Millä oikeudella suomi hallitsee Ahvenanmaata?

Anonyymi-ap

Presidentti Trumpin kansliapäällikkö esitti suuren kysymyksen "Millä oikeudella Tanska hallitsee Grönlantia". Niin, samalla tavalla voi kuka tahansa itämeren maista, myös puten sortoyhteiskunta, esittää kysymyksen "Millä oikeudella Suomi hallitsee Ahvenanmaata"?

Nämä ovat suuria kysymyksiä, Pitää muistaa että maailma on nyt voimakkaiden maailma, heikot pysykööt piiloissaan. Niinhän suomikin tekee, ei uskalla kommentoida Trumpin toimintaa Venezuelassa.

https://yle.fi/a/74-20202776

24

301

    Vastaukset 24

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Väkivalloin Tanskakin on ottanut Grönlannin haltuunsa joten millä oikeudella he saisivat pitää sen maailman loppuun asti. Jos Tanskan toiminta hyväksytään niin miksi Yhdysvaltojen ei?

    • Anonyymi00002

      Millä oikeudella miehittäjä-Ryssä hallitsee Karjalaa?

    • Anonyymi00003

      Millä oikeudella tässä ketjussa vaietaan ruskeasta talosta?

      • Anonyymi00004

        Siksi että Ruskean Talon oikeutta hallita Suomea ei kyseenalaista kukaan.


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Siksi että Ruskean Talon oikeutta hallita Suomea ei kyseenalaista kukaan.

        Kyllä kyseenalaistaa nyt ja on kyseenalaistanut aiemminkin. Ja kun joku kyseenalaistaa se on ... Aijaijaijai!!


    • Anonyymi00007

      Vahvemman oikeudella tietenkin! Ei pitäisi olla epäselvää kenellekään.

      • Anonyymi00016

        mutta ootko samaa mieltä enää jos vahva ja ilkeä Venäjä valtaa Suomen?


    • Anonyymi00008

      Subborttaan satabrosenttisesti Bresidentti Sdrumbia.

      T. Eräs talkkarineuvostosta

      • Anonyymi00013

        Mitä yhteistä on Ruskealla ja Valkoisella Talolla? Molemmissa on Plösönaama.


      • Anonyymi00025
        Anonyymi00013 kirjoitti:

        Mitä yhteistä on Ruskealla ja Valkoisella Talolla? Molemmissa on Plösönaama.

        Turun Plösönaama on nimeltään Alander eli ahvenanmaalainen!


    • Anonyymi00009

      Moni asia tulee vielä muuttumaan tämän vuoden aikana. Täyden kuun aikaan Trump teki operaation Vezuelassa, PohjoisKorea teki ohjuskokeen, Ranska ja Englanti tekivät hävittäjä-iskun Syyriaan, Thaimaa hyökkäsi pohjoiseen naapurimaahansa jne. Kaikki samana päivänä.
      Seuraava akselikäännös on 20. tammikuuta ja sitä seuraava maaliskuun puolivälin tienoilla. Näinä päivinä tapahtuu. Maailma on nyt useamman vuoden myllerryksessä, merkkipaalut on jo laitettu. Grönlanti, Panama, Kanada, Taiwan, Ukraina, kyllä merkit ovat suurimmaksi osin jo pöydällä. Kuka kääntää seuraavan kortin...

      • Anonyymi00010

        Yksikään kortti ei käänny ilman ruskean talon lupaa.


    • Anonyymi00011

      Ehdotan että Ruotsi voisi julistaa sodan Suomea vastaan ja yrittää sotilaallisesti valloittaa Ahvenanmaan.
      Sitten kun Suomi on kukistanut Ruotsin heikot asevoimat, ottaa Suomi haltuunsa kaikkien Itämeren saarten lisäksi Ruotsin ne alueet joissa on merkittävä suomalaisväestö, kuten Meänmaa. Ahvenanmaan ruotsinkielinen väestö karkoitetaan manner-Ruotsiin ja Ahvenanmaan saaristosta tehdään pakkosiirtola, johon voidaan sitten siirtää seuraavassa vaiheessa takaisin valloitettavan Karjalan venäläisväestöstä se osa joka ei sopeudu hyvin Suomen valtaan.

      • Anonyymi00017

        Kauhea ihminen olet mun mielestäni.


    • Anonyymi00012

      Kansainliiton päätöksellä vuodelta 1921.

      • Anonyymi00015

        Ruskea Talo painosti Kansainliittoa tähän päätökseen.


    • Anonyymi00014

      Ahvenanmaalaisethan halusi itse kuulua mieluummin Suomeen kuin Ruotsiin. Pahat kielet sanoo ettei Ruotsi edes huoli sitä.

    • Anonyymi00018

      Alaska takaisin Venäjälle, ja Amerikka takaisin intiaaneille.

    • Anonyymi00019

      Suomi hallitsee Ahvenanmaata yleisesti, mutta Ahvenanmaa nauttii laajasta itsehallinnosta omien sisäisten asioidensa suhteen, mikä on vahvistettu Kansainliiton päätöksillä ja Suomen lainsäädännöllä.

      • Anonyymi00020

        Ruskea talo vaikutti taustalla ja sai tahtonsa läpi. Olet varmaan kuullut ns. ruskeasta eminenssistä?


    • Anonyymi00021

      Miksei venäjä saa grönlantia? Tai Kiina, tai Norja? Tai Ranska? Mikä oikeus jenkeillä on varastaa muiden maat ?

    • Anonyymi00023

      3 maailmansota olisi mahtava juttu, jenkeille muutama ydinpommi niin jopas jää tilaa alkuperäiskansalle.

    • Anonyymi00024

      "Venäjän" suurlähetystö Ahvenanmaalla on todellisuudessa Ruskean Talon satelliitti. Mitään liikettä pihalla ei luonnollisesti ole, koska tuolta on suora tunneliyhteys Turkuun. Sisällä sitten sitä liikettä riittääkin, varsinkin ylämäkeen.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      420
      2081
    2. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      200
      1686
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      152
      1532
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      123
      1396
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1216
    6. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      257
      1022
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      114
      938
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      75
      848
    9. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      17
      844
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      715
    Aihe