đ§đČđČđ»đ»đźÌđ¶đ»đČđ» đ·đź đđčđ¶đžđŒđżđŒđđđđđź đșđŒđżđźđźđčđ¶đđđđ, đđČđČđ»đ»đźÌđ¶đ»đČđ» đ·đź đđčđ¶đžđŒđżđŒđđđźđđź đœđźđ”đČđžđđđ»đđź, đșđŒđżđźđčđđđŒđ¶đ»đđ¶, đ·đŒđđžđžđŒđđŒđ¶đșđźđ¶đ»đČđ» đșđźđźđčđ¶đđđźđșđ¶đ»đČđ», đđđżđ·đ¶đđźÌ đđđđčđčđ¶đđđźÌđșđ¶đ»đČđ», đźđ»đđČđČđžđđ¶đœđđđ»đđŒÌđŒÌđ» đœđźđ¶đ»đŒđđđźđșđ¶đ»đČđ» đ”đźÌđœđźÌđ¶đđđ» đđ”đźđčđčđź, đ·đŒđ»đžđź đđźđđŒđ¶đđČ đŒđ» đžđđ¶đđČđ»đžđ¶đ» đ·đŒđ”đđźđź đ”đźÌđœđźÌđ¶đđđđ», đčđŒđžđźđźđșđ¶đ»đČđ», đđČđžđźÌ đ¶đ”đșđ¶đđđČđ» đ”đźÌđœđźÌđ¶đđ đ·đź đșđđđ»đčđźđ¶đ»đČđ» đđźđ”đ¶đ»đŽđŒđ¶đđđźđșđ¶đ»đČđ» đșđș. đșđ¶đČđčđ¶đœđ¶đ±đČ-đČđżđŒđ·đČđ» đđđŒđžđđ¶....
Olemme nÀhneet tÀllaisen kÀytösmallin vahvistuvan koko 2000-luvun ajan. Se on muuttunut asiallisesta ja ammattitaitoisesta rasismin torjumisesta, neuvonnasta, asennekasvatuksesta yms. suurelta osin radikaaIiksi ja vÀkivaltaiseksi kÀytöshÀiriöisyydeksi.
Ilmiön negatiivisen kehityksen yksi vahvimmista promoottoreista on ollut Rasmus ry., jonka jÀsen itsekin olen ollut (mm. kehittÀjÀnÀ, tapahtumakoordinaattorina ja yhteisömoderaattorina) ja nÀhnyt "rasismin vastaisen työn" kehityskulun. Koska minun moraalini ja objektiivisuuteni on tÀllaisissa asioissa kirjaimellisesti yhdenvertainen ja puolueeton, sekÀ roduIIistamaton, siitÀ tuli lopulta erityisesti jÀrjestön laitavihervasemmistolaisille epÀmiellyttÀvÀ ja sopimaton linja. NimittÀin yhdenvertaisuus, kahdensuuntainen sovinnollisuus, se aito suvaitsevaisuus, tasapainon hakeminen, yhteydenpito, syrjimÀttömyys jne. ei enÀÀ sopineet jyrkentyvÀÀn ja radikalisoituvaan ilmapiiriin. "Me/nuo" -ajattelu vahvistui jatkuvasti.
Kun tÀnÀÀn luen uutisista persuja maalittavia uutisia, sekÀ muihin ihmisiin liittyvistÀ rasismikohuista, niissÀ nÀkyy juuri se mÀdÀttyvÀ kehityskulku, jossa ei enÀÀ nÀy asiallisuutta ja ammattitaitoa, ei objektiivisuutta, ei yhdenvertaisuutta, vaan kirjaimellisesti radikaIisoituneet asenteet, joita johtaa ylikorostavuus ja teennÀisyys, sekÀ vimma hyökÀtÀ ja tuhota.
HyvÀÀ nÀyttöÀ mÀdÀttymisestÀ tarjoaa kohuja tehtailevien tahojen oma kÀytös; perussuomalaisiin ja muihin "vÀÀrÀmielisiin" ihmisiin kohdistuva kyttÀys- ja vainoamiskulttuuri, sekÀ asennevammaisuus, koulukiusaaja-tason kÀytös, muilta vaadittujen kÀytösmallien unohtaminen itseltÀÀn, syiden hakemalla hakeminen, ettÀ pÀÀstÀÀn hyökkÀÀmÀÀn, syiden "nÀkeminen" yksittÀisissÀkin, jopa tÀysin neutraaleissa sanoissa ja mielipiteissÀ, kravattikuvioissa, elÀimissÀ, vÀÀrÀnlaisissa mielipiteissÀ, hymyssÀ, naurussa, tanssimisessa, elÀimissÀ, vaatteissa, adjektiiveissa, verbeissÀ tiettyjen kohteitten kohdalla... siis ihan missÀ vain, mutta ei keitÀ tahansa kohtaan. Se riippuu kohteesta. Kuten Tytti Tupurainenkin totesi, se on rasismia, minkÀ voi tulkita rasismiksi. Ts. rasismin tulkinnanvaraisuuden rajattomuus ja vastuuttomuus on se ÀÀrimmÀisen rikollismielinen vinouma, joka mahdollistaa ihmisten yms. maalittamisen ja tuhoamisen, "koska olemme sitÀ mieltÀ, koska haluamme, koska voimme". NÀin syntyy monet rasismikohut.
