Yrittäkään nyt edes

Aloittakaa vaikka kaukalon jäädyttämisestä, vaikka sekin tuntuu olevan ylivoimaista. Lappajärvi on tuhoon tuomittu jomman kumman kaupungin reservaatti, jossa kunnanjohtoporras haaveilee turistivirroista. Ei taida pöhistä nyt. Miten muuten, joko pian sahaillaan jääleippoa?
12604
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Syrjäkylissä kaukalo jäädytetään tavallisesti talkootyönä. Lappajärvi on syrjäkylä, koska siellä on vain yksi koulu ja yksi kauppa.

Äänestä

Eikö lappajärvellä ole tekojäärataa?

Äänestä
  • Notta superpesis.

    3Äänestä

Voisit aloittaa siitä hommasta, ja lopettaa tuo jatkuva kitinä.

Äänestä

Söyringistä ja Kärnästä varmasti löytyy muutama vahva mies traktoreineen...

Äänestä
  • Lappajärvellä ei oo Einon ja Eeron jälkeen vahvoja miehiä ollutkaan.

    Äänestä

Niin notta taunon kans tuumattihin tulla jääryttää kaikki kylän pellot ja lammet.

Ostettihin aikoonaan notta tvh vesiperiä.
Taunon kaa ollaa vaan yhressä valmistettu kesääsi kiljua siellä säiliössä notta saaraan juominkia urheelun seuraamisehen notta superpesis

Äänestä

Nopeaa oli toiminta 5.1 jo pääsin luistelee.Aloittajalla ei mitään käsitystä koko asiasta.

Äänestä

Meillä on ruukattu käyttää jokainen liikenevä € tarkkaan harkiten pesäpallohon. Kaukalon jäärytysrahoosta nipistetty budjetissa siivu ja valmistauruttu tulevahan sarjanousuhun. Niin notta Superpesis.

Äänestä

Niin notta ei taunon kans ehritty tähän kertahan jääryttää kenttää.

Taunon nuhvi ei lähteny käyntihin.
Saaraan orottaa lauhempia kelejä. Kesällä pääsöö paree liikkumahan notta superpesis

Äänestä
  • Onko Kerttu osthanu Taunoolle sekä ittelleensä jo komiasti kausiliput ensi kesän kuumihin taisteluuhin Veikkolan tationille? Hurmoos on paikanpäällähä parasta notta Superpesis.

    Äänestä

Kivikoulun pihaan jäädytettiin ennen luistelukenttä, joku urpo kävi sitten hiekoittamassa sen kun oli joku napero liukastunut.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Aloittakaa vaikka kaukalon jäädyttämisestä, vaikka sekin tuntuu olevan ylivoimaista. Lappajärvi on tuhoon tuomittu jomman kumman kaupungin reservaatti, jossa kunnanjohtoporras haaveilee turistivirroista. Ei taida pöhistä nyt. Miten muuten, joko pian sahaillaan jääleippoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu