Mihin katosi valtion suvereniteetti presidentiltä ?

Anonyymi-ap

Suomi ei ole koskaan ollut näin "Suomettunut " kuin nyt hännystellessämme USA;n politiikkaa.

Kuvottavaa katsoa valtiojohdon toimettomuutta ja vielä Ukrainan tapahtumiin verrattuna.

13

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tanskakin on vaarassa, lienemme itse turvassa kun on kieli syvällä Trumpin viisaammassa päässä ?

      • Anonyymi00010

        Trump tykkää enemmän ukrainan kyystä.


    • Anonyymi00002
    • Anonyymi00005
    • Anonyymi00006

      YK voisi äänestyttää kaikki valtiot sallivatko Trumpin toiminnan vai ei. Edes jotain voisi tehdä,
      selvittää mikä on maailman valtioiden mielipide.
      Samoin Putinin ja Netanjahun toimien osalta.

      • Anonyymi00008

        HEI
        VAIN 100 KUOLLUTTA


    • Anonyymi00007

      Zelenskylle nostan hattua siitä että päätti ostaa hävittäjät Ranskasta ja Ruotsista, eikä jenkkien noita jenkkien romuja.
      Jos olemme Euroopassa pitäkäämme omia puoliamme.

      • Anonyymi00011

        f35 on hyvä maisema lennoissa.


    • Anonyymi00009

      Ukrainan sota tulee vielä päättymään, tämän jälkeen voimme miettiä kuinka jatkamme elämää vieressämme edelleen 1300 yhteinen raja Venäjän kanssa ja luultavasti ikuisesti pilatut suhteet maahan.

      Valtioviisaita päättäjiä ?

      • Anonyymi00012

        2030-2033 ja alkaa suuri sota.


      • Anonyymi00013

        "Maailmanloppu 2060" viittaa useimmiten Sir Isaac Newtonin ennustukseen, joka perustui raamatullisiin tulkintoihin ja sijoitti Jeesuksen toisen tulemisen vuoteen 2060, toisin kuin moni luulee, ei niinkään tuhon vaan toivon tuoja. Vaikka tämä ennustus on usein esillä, moderni tiede taas puhuu paljon pidemmän aikavälin uhista, kuten Auringon muuttumisesta miljardien vuosien kuluttua, tai lyhyemmän aikavälin uhista kuten ilmastonmuutoksesta.
        Newtonin ennustus
        Perustuu Raamattuun: Newton laski Danielin kirjan perusteella, että 1260 vuotta Pyhän saksalais-roomalaisen keisarikunnan perustamisen jälkeen seuraisi katolisen kirkon romahdus ja Jeesuksen paluu perustamaan tuhatvuotisen valtakunnan.
        Laskelma ajoitettiin: Hän päätyi vuoteen 2060, mutta ei tuonut sitä julkisuuteen, sillä halusi välttää ennustusten julkaisemisen, joka voisi vaarantaa Raamatun uskottavuuden, jos ennustus ei täsmäisikään.
        Toivon symboli: Newtonin laskelmien tarkoitus oli osoittaa, että maailmanloppu oli kaukana tulevaisuudessa.
        Muut "maailmanloput" vuoteen 2060 mennessä
        Ilmastonmuutos: Venäjän presidentti Putin mainitsi 2060 tavoitteeksi hiilineutraaliuden saavuttamiselle, mikä liittyy ympäristöuhkiin.
        Tieteellinen näkökulma: Tieteellisesti puhuen maapallon elämää uhkaa miljardien vuosien päästä Auringon kehitys, mutta "maailmanloppu" voi viitata myös ihmiskunnan loppuun tai kosmologiseen loppuun.
        Lyhyesti, "maailmanloppu 2060" on historiallinen ennustus Newtonilta, joka on noussut uudelleen esiin, vaikka se onkin usein väärin ymmärretty.


    • Anonyymi00014

      IMARTELUA JATKETAAN

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      294
      2983
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2017
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      118
      1784
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1719
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      65
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1223
    Aihe