Mihin katosi valtion suvereniteetti presidentiltä ?

Anonyymi-ap

Suomi ei ole koskaan ollut näin "Suomettunut " kuin nyt hännystellessämme USA;n politiikkaa.

Kuvottavaa katsoa valtiojohdon toimettomuutta ja vielä Ukrainan tapahtumiin verrattuna.

12

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tanskakin on vaarassa, lienemme itse turvassa kun on kieli syvällä Trumpin viisaammassa päässä ?

      • Anonyymi00010

        Trump tykkää enemmän ukrainan kyystä.


    • Anonyymi00002
    • Anonyymi00005
    • Anonyymi00006

      YK voisi äänestyttää kaikki valtiot sallivatko Trumpin toiminnan vai ei. Edes jotain voisi tehdä,
      selvittää mikä on maailman valtioiden mielipide.
      Samoin Putinin ja Netanjahun toimien osalta.

      • Anonyymi00008

        HEI
        VAIN 100 KUOLLUTTA


    • Anonyymi00007

      Zelenskylle nostan hattua siitä että päätti ostaa hävittäjät Ranskasta ja Ruotsista, eikä jenkkien noita jenkkien romuja.
      Jos olemme Euroopassa pitäkäämme omia puoliamme.

      • Anonyymi00011

        f35 on hyvä maisema lennoissa.


    • Anonyymi00009

      Ukrainan sota tulee vielä päättymään, tämän jälkeen voimme miettiä kuinka jatkamme elämää vieressämme edelleen 1300 yhteinen raja Venäjän kanssa ja luultavasti ikuisesti pilatut suhteet maahan.

      Valtioviisaita päättäjiä ?

      • Anonyymi00012

        2030-2033 ja alkaa suuri sota.


      • Anonyymi00013

        "Maailmanloppu 2060" viittaa useimmiten Sir Isaac Newtonin ennustukseen, joka perustui raamatullisiin tulkintoihin ja sijoitti Jeesuksen toisen tulemisen vuoteen 2060, toisin kuin moni luulee, ei niinkään tuhon vaan toivon tuoja. Vaikka tämä ennustus on usein esillä, moderni tiede taas puhuu paljon pidemmän aikavälin uhista, kuten Auringon muuttumisesta miljardien vuosien kuluttua, tai lyhyemmän aikavälin uhista kuten ilmastonmuutoksesta.
        Newtonin ennustus
        Perustuu Raamattuun: Newton laski Danielin kirjan perusteella, että 1260 vuotta Pyhän saksalais-roomalaisen keisarikunnan perustamisen jälkeen seuraisi katolisen kirkon romahdus ja Jeesuksen paluu perustamaan tuhatvuotisen valtakunnan.
        Laskelma ajoitettiin: Hän päätyi vuoteen 2060, mutta ei tuonut sitä julkisuuteen, sillä halusi välttää ennustusten julkaisemisen, joka voisi vaarantaa Raamatun uskottavuuden, jos ennustus ei täsmäisikään.
        Toivon symboli: Newtonin laskelmien tarkoitus oli osoittaa, että maailmanloppu oli kaukana tulevaisuudessa.
        Muut "maailmanloput" vuoteen 2060 mennessä
        Ilmastonmuutos: Venäjän presidentti Putin mainitsi 2060 tavoitteeksi hiilineutraaliuden saavuttamiselle, mikä liittyy ympäristöuhkiin.
        Tieteellinen näkökulma: Tieteellisesti puhuen maapallon elämää uhkaa miljardien vuosien päästä Auringon kehitys, mutta "maailmanloppu" voi viitata myös ihmiskunnan loppuun tai kosmologiseen loppuun.
        Lyhyesti, "maailmanloppu 2060" on historiallinen ennustus Newtonilta, joka on noussut uudelleen esiin, vaikka se onkin usein väärin ymmärretty.


    • Anonyymi00014

      IMARTELUA JATKETAAN

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6168
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5637
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      57
      2663
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2088
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1788
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1277
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1048
    Aihe