Sanon vähän keptisimminkin USAsya, sen kansalaisena myös

Anonyymi-ap

Sen verran nyt kuitenkin jäitä hattuun, että Yhdysvallat eivät kuitenkaan ole diktatuuri, tämä tuntuu nyt unohtuneen näissä Trump sitä ja Trump tätä u... Näytä lisää

Yhdysvaltain kansalaisena olen joutunut käymään läpi tarkkaan sen perustuslain ja vallan kolmijaon. Ennen Trumpiakin Yhdysvaltain presidentillä oli oikeus päättää "tällaisista asioista" (sotatoimet missä tahansa, mistä syystä tahansa). Diktatuuria kohti otettiin iso askel, kun republikaanipuolueella on täysi valta kongressissa samaan aikaan, kun Trump on presidentti - ja kun Trump on vaihtanut republikaanipuolueen kansanedustajat magadiooteiksi, jotka osaavat vain hokea "Trump on oikeassa kaikessa". Lisäksi Trump sai korkeimpaan oikeuteen kannattajiensa edemmistön ja vaihtoi ensimmäisellä kaudellaan jokseenkin laittomasti suuren osan alempien oikeusasteiden tuomareista kannattajikseen.

Yhdysvaltain demokratia on aina ollut sen uskon varassa, että johtoon pääsee vain sivistyneitä miehiä (ei naisia), jotka pelaavat yhteisesti hyväksytyillä säännöillä, joita ei ole minnekään kirjoitettu. Trump ei pelaa ja siksi Yhdysvaltain demokratia on nyt pahasti rikki ja sen voi pelastaa vain perustuslain rankka uudelleenkirjoittaminen ja presidentin oikeuksien rajoittaminen tai koko presidentti-instituution lakkauttaminen. Kun lukee suomalaisten hassuja käsityksiä yhdysvaltain demokratian tilasta, on helppo yhtyä maanmiesteni toistuvaan valitukseen siitä, että vain amerikkalaisilla on (tai saisi olla) oikeus puhua Yhdysvaltain sisäpolitiikasta.

Jos totuudessa ollaan, Yhdysvalloissa sama kumpipuoli on vallassa, ei se ulospäin niin poikkea. S e vain monista tuntuu, kun demari että demareita hekin, tai sitten että persuja jotka kannattaa Trumppia. Näin keskustaa kannattava voi asioita katsoa kumallakin silmällä. Trupm on vain oma tyylisensä, ja jo ikä pakottaa lopettamaan tähän jaksoon. Taas uudet tuulet uudella. Meillä perheessä kävi niin että minä annoin ääneneni Trumpille, vaimo taas nais ehdokkaalle. USAn poikein äänestyskäyttäytymistä en tiedä, enkä välittäkään, se aina kun kaksi ehdokasta, sen saa saa jompikumpi ja sillä siisti. Niinhän Suomessakin loppupeleissä kaksi ehdokasta. Täällä ollut hyvät presidentit, nyt parasta AA luokkaa, kuten edeltäjäkin.

Tulipas siitä pitkä ! Nyt nopeasti nukkumaan.

2

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Eikä sanaakaan palstan aiheesta.

      Väärä palsta.

    • Anonyymi00002

      Me suomalaiset voimme ostaa jopa AAA-luokan pattereita. Aidolla demokratialla on puolensa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      193
      7297
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      129
      3300
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      116
      1942
    4. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      59
      1901
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      61
      1857
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1809
    7. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      81
      1786
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      6
      1675
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1561
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      69
      1393
    Aihe