Länsimaiset arvot: demokratia, vapaus, ihmisoikeudet ja moraali paljastavat hänessä todelliset kasvonsa, kun naamiot on lopullisesti riisuttu.
Äskettäin Trump toteutti ”länsimaisia arvoja” Venezuelassa. Väittäen, että Venezuela on ryöstänyt USA:n luonnonvarat. Tällä hän viittaa kolonialismin aikaan, jolloin ne olivat amerikkalaisen suurpääoman hallussa. Venezuela kansallisti ne 1976. Kolonialismin oikeuttamana Trump aikoo vallata koko Etelä-Amerikan ja vaihtaa valtioihin nukkehallitukset, jotka ”tekevät yhteistyötä” ja sallivat luonnonvarojen ryöstön.
Alexander Stubbin, Elina Valtosen ja UPI:n asiantuntijoiden tuomitsevat kommentit provosoimattomasta aggressiosta ja hyökkäyksestä itsenäisen valtion kimppuun loistavat poissaolollaan. Mihin katosivat länsimaiset arvot? Vai hävisikö maailmasta moraali yhdessä yössä? Mikä on oikein – mikä väärin – nyt!
Suomi ja sen arvot
30
193
Vastaukset
- Anonyymi00001
Tunnetuin naamiomies, Sauli Niinistö, on huomattavan vaitonainen, ottaen huomioon että hän oli ensimmäinen joka tuli näkyvästi ulos kaapista Nato-asiassa.
- Anonyymi00003
Mutta hänen ja Sannan ansiota on pitkälti liittyminen Natoon ja SIITÄ on Suomen kansa paljolti kiitollinen!
- Anonyymi00007
Oletko jo kysynyt samaa asiaa esim Tarja Haloselta!
Itse en ollut tietoinen siitä, että Suomen ex-presidenteiltä EDELLYTETÄÄN LAUSUNTOA JOKA ASIASTA viran jälkeenkin? - Anonyymi00015
Anonyymi00003 kirjoitti:
Mutta hänen ja Sannan ansiota on pitkälti liittyminen Natoon ja SIITÄ on Suomen kansa paljolti kiitollinen!
Suomen kansa paljolti kiitollinen,, toivottavasti elät vanhaksi niin saat jossain välissä katsella täysin paskaksi tuhottua Suomea, ehkä tulee sitten tämä kiitollisuus mieleen.
- Anonyymi00016
Anonyymi00007 kirjoitti:
Oletko jo kysynyt samaa asiaa esim Tarja Haloselta!
Itse en ollut tietoinen siitä, että Suomen ex-presidenteiltä EDELLYTETÄÄN LAUSUNTOA JOKA ASIASTA viran jälkeenkin?Kyse ei ole siitä että ex-presidenteiltä edellytettäisiin lausuntoa joka asiasta, joten olit tietämätön asiasta, jota ei ole olemassa.
Sauli Niinistö on ollut aktiivinen juuri Suomen Nato-jäsentyysasiassa esiintyen ensin muka puolueettomana, sitten kantansa muodostaneena mutta sen salaten ja lopuksi reuhakkaana puolustajana.
Mies, joka puhui naamioiden putoamisesta kun Venäjä teki intarvention Ukrainaan sisällisotaan puolustamaan itsenäistyneitä alueita Naton suurhyökkäysuhan alla.
Miten itse naamionsa pudottanut Niinistö näkisi Yhdysvaltojen laittoman ja provosoimattoman, täysimittaisen hyökkäyksen Venezuelaan, se olisi mielenkiintoista tietää. Mikä VTUN "naamiomies", on TP Sauli Niinistö, stnan IDIOOTTI?.
TP Niinistö oli erittäin varovainen puheissaan, mitä tuli suomen NATO-jäsenyyteen, KUNNES ... suomen kansalaiset heräsivät, 24.02.2022. Suomen kansa ANTOI Eduskunnalle ja Hallitukselle MANDAATIN, Kansalaisaloitteen kautta.
Vain KUUSI PÄIVÄÄ ja 52 343 kannatusta.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/9997
Sen sijaan .... Kuusi kuukautta ja vain KÄLYISET 16 895 kannatusta.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/9997
Miten meni, noin niinku omasta mielestäs?.- Anonyymi00022
Anonyymi00015 kirjoitti:
Suomen kansa paljolti kiitollinen,, toivottavasti elät vanhaksi niin saat jossain välissä katsella täysin paskaksi tuhottua Suomea, ehkä tulee sitten tämä kiitollisuus mieleen.
Vanhaksi olen elänyt jo nyt, joten kohdallani ei toiveesi ole toteutunut!
