilmasto pelastuu. Siis ei mitään virkaa näillä pullamössö istuskelijoilla, jotka ei ilman äiten ja yhteiskunnan apua saa edes sitä roskaruokaa ostettua, millä ne sotkee joka paikan missä ne käy istuskelemassaa.
Perustuuko tämä mielipide eri poliittisesta kannasta tuomittujen määrään puoluekirjojen perusteella vai eduskunnan mittasuhteilla ?
Missäs sitä kriminolgiaa luetaan ?
Tämä faktantietäjä vois sien vielä määritellä eri rikostyyppien mukaan missä poliittisessa ryhmässä tehdään eniten talousrikoksia ?
Aivan mahtavaa dataa vasemmiston vaalilauseiksi.
Poliisin rikostutkinta on suomalaisiakin kohtaan pelkkä huono vitsi, mikään ei tämän rikollisen poliisi-saastan asiakirjoissa pidä paikkaansa eikä noudata lakia.
Persut kovin lupasivat vankeja lähettää omiin maihinsa . Eipä edes viro vangit siirtynyt Viroon , vaik Virossa vankilat ovat puoli tyhjiä .
Kyllähän niitä on poistettu maata. Muttakun, tuppaavat takaisin. Raja vuotaa?
Persut eivät ole poistaneet maasta ketään eikä maasta poistaminen ole sama asia kuin ulkomaalaisen vangin siirtäminen kotimaahansa jatkamaan tuomiotaan.
Siis kuinka Viron vankilaan siirretyt vangit pääsevät Viron vankilasta Suomeen takaisin ? Vanki lomilleko ?
Pitäisikin laittaa ehdoksi jos vangin alkuperämaa ei ota vastaan,pitäisi laittaa niille maille ruokarahavaatimus,jos maa ei maksa,ja vanki ei tee työtä Suomelle,hänet jätetään kylmästi kuolemaan nälkään...monessa maassa tehdään niin ...joutuvat pakkotyöhön omissa maissaankin rikoksen tehtyään ja vankilaan jouduttuaan..
Just nyt ei ole varaa maksaa näistä kilteimmistä rikollisista yli 100 000 vuodessa viron vankilajärjestelmälle.
Odotellaan nyt sitä EU:n yhteistä vastaanottokeskusta, joka muuten ei tule olemaan Euroopassa, ja johon toivottavasti tulee osasto mihin myös rikollisisa lähetetään.
Tämän keskuksen olosuhteethan sitten määritellään vastaamaan sen maan tasoa, missä keskus tulee sijaitsemaan.
Ei siis Suomen vankiloiden tasoa.
Kalliiksi tulee on tällä, tuolla tai siellä.
Laskekaapa alusta asti.
1 rikoksen teko ja sen seurauksena uhrin ja yhteiskunnan taloudelliset ja ruumiilliset vammautumiset ja invalidisoitumiset
2 terveydenhoidon kustannukset uhrille, uhrin perheelle ja yhteiskunnalle.
3 poliisin rikoksen tutkimiseen käyttämä aika resurssit ja kustannus valtiolle
4 käräjäoikeuden salivuokrat lautamiesten ja tuomarin palkat todistajien palkkiot ja asianajajien palkkiot ( jäävät usein yyhteiskunnan maksettaviksi )
5 hovioikeuden uusien todisteiden todistajien ja asianajajien palkkiot ( jäävät usein yhteiskunnan maksettaviksi ) + toisen kerran tuomarien ja istuntosalin kulut
6 korkein oikeus jatkaa samoilla kulukertoimilla ja antaa päätöksen. hyvässä lykyssä näitä Ruanda, sun muita oikeuden päätöksiä korvataan syytetylle miljoonilla euroilla vaikka syytetty hyvinkin saattaa olla syyllinen, mutta kun maalaisjärjen käyttö on Suomen lainsäädännössä kielletty.
7 sitten nämä jotka ovat tuomion saaneet viedään täysihoitoon Suomen vankiloihin, joissa heistä yritetään tehdä yhteiskuntakelpoisia.
