"Tanska on aina ollut hyvä liittolainen. Grönlanti kuuluu sitä paitsi Natoon, hän sanoi DR:lle.
Mitä Tanska voi tehdä, jos yhdysvaltalaiset toimivat samalla tavalla kuin Venezuelassa?
– Jos Yhdysvallat päättää hyökätä toiseen Nato-maahan, kaikki loppuu siihen, hän sanoo."
Kuinkas sitten suu pannaan jos (ja kun) NATO hajoaa !
Nato Hajoaa !
13
140
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ennemminkin Nato järjestäytyy uudestaan ja siitä tulee EU:n puolustus joukot, tätä vaihtoehtoahan ollaan jo valmisteltu, Egomaanisen Oranssin Vihapapan valtaantulon jälkeen!!!
- Anonyymi00005UUSI
ei tule
- Anonyymi00002
Nato ei hajoa koskaan. Hienoa, että olemme Usan puolella. Jos Usa vallottaisi Suomen ei Venäjä uskaltaisi hyökätä Suomeen enää koskaan.
- Anonyymi00004UUSI
Niin taitaa sitten käydä.
- Anonyymi00019UUSI
No, sittenhän mekin ollaan Diktatuurivaltion orjana.
- Anonyymi00006UUSI
Eurooppa huolehtii omasta puolustuksesta
Eurooppa valmistaa omat aseensa, myös ydinaseet - Anonyymi00008UUSI
Pohjoismaat ei tule hyväksymään Usan ryöstö-
retkestä Eu alueelle.Cnn: llä oikei mainittiin että
Suomi ja muut Pohjoismaat valmiit taisteleen
Tanskan puolesta.Tarkottaako se fyysistä taistelua
on eri juttu vaiko ehkä pakotteita taikka jotain
muuta.Eikö se Marsk ole Tanskalainen firma.Jos
se vähentää kuljetusjuttuja Usaan. - Anonyymi00012UUSI
Pelkkä Tanska on aika heppoinen sotilasliittolainen
- Anonyymi00013UUSI
Jos Trump saa hajotettua Naton, siinä toteutuu demareiden, vassarien ja vihreiden ikiaikainen unelma, vuosikymmenien haave.
Onko Trump sittenkin salademari? - Anonyymi00015UUSI
Putin ei varmaan tykännyt Metallican konsertista 90-luvun alussa,liekö ollut tuolloin joku turvallisuusupseeri siellä ja päätti varmaan jo tuolloin että ei vapaalle maailmalle ja siksi on nyt ollut rakentamassa Sovietti 2 :hta uudelleen..
Ukrainasta alkoi , jatkoa seuraa...ja siksi jenkit haluaa Grönlannin jotta voivat taas yrittää pysäyttää Itämaat Pohjoisessa ja Atlantilla...
Varmaan haluavat pian taas Kuuban myös ja muut vasurivaltiot Keskiamerikasta... - Anonyymi00016UUSI
Nato on jo aikansa elänyt mammutti, vähän kuin Varsovan liitto aikoinaan.
- Anonyymi00017UUSI
Ero on melkoinen Naton ja kuolleen Varsovan liiton välillä.
Varsivan liittohan perustui Neuvostoliiton diktatuurihallinnon voimankäyttöön ja käytännössä miehitysjoukkojen. Yksikään Varsovan liiton maa ei ollut vapaaehtoisesti mukana. Tämähän näkyi siinä, että vapauduttuaan nämä heti liittyivät Natoon, kun se mahdollistui. Vain muutama maa teki kohtalokkaan virheen ja jätti liittymättä. Ukraina ja Valko-Venäjä esimerkiksi ja kenellekään ei varmasti tarvitse selittää miksi se virhe oli kohtalokas.
Nato taasen perustuu vapaaehtoisuuteen ja siihen pitää hakea jäseneksi erikseen., Natosta voi myöskin erota, mutta sellaista ei mikään valtio koskaan ole halunnut. Ranska irrottautui joskun 60-luvulla aktiivisesta toiminnasta, mutta ei eronnut. - Anonyymi00018UUSI
Anonyymi00017 kirjoitti:
Ero on melkoinen Naton ja kuolleen Varsovan liiton välillä.
Varsivan liittohan perustui Neuvostoliiton diktatuurihallinnon voimankäyttöön ja käytännössä miehitysjoukkojen. Yksikään Varsovan liiton maa ei ollut vapaaehtoisesti mukana. Tämähän näkyi siinä, että vapauduttuaan nämä heti liittyivät Natoon, kun se mahdollistui. Vain muutama maa teki kohtalokkaan virheen ja jätti liittymättä. Ukraina ja Valko-Venäjä esimerkiksi ja kenellekään ei varmasti tarvitse selittää miksi se virhe oli kohtalokas.
Nato taasen perustuu vapaaehtoisuuteen ja siihen pitää hakea jäseneksi erikseen., Natosta voi myöskin erota, mutta sellaista ei mikään valtio koskaan ole halunnut. Ranska irrottautui joskun 60-luvulla aktiivisesta toiminnasta, mutta ei eronnut.Totta. On vaarallista rauhan jatkumisen kannalta, jos Trump onnistuu hajoittamaan Naton., se on varmaa, että jonkinlainen eurooppalainen turvallisuusliittouma tai - järjestely syntyy. Se on välttämätöntä.
Siinä yhteydessä tietysti järjestelyyn pääsee mukaan vain samanmieliset ja yhteisen tavoitteetja periaatteet hyväksyvät. Nythän kaikki nykyiset natomaat eivät enää jaa samoja näkemyksiä, tavoitteita eikä periaatteita. Niinpä tulevasta järjestelystä saattaa tullakin jopa vahvempi yhtenäisyyden osalta.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään14713292Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen873714Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,1333028Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2711461Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?441418Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1561383Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151294Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141244- 811091
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin205999