Netan nahjus kävi kertomassa suunnitelmansa Irania kohtaan Trumpille. Suunnitelman seurauksena Hormusinsalmi menee Iranin toimesta kiinni ja 22% kaikesta öljynkuljetuksesta pysähtyy, se on katstrofi.
Venetzuelalla Trumppi turvasi Usan öljynsaannin ja Netan-nahjuksella on vapaatkädet Iranin suhteen.
Nullandia laajentaen lainaten: F*ck the rest of world
Iran, siksi Venetzuela
9
131
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ai niin, unohdin.
Aiheen pitää olla yle,hs ja iltapaskoissa ennenkuin tämäporukka pystyy ohjatusti ottamaan 2 eri näkökantaa ja solvaan toisiaan.
Anteeksi kun ajattelin ihan ite. - Anonyymi00002
Miten Kiina vastaa?
Kiinan valtuuskunta pääsi just pois alta ennen rymistelyä.
Lehdistölle kertoivat 600 eri projektista Venetzuelan kanssa.
Mielenkiintoisia aikoja.- Anonyymi00008
Kiina lainannut ja sijoittanut Venezuelaan kymmeniä ellei satoja miljardeja, Nähdäkseni USA varasti Kiinan varat jos tilanne menee siihen että usa KOITTAA miehittää Venezuelan!
Jos yrittää Venezuela on uusi VIETNAM ellei pahempi.
- Anonyymi00003
Hormuzinsalmi ei mene kiinni. Tai voi mennä pariksi päiväksi kunnes aukeaa rytinällä...
- Anonyymi00004
Alexei Zhuravlyov kertoi Gazeta.ru November 1st, 2025
Venäjä voi varustaa Venetzuelan Kalibr ohjuksilla ja uudella Oreshnik järjestelmällä.
Aika paha, Kuuban kriisi?
10.1.2026 Shanhaissa Venetzuelan piti liittää kultavarantonsa Brics maiden yhteiseen booliin luodakseen Bricsiä tukevan yhteisvaluutan.
Syitä alkaa löytyä Usan toiminnalle kun vähän syvemmältä kaivaa.- Anonyymi00007
USA sai Madurot mutta menetti Venezuelan! Siellä jenkkiviha on nyt äärimmäistä jihad-vihaa!
- Anonyymi00005
“The REAL reason is ‘X’.”
The REAL reason is ‘Y’.”
“The REAL reason is ‘Z’.” Venetzuela 😹👍
- Anonyymi00006
Trump rauhanmies numero 1 muut tulee kaukana perässä, taitaa se jenkkien ihannointi Tanskassa kokea kolauksen kun Gröönlanti siirtyy USA:n osavaltioksi?
Suomen ja Ruotsin DCA sopimukset on varma turva molemmille maille joutua ensimmäisiksi sodan uhreiksi kun Venäjä alkaa puolustamaan toista puolta maapallosta!
Uhmeellistä on se että Syyria ja Venezuela kumpikin antoivat vapaasti tulla vihollisen ohjustakaan ampumatta, perin kummallista, no molemmissa maissa kenraalit pettureina.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796125Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695850Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443952Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452355Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42335Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1171393- 121221
- 1821052
- 59877