Mamut jotka eivät ennen rikoksentekoakaan ole halunneet sopeutua Suomalaiseen yhteiskuntaan eivät siihen myöskään vankilassa opi.
Laskekaapa paljonko tämä ruljanssi maksaa yhteiskunnalle a kuka tässä systeemissä pääsee vähemmällä ?
Uhri vai rikollinen ?
Kummalla on enemmän menetettävää ja kumpi on yhteiskunnalle parempi vaihtoehto ?
Miksi ne siellä on?
Töissäkö?
Niiden piti tulla töihin...
Balttian rikolliset tulevat aina uudestaan vaikka olisivat jo saaneet maahantulo kiellon . Virosta tulijat täytyisi tarkastaa , eipä tarkasteta .
Balttiasta tulee Suomeen varsinkin Alfa PvP huumetta .
Balkanin maista kaiken raaimmat ja suurmma rikolliset tulee.
Baltian maista tulevissa virolaisissa on paljon venäjän oppeja soveltavia rikollisia.
Vasemmat vois nyt kertoa, miksi nuo ovat siellä?
Eikö kotoutuskoulutus toimi?
Suomen ennätys maahanmuuttajien määrässä per hallituskausi on Sipilän hallituksella (ei demareita, vasemmistoliittoa tai vihreitä). Tämä nykyinen hallitus (taaskaan ei demareita, vihreitä tai vasemmistoliittoa) tulee rikkomaan sen komeasti.
Äärivasemmisto kuvittelee että sosialistivenäjän malli olisi nykypäivänä mahdollinen.
Ei ole.
Jos niinkun katsottais eteenpäin eikä taaksepäin !
Olkoon seuraava hallitus sitten sini-puna tai oikeistohallitus se on Suomen pelastus.
Kunhan näitä kristillisiä ja ruotsalaisia ei oteta sotkemaan selviä asioita.
Tähän ei päästä muuten kuin valitsemalla äänestääkö demareita, kokkeleita tai persuja.
Eli on ihan sama kuinka paljon maahanmuuttajia Suomeen kannetaan kun kantajina ovat ne hallitukset joissa persut ovat mukana?
Puolueiden määrää tulisi muutenkin lainsäädännöllä rajoittaa.
Liike Nyt on yhden miehen lähipiirin kannatuksella valtion varoja lypsävä henkilö jonka
vaa´ankieliasemalla äänestystilanteissa ei ole hevon vitun merkitystä.
Edustajan palkka juoksee, kuten puoluetukikin sun muut ilmaiset edut.
Jos ne ei olis siellä, meillä olisi viellä Enemmän maahanmuuttajia työttöminä.
Toisaalta, olisko halvempi maksaa työttömyyskorvaukset/ asumistuet, kuin ylläpito suljetussa yksikössä?
Kallistahan se aina on, Suomalaiselle.
Kalliita vaihtoehtoja, mutta palautus kotimaahan on ainoa oikea vaihtióehto. Milan Jaffkin on jo tietojen mukaan hoideltu roikkumaan.
Palautus on parasvaihtoehto rikollisille, ja yhteiskunnan varassa oleville.
Nykylain säädännöllä ei paljon siviilissä sosiaaliturva-avustuksilla juhlita.
Vankila alkuprosessistaan lopputulemaan on selvästi kalliimpi vaihtoehto.
Raha on tiukalla, ei ole muuta vaihtoehtoa kuin kiristää myös vankiloiden tasoa ja kolmen lämpöisen aterian etuuskin täytyy vissiin alentaa yhteen.
Koko porukka ulos maasta tai ilmaiseen pakkotyöhön maatiloille varmistamaan Suomen ruokatuotannon omavaraisuutta.
Niinkun sota-aikana enne.
Pelkkää työperäistä maahanmuuttoa 😭😭😭😭
demokratiaa, vinkujat äänestäneet, ettei tällaista tapahdu?
jokainen saa valitsemansa kansanedustajan mukaan
Ääri-rasistisessa maassa, kuten Suomi, on oletettavaa että näistä tuomioista suuri osa on vääriä, rodullistettuja. Monelle uus-persulle rasismi on elämäntehtävä, ja väkivalta väärien tuomioiden kautta edustaa tätä agendaa.