Tosin sinun toiveesi on sellainen, joka tuskin tulisi kantasuomalaiselta!
- Anonyymi00002
Kyllä rikollisten rankaiseminen kuuluu länsimaisiin arvoihin.
Russalassa rikolliset johtaa maata ja on lain yläpuolella.- Anonyymi00008
Et taida tietää kansainvälisistä laista yhtään mitään....
- Anonyymi00021
.... aikansa.
- Anonyymi00030UUSI
"Kyllä rikollisten rankaiseminen kuuluu länsimaisiin arvoihin."
Muista kuitenkin että elämmehän oikeusvaltiossa joka huolehtii rikollisten bonuskertoimista ja lievennyksisä. Pitäähän rikollisillakin oikeudet olla. Oikeusvaltiossa.
- Anonyymi00004
Suurvallan etupiiri.
- Anonyymi00005
-`` Mihin katosivat länsimaiset arvot? Vai hävisikö maailmasta moraali yhdessä yössä? Mikä on oikein – mikä väärin – nyt! ``
Yksi lähestymiskulma tarkastella tätä hurskastelevaa kysymystä Suomen arvoista on ottaa Suomen itsenäisyysajan historiasta tarkasteluun eugeniikka .
Eugeniikan , päättäjien ja perusteluina käytettyjen dogmit.- Anonyymi00023
Toki yli sadan vuoden aikana on maassa tehty lukemattomia virheitä ja osa niistä onb ollut siihen aikaan sidottuja! Olihan sinunkin kansallasi oma gulag-vaihe!
- Anonyymi00009
Ukrainan sodassa rikollisen löytäminen ja tunnistaminen on lapsellisen helppoa. Toivottavasti eurooppa lisää tuntuvasti Ukrainan tukea ja venäjän painostusta. Suurvenäläisyys on näyttänyt rujon väkivaltaisen kasvonsa maailmalle. Tuemme Ukrainaa.
- Anonyymi00014
Suomen demokraattiset arvot tuntuvan olevan, nuoleskelu, nuoleskelu, lipominen ja nuoleskelu, näin teemme itsestämme vahvoja.
- Anonyymi00017
Koko länsimaailmaa määrittelee uusi malli demokratiasta, se on täydellisesti menettänyt merkityksensä asioista päättämiseksi.
Presidenteiksi ja varapresidenteiksi valikoituu henkilöitä, joilla ei ole minkäänlaista kansalaisten tukea (esim. Kamala Harris). Sama ilmiö näkyy Euroopassa, jossa poliittisten johtohahmojen kannatus liikkuu usein 10-20 prosentin välillä (esim. Emmanuel Macron, Friedrich Merz, Keir Starmer). Kannatuksella ei ole nykyisessä totalitarismissa merkitystä.
Euroopan unioni suunniteltiin alusta asti epädemokraattiseksi hallintabyrokratiaksi, jonka toiminta on suojattu kansalaisten tyytymättömyydeltä. Perussuomalaisten ”jytkystä” tuli osa valeoppositiota, jonka roolina on kansalaisten tyytymättömyyden neutralointi. Puolue sulautettiin osaksi globalistista hallintoa.
Riippumatta mistään vaalituloksista sama politiikka jatkuu ja samat vaaleilla valitsemattomat henkilöt tekevät todelliset päätökset.
Vaalit ja äänestäminen ovat pelkkää narrinäytelmää, jota media ylläpitää, kun asioista päätetään kansalta näkymättömissä pienissä piireissä. - Anonyymi00019
Me tuemme luonnollisesti Ukrainan uljasta puolustustaistelua Venäjän raakaa Nazi-armeijaa vastaan!
Sitähän säkin tekisit, jos se koirien k*sitolpan mittainen PUUTARHATONTTU soisi kaltaiselles MITÄTTÖMYYDELLE audienssin.
Se teurassiannäköinen MAANPETTURI on "päässyt piireihin" pietarissa ... FAGGOTISTIKSI. :-)- Anonyymi00026
Viittaat nyt YYA-ajan suomerttumiseen?
- Anonyymi00018
Eikös se ollut yksi Trumpin iskulauseista että toimillaan hän ja Amerikka näyttää että "kukaan ei ole lain yläpuolella".
Minua edelleenkin kismittää se, että 330 000 000 päisestä kansasta ei stna löydy YHTÄÄN ROHKEAA, joka tekee "tiedätte kyllä kenestä" ja sen minioneista lopun.