On tÀysin selvÀÀ, ettÀ nÀmÀ nykymuotoiset rasismikohut eivÀt ole persujen aikaansaamia, vaan niiden tahojen, joita ohjaa poliittis-ideologinen radikaIisoitunut ja vÀkivaltainen "koska persu" -syndrooma.
On myös tÀysin selvÀÀ, ettÀ "rasismikohu" on myös poliittinen ja ideologinen hyödyke, erityisesti vihervasemmistolle, jonka vallanhakuisuudessa lÀhes mikÀ tahansa keino hyvÀksytÀÀn oman asemansa vahvistamiseksi #kaksoisstandardit #kaksinaismoralismi. Yksi hyvin tunnettu on keino on juuri kilpailijoiden ja heidÀn kannattajiensa hÀpÀisy ja syrjintÀ, jolla pyritÀÀn vaikuttamaan ÀÀnestyshalukkuuteen; kun ihminen jÀttÀÀ kannattamatta ja ÀÀnestÀmÀttÀ perussuomalaisia siksi, ettÀ hÀnet on saatu uskomaan, ettÀ se on hÀpeÀllinen teko, sekÀ saanut hÀnet hÀpeÀmÀÀn itseÀÀn ja mielipiteitÀÀn, on kyse voimakkaasti manipuloivasta ja kiristÀvÀstÀ sortopolitiikasta, joka muistuttaa selkeÀsti vallankumouksellista ja vÀkivaltaista kommunismia. Ellei sitten olekin sitÀ, hyveellisyyden harhaanjohtavan viitan alle kÀtkettynÀ.
Olen erittÀin pettynyt tÀhÀn yhteiskuntaan mm. siksi, ettÀ niin monet suomalaiset ovat kasvaneet heikkoselkÀrankaiseksi ja antavat viedÀ itseÀÀn kuin kuoriÀmpÀriÀ hÀpeÀleiman pelossa. Toiset ihan typeryyttÀÀn. Ja tÀmÀhÀn se sopii mainiosti erityisesti sosialisteille, jotka repii kaikki mahdolliset hyödyt omaksi edukseen, maksoi mitÀ maksoi. Kumpi sinÀ olet mieluummin, jatkuvasti hyökkÀysten kohteena oleva persu, vai vihervasemmistolle huoraava, leimakirveitÀ pelkÀÀvÀ orja?
âïžđ
Rasismikohusta toiseen
2
<50
Vastaukset
NÀin toimii punavihreÀ tulkinnanvaraisuus ja persuvastainen agenda, jossa kehÀpÀÀttely on usein vahvassa roolissa:
Kun perussuomalainen haluaa rajoittaa kehitysmaaperÀistÀ siirtolaisuutta tai pysÀyttÀÀ sen kokonaan, on tyypillistÀ, ettÀ vihervasemmisto leimaa sen "rasismiksi", koska kyseessÀ on persut ja muu etnisyys.
Koska perussuomalainen politiikka kuitenkin perustuu mm. seurauksiin, kuten kustannusten raju kasvu, rikollisuuden kasvu, turvallisuuden heikentyminen jne., tÀmÀ tÀytyy "mitÀtöidÀ" ja korvata se ominaisuuksilla, joista tulee ilmi "rasistiset tarkoitusperÀt": persuja maalittavan politiikan tueksi haetaan haetaan aloituksessa mainittuja (teko)syitÀ, eli esim. kun persulla on kravatissa pesukarhun kuva, pesukarhu on tietenkin natsisymboli, ja koska perussuomalainen kÀyttÀÀ natsisymbolia, se "todistaa", ettÀ perussuomalainen maahanmuuttopolitiikka on rasismia.
TÀllaiseen veivaamiseen moni manipuloinnin uhri menee helposti ja todella alkaa uskomaan, ettÀ perussuomalainen politiikka on todellakin rasistista, ja sitten jatkavat tarinaa omissa yhteisöissÀÀn. Ja kun kohtaavat vastustusta, sekin on rasistista. Tietenkin.
Ketjusta on poistettu 1 sÀÀntöjenvastaista viestiÀ.
Luetuimmat keskustelut
- 1381329
Kauhavan hÀiriköijistÀ
Juttua IltalehdessÀ. Pakko sanoa ettÀ noi nuoret on kyllÀ ihan pimeitÀ. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietÀ38899Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, ettÀ voisimme olla yhdessÀ. Mietin pystynkö tÀyttÀmÀÀn toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad30633- 14600
TehdÀÀnkö tÀnÀÀn toiveista totta?
Poikkea tÀnÀ illasta siinÀ lÀhellÀ ja annetaan silmien puhua ja sen jÀlkeen puhu sinÀ lopulta mitÀ ajattelet..46597Miksi Lapset kiusaa yöllÀ
Miksi Lapset kiusaa yöllÀ ihmisiÀ? Miksi vanhemmat antaa tÀmÀn tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivÀ26578Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestÀ. Jota kipeÀsti kaipaan, mutta jota ei juuri nÀe. Onko siitÀ jo kolme vuott30547- 25545
Sama ransetti taas!
Keikkui tÀllÀ kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin pÀÀssÀ Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17543Viimeinen lankafest
KÀykÀÀ viimeisessÀ lanka festissÀ. Ensivuonna sitÀ ei enÀÀ ole. Rahat on loppu. Harmi .17513
