Maailma ilman ateismia

Anonyymi-ap

Miten maailman kävisi, jos ei olisi ateismia?

12

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      En tiedä . Itse olen elänyt 55 vuotta hyvin pakanana . En tiedä mitä ateismi on tai olenko itse ateisti . Uskon vain itseeni ja lähimetsän komialta kelolta saan voimaa .

    • Anonyymi00002

      Hyvin. Koska jos e iole ateismia ei myöskään ole teismiä jonka vastakohta ateismi on.

    • Anonyymi00003

      Maailma olisi huomattavasti enemmän taikauskoisempi.

      • Anonyymi00010

        Uskovat tekisivät tästä maasta takapajulan, jossa toteutettaisiin raamatun sääntöjä.


    • Anonyymi00004

      Kun on vähän ateismia niin tulee maailmansota. Jos ei ole yhtään ateismia, niin maailma tuhotaan.

    • Anonyymi00005

      Kivet, kärpäset, ahvenet, hiiret ja vastasyntyneet ihmisvauvat ovat ateisteja. Maailma ilman ateismia olisi kammottava. Ei olisi jäljellä muuta kuin hihhuleita ja kaikki tiedoton materia ja eläimet ympäriltä kadonneet. Ei sellainen todellisuus ole mahdollista.

    • Anonyymi00006

      Kyllä nuo ateistit johinkin uskovat, vaikkapa japanilaiseen tapaan punaisten alusvaatteiden energisoivaan voimaan ja siihen, että punaiset alusvaatteet on vaihdettava muun värisiin nukkumisen ajaksi, jotta uni olisi hyvää. Ateisti uskoo tieteeseen, mutta kuten tälläkin palstalla on havaittu, niin tieteen ja hölynpölyn rajapinta on ateisteillekin vaikea ymmärtää vaikkapa luullen evoluutioteoriaa olevan mahdollista soveltaa myös elämän synnyn tapahtumiin aivan kuin jo tällä hetkellä olisi selvää ja todistettua, miten elämä on syntynyt.

    • Anonyymi00007

      Uskonnottomuus lisääntyy pikkuhiljaa. Jumalaan se ei vaikuta. Se tarkoittaa ensisijaisesti suhdetta instituutioon, ei välttämättä suhdetta Jumalaan.
      Kukaan suomiateisti ei voisi elää PKoreassa. Ei vapautta lainkaan.
      Norm maltillinen ateismi sopeutuu
      hyvin maltilliseen kristinuskoiseen maastoon.

      • Anonyymi00009

        Meinaatko että Pohjois-Korea olisi ateistinen valtio? Ei se ole. Siellä on vallalla erittäin dogmaattinen juche-aate jossa on nostettu Kimin suvun edustajat jumalan asemaan. Ja kuten muissakin jumaluskonnoissa kilpailevia jumaluuksia ei siedetä. Joten on paskapuhetta pitää Pohjois-Koreaa ateistisena valtiona.


    • Anonyymi00008

      En tiedä, mutta maailma ilman Pyhää Henkeä vähentäisi pieretystä ratkaisevasti. Kasvihuoneilmiö vähenisi samalla korjaavasti.

    • Anonyymi00011

      kaikki kehitys pysähtyisi ja valheista tulisi entistä vastenmielisempiä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      138
      2368
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      71
      2289
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      66
      1959
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      75
      1658
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      105
      1533
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      102
      1498
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      119
      1391
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      32
      1254
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1191
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      81
      1134
    Aihe