...ei kai ikioma mokkam...a joutunut tekostensa takia "kiven sisään" .. vai mistä moinen vuodatus ?
Rasismi sana on kärsinyt inflaation.
Moniko musta Usassa mellastaa, jos sanotaan nigerialaiseksi vai mikä se sana nyt olikaan, mitä ei saa suomessakaan sanoa ja joka alkaa n kirjaimella ja loppuu i kirjaimeen ?
Naurettavaa poliittista nokittelua.
On se ny kauheata että ulkomaalaiset vievät persuilta vankilapaikatkin.
Pistetään sut samaan porukkaan. Voi tulla äitiä ikävä.
Siellä suljetussa tilassa ei kannata saippuoita nostella.
Siellä kun meinan ei ole naisia ja lapsia raiskattaviksi.
Paska-aines ei tunnetusti häviä kuin tappamalla.
Vain vapaa ja avoin tappaminen poistaa suurimman osan ongelmista, usein pysyvästi.
Yksi vankeusvuorokausi per vanki maksaa valtiolle noin 200 euroa. Tuosta tulisi tosiaan isoa säästöä. Yhden luodin hinta ei paljoa ole.
Pentti Linkolan ajatuksi maailman ylikansoituksesta ja vihreitten kokoontumisista löytyy kyllä You Tubesta.
Kukaan ei sanonut natsiksi.
Kiina kannustaa kansalaisiaan tekemään lisää lapsia.
Onko miesvajetta mahdollisessa sotatilanteessa ?
Ulkomaalaisille omat vankilat, josta karsittu kaikki kuntouttavat toimet pois. Vankipäivät maksaa niin paljon, kun vankiloissa on valtava armeija erilaisia sosiaalipalveluita.
Koppivankila ulkomaalaisille, missä istutaan sellissä 23 tuntia vuorokaudessa ja tuomion jälkeen suoraan säilöönottokeskukseen ja karkoitus sopivana ajankohtana.
Vankilapelote on Suomessa olematon, koska kyseessä on viiden tähden hotelli jollekkin albanialaiselle. Jos olisi eristysvankila, niin viesti leviäisi heti, et Suomeen ei kannata tuoda huumeita ja ottaa riskiä 10-13 vuoden eristystuomiosta.
Venäläisillä on upeat vankilat asennekasvatusta ajatellen.
Syyllisiä olemme me suomalaiset. Meillä on ihan vääränlaiset ja vanhentuneet lait muuttuneessa maailmassa.
Äänestäkäämme Viisammin!
Suomi ei voi olla kokomaailman sosiaalitoimisto!
Tuulivoimalla toimiva sähkötuoli olisi edullisin, kukaan ei syyllistyisi teloittajana. Voisi periä lipun katsomoon, kun vanki alkaa hehkumaan tuulen voimistuessa.
Ruokajonoista suurin osa maahanmuuttajia. Ei pidä yhtään enempää ottaa!
Suomalaiset vähävaraiset kärsii, kun vievät heidän ruuat. Veronmaksajat kärsii, kun on paljon elätettäviä, verotus o suuri!
Voisit saada vihreää sähköä tuskaasi!
Ja stubbi sanoi uudenvuoden puheessa että tarvitsemme entistä enemmän maahanmuuttoa... Miksi pressakin haluaa tuhota lopullisesti valtiomme?
Stubb itkee huoltosuhteen perään, joka on menetetty, eikä sitä korjaa mikään. Todelliset työttömien armadat on vasta tulossa, kun esimerkiksi joukkoliikenne ja kaupan ala automatisoidaan täysin tulevien viiden vuoden aikana, puhumattakaan lukuisista muista ammateista ja työpaikoista, jotka katoavat kuin pierut saharaan robotiikan myötä.
Suomeen tarvitaan ensin tuottavia ideoita, sitten investoijia, suunnitelmien toteuttajia arvioidaan työvoiman tarvetta, koulutusta jne ja sitten vasta mietitään mistä se paras työvoima saadaan. Tuskin Afrikka ja Lähi-Itä ovat ihan kärjessä.