Tämä Trumpin järjestämä Venezuelan pressan kidnappaus saattoi hyvinkin olla ainakin osaksi epäsuora viesti Putinille. Trump ei lähde avoimeen konfliktiin tai sotaan Venäjän kanssa, koska Venäjä pystyisi ainakin jollain tasolla antamaan Yhdysvalloille samalla mitalla takaisin, mutta hän ovelasti tiputtaa kanveesiin kaikki Venäjän liittolaiset yksi kerrallaan, kunnes Venäjä jää lopulta yksin. Nyt oli vuorossa Venezuelan presidentti, seuraavaksi ehkä Iranin tai Pohjois-Korean johtajat.
Trump pelaa kieroa peliä.
Anonyymi-ap
39304
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Suomessakin satamien valvonta tulee kyseisen "demokratian" levittämisen seurauksena tuplata tai vähintäänkin triplata, ettei tule Sveitsin tautia.
Trump paljasti näin vain Putinin kieron pelin? Putin olisi halunnut tehdä vaihtokauppaa Trumpin kanssa, mut Trump paljasti, että miksi hän tekisi huijarin kanssa kauppaa ja näytti, että eihän Venezuela ole edes Putinin hallussa millään tavalla. Ja Putin ajatteli, että saisi näin Ukrainan itselleen?
Huijari jäi nuolemaan näppejään. Turpaan tuli huolella, vieläkö yrittää sinnitellä suurvaltapolitiikkaan mukaan? Paljon on Kiinasta kiinni, toki Kiinallakin voi olla omat pelot taustalla, että miten punnitsee hyödyt haittoja suuremmaksi?
Venäjän BKT ei ole houkutteleva vaihtoehto edes Kiinalle? Mineraalivarat Venäjällä voi kiinnostaa Kiinaa, mut kaiken paljastuessa, länsi voi vaikeuttaa Kiinan business mahdollisuuksia, jos alkaa liikaa kallistumaan/ suosimaan Venäjää?
Vaikuttaa sille, että Venäjä tiesi Yhdysvaltojen iskusta etukäteen. Vai voiko tuo olla vain sattumaan (lehtiuutinen 31.12.):
"Kremlin mukaan Venäjän presidentti Vladimir Putinin tarkka olinpaikka pidetään jatkossa salassa."
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/59d647a8-c8a4-4c00-9c3a-94ba1dfe31cf
Miksi antaa tuollainen ilmoitus? Möikö Venäjä liittolaisensa?
Onhan Putinilla syytä pysyä piilossa kun ei ole kovin paljoa liittolaisia ja Ukraina yrittää varmasti tappaa hänet jos mahdollista. Tuskinpa Marudon kohtalolla oli mitään tekemistä tuon kanssa paitsi ehkä nyt.
Trump ei ovelana vehkeilijänä koske itse Putiniin, mutta listii kaikki Putinin liittolaiset ympäriltä 😁
Putinilla alkaa olla yhä enemmän syytä pelätä myös omiaan. Moni venäläinenkin alkaa olla väsynyt tähän sotaan ja moni perhe menettänyt läheisiään.
Eikös tuo Putinin salaaminen johtunut siitä Ukrainan väitetystä huvilaiskusta..?
Tekosyy. Pitäähän löytää joku veruke hänen piileskelylleen. Luultavasti äijä on alkanut pelätä omiaankin, koska moni venäläinenkin alkaa olla väsynyt tähän sotaan.
Pohjois-Koreaan Trump ei uskalla ainakaan hyökätä. Silloin vastassa olisi Kiina Venäjän lisäksi.
Ei Trumpin tarvitsekaan sinne hyökätä. Lähettää vaan erikoisjoukot kidnappaamaan sen lihapullan. Jos näin tapahtuisi, niin takuulla moni pohjois-korealainen olisi vaan iloinen.
Se ei ole niin helppoa, se sieppaaminen, kuin Venezuelassa. Kimia vartioidaan tarkemmin ja porukkaa on aivopesty monta kymmentä vuotta jumaloimaan sukua. Koko johto on vanhoillisia kommunisteja, joten onko todellinen valta ollenkaan Kimilla?
Pitää pitkälti paikkansa, mutta takuulla Pohjois-Koreassa löytyy nykyään iso joukko niitäkin, jotka haluaisivat päästä lihapullasta eroon. Ei häntä muuten vartioitasi niin tarkkaan.
Kiina saattaisi olla noista se kovempi vastustaja, onhan heillä jo 1950-luvulta kokemusta "voittamatonta" USA:n armeijaa vastaan.
HULLU SE TRUMP ON
Joo aivan kako..ja tätä ihaillaan.
Trump ja Putin levittävät vain demokratiaa maailmaan vaikka tulisikin hieman "oheisvahinkoja"! Oblivion stout...
Onnistunut operaatio voi innostaa toteuttamaan ùusia operaatioita.
First , we take Venezuela...then we take Greenland..."
Heute Deutschland,morgens die ganze Welt - tyyliin.