On stna suuressa maassa paljon vikaa, eikä vähiten valitsijahenkilöissä, että NARSISTINEN, VALEHTELEVA K*SIPÄÄ päästetään toiselle kaudelle.- Anonyymi00025
44.Div kirjoitti:
Minua edelleenkin kismittää se, että 330 000 000 päisestä kansasta ei stna löydy YHTÄÄN ROHKEAA, joka tekee "tiedätte kyllä kenestä" ja sen minioneista lopun.
On stna suuressa maassa paljon vikaa, eikä vähiten valitsijahenkilöissä, että NARSISTINEN, VALEHTELEVA K*SIPÄÄ päästetään toiselle kaudelle.Trump on ohjauksessa, täytyy olla.
Muuten on hyvin vaikeaa hyväksyä nopeita käänteitä.
Tässä käy vielä niin, että Netanjahu ja Trump saavat rauhan Nobelin...olisi jatkumoa totutulle käytännölle.
Meille kaikille on selvää tänä päivänä, että näkyvät hallinnot, missä tahansa, on vain kulissi. Anonyymi00025 kirjoitti:
Trump on ohjauksessa, täytyy olla.
Muuten on hyvin vaikeaa hyväksyä nopeita käänteitä.
Tässä käy vielä niin, että Netanjahu ja Trump saavat rauhan Nobelin...olisi jatkumoa totutulle käytännölle.
Meille kaikille on selvää tänä päivänä, että näkyvät hallinnot, missä tahansa, on vain kulissi."Trump on ohjauksessa, täytyy olla.
Muuten on hyvin vaikeaa hyväksyä nopeita käänteitä."
Et vieläkään suostu käsittämään, että Trumpushka on pelkkä roisto ja huijari. Trumplahkolaisuus istuu sinussa vahvana.
"Tässä käy vielä niin, että Netanjahu ja Trump saavat rauhan Nobelin...olisi jatkumoa totutulle käytännölle."
Ennustuksesi menee yhtä pieleen kuin kaikki muutkin juttusi.
"Meille kaikille on selvää tänä päivänä, että näkyvät hallinnot, missä tahansa, on vain kulissi."
LOL. Niinhän sinä yrität selitellä itsellesi sen, ettet ymmärrä miten nuo roistot toimivat.- Anonyymi00027
moloch_horridus kirjoitti:
"Trump on ohjauksessa, täytyy olla.
Muuten on hyvin vaikeaa hyväksyä nopeita käänteitä."
Et vieläkään suostu käsittämään, että Trumpushka on pelkkä roisto ja huijari. Trumplahkolaisuus istuu sinussa vahvana.
"Tässä käy vielä niin, että Netanjahu ja Trump saavat rauhan Nobelin...olisi jatkumoa totutulle käytännölle."
Ennustuksesi menee yhtä pieleen kuin kaikki muutkin juttusi.
"Meille kaikille on selvää tänä päivänä, että näkyvät hallinnot, missä tahansa, on vain kulissi."
LOL. Niinhän sinä yrität selitellä itsellesi sen, ettet ymmärrä miten nuo roistot toimivat.Ylintä valtaa maailmassa pitää ne 5% ja sillä siisti.
Ja nyt on menossa ihmiskunnan ajo kohti täydellistä dystobiaa. Anonyymi00027 kirjoitti:
Ylintä valtaa maailmassa pitää ne 5% ja sillä siisti.
Ja nyt on menossa ihmiskunnan ajo kohti täydellistä dystobiaa."Ylintä valtaa maailmassa pitää ne 5% ja sillä siisti."
Ja heihin kuuluvat mm. Trumpushka ja Putin KAlsarimyrkyttäjä ja Xi.
"Ja nyt on menossa ihmiskunnan ajo kohti täydellistä dystobiaa."
Ja sinä olet silti sekä trumplahkolainen että putinlahkolainen.- Anonyymi00031UUSI
moloch_horridus kirjoitti:
"Ylintä valtaa maailmassa pitää ne 5% ja sillä siisti."
Ja heihin kuuluvat mm. Trumpushka ja Putin KAlsarimyrkyttäjä ja Xi.
"Ja nyt on menossa ihmiskunnan ajo kohti täydellistä dystobiaa."
Ja sinä olet silti sekä trumplahkolainen että putinlahkolainen.Katso EU-korruptiopesään, siellä sorvaillaan pykäliä.
- Anonyymi00028UUSI
ei meillä ikinä mitään arvoja ole ollut eurooppalaiset ovat pahimpia raakalaisia, jenkitkin ovat eurooppalaisia myös tai ne ketkä siellä johtaa.
- Anonyymi00029UUSI
Sen lauluja laulat, kenen leipää syöt.
Kauppasuhteet kun uhkaa kariutua, niin persaukisen valtion on huono lähteä osoittelemaan sormella.
Niin se vain menee eikä mitään mahdeta.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353