Kuulin, että putin oli antanut luvan ja jopa kannustanut Trumpin iskemään. Nyt Trumpin kädet on ja huomio sidottuna Etelä-Amerikkaan ja se on poissa Ukrainasta ja Itäisen Euroopan maista. Ovela veto putinilta.
putinille ei muutoinkaan ollut enää resursseja puolustaa Maduron nukkehallitusta. Sotastrategiassa jossain rintamalla kannattaa antaa voitto vastapuolelle niin että vastapuoli joutuu keskittymään sinne ja itse voi käyttää voimavaroja tärkeimmillä rintamilla.
Trumpilla on tähtäimessä myös Iranin hallinnon syrjäyttäminen. Onko Putin antanut luvan siihenkin? Sehän merkillinen tyyppi on, kun jakelee lupia omien harvojen liittolaistensa poistamiseen.
Hierarkiassa Netan nahjus on Trumppia korkeemmalla
kokkeli impperiumin uudet johtohahmot, trumppi,putte ja kumppanit.
ryssän diplomaatti lentokoneilla kuskataan kokkelitonneja.
prigozhin kämpiltäki löyty koksuvuori.
Ja pointti on..?
Trump lienee talmudisti. Ei muuten väittäisi toisten omaisuuden kuuluvan hänelle/USAlle. Kuten Venetzuelan öljyn,Panaman,Grönlannin.
Trump, Netanjahu, Putin samaa joukkoa, yrittävät.normalisoida toisten maiden ja omaisuuksien ryöstämisen ja jos ei onnistu tapahtuu kansanmurha kuten Gazassa, Ukrainassa ja missä vielä ...
Onko Hitlerin teot jo unohdettu Israelissakin
Aloittaja on jäljillä ja seraavaksi tapahtuu...
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19224870/iran-siksi-venetzuela#comment-139535019
Öljylämmittäjät, täyttäkää säiliönne.
Trumb ja Putin ovat väleissä.
Eli sinun harhas voi jättää omaan arvoonsa.
Niin Putinkin ilmeisesti luuli. Trump yllätti taas.
Olihan tämä kuitenkin vähän nolo juttu Putinin kannalta. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/53410e90-1556-4664-b2c6-c7f648c93702
Mitä ihmeen "kuninkaallista" sukua tuo Maduro on. Eikö se ole tavispaskaa kuten esimerkiksi suomenkin presidentti. Jos tollanen kidnapataan niin ihan sama vaikka tappasivat tollasia helppo toooodella helppo äänestää tilalle uusi.
Tässä ikäänkuin kun tuo yksi kusipää on kidnapattu niin koko venezuela olisi USAn hallussa.
Iranin johtaja yrittää välttää Maduron kohtalon ja on jo varannut paikan Moskovasta. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/29d44ffe-c153-433d-8fb4-10a578b343c9
Kaitlan Report USA lataa todella asiantuntevaa ja perusteltua puhetta Yhdysvaltojen, eli Trumpin, uskottavuuden romahduksesta. Kanada, Australia, Japani, Uusi-Seelanti ja Etelä-Korea ovat ilmoittaneet liittoutuvansa EU:n kanssa. Maat aikovat lopettaa yhteistyön Trumpin kanssa. Myös Suomi mainitaan yhtenä demokraattisen puolustusliittoutuman olennaisena jäsenmaana.
https://www.youtube.com/watch?v=R1p64XeW6Jc&t=6s
Luuletko Trumpin siitä paljoakaan välittävän?
Kaikki, siis KAIKKI, Yhdysvaltojen liittolaismaat ovat hylänneet epäluotettavan Trumpistanin pysyvästi.
Juuri siksi, että Trump halveksii ja uhkailee niitä. EU, Australia, Britannia, Japani, ym. rakentavat omaa Yhdysvalloista riippumatonta puolustusliittoa.
Trumphan olisi vaan tyytyväinen, jos pääsisi Natosta eroon eikä tarvitsisi enää olla Naton suurin rahoittaja. Säästäisi nekin rahat.
Yhdysvalloilla ei ole enää yhtään ainutta liittolaista, joka luottaisi siihen.
Mikä tarkoittaa, että USA jää yksin. Kaikki kääntävät petolliselle ja vihamieliselle USA:lle selkänsä.
USA jää eristyksiin maailmanpolitiikassa, sotilaallisesti ja kansainvälisessä kaupankäynnissä.
Trump tuskin itse on pelinrakentaja, taustalla on joukko haukkoja.
Mutta onnistuuko Venezuelan offensiivi, vai muodostuuko siitä IRAK-II?
Koska jos USA ei arvatenkaan saa Venezuelaa hallintaansa edes heikosti, niin pieleen meni.
Merkittävintä Trumpin Venezuela- invaasiossa on se, että kansainvälisten sopimusten rikkominen ja oikeudeton hyökkäys suvereeniin valtioon, karkottaa kuin rutto kaikki USA:n entiset liittolaismaat.
Trumpin itselleen aiheuttama imagohaitta on tälle moninkertaisesti suurempi ongelma, kuin USA:n Venezuelasta mahdollisesti saatavan ryöstösaaliin rahallinen arvo.
Trump on nyt kansainvälinen terroristi ja USA rosvovaltio.