Pohjanmaan sote-väki dokaa reippaasti

Parissa vuodessa yli 20 tuhatta euroa alkoholiin. Olishan sillä muutamat vaipat saanut mummoillekin, ehkä. No pääasia että päässä huippaa, kun on sopivat promillet

https://yle.fi/a/74-20199837

"Hyvinvointi­alueiden alkoholi­linjauksissa on isoja eroja. Summat vaihtelivat nollasta eurosta yli 20 000 euroon."
9129
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kysyä soppii, ovatko Sote alueet todella tiukoilla kun viinaankin piisaa veronmaksajien rahoja ja miten on niinkuin kokonaiskuva ,terveysasiat ei taida olla kirkkaana etusijalla ?!!!

Hävytöntä touhua, kyllä poliittisesti valitut osaa vetää joka välistä ja vieläpä perustella, jotta " ihan kohtuullista ja välttämätöntä tämä alkoholin osto ja käyttö näissä kuvioissa on :(

Äänestä

Ei se mikään ihme sitten ole, että hyvinvointialueilla on ollut vaikeuksia löytää säästökohteita.

Äänestä

Poliittisesti parlamentaaristen voimasuhteiden (= puolueen jäsenkirjan) mukaan valitun hyvinvointialueen hallinnon ( joka ei edes näe potilaita) on selvin päin hyvin noloa korottaa omaa palkkaa ja etuja sekä irtisanoa lääkäreitä ja hoitajia tilanteessa, jossa potilasjono on muutenkin kasvanut ja hoitoon pääsy vaikeutunut.

Mutta päissään kaikki onnistuu, laulu raikaa ja velatkin muuttuvat saataviksi!

Äänestä
  • Totta saattaa olla tuokin ja Kepu taisi olla kovin taho ajamaan tätä "uudistusta" demarien kera hintavine toimijoineen ?

    Olisi noilla palkkiorahoineen varaa ostaa päihteensä ihan itse nyyttikesti periaatteella, jos on ihan pakko rappiotouhua pitää yllä :(

    Äänestä

Rahat on ryypätty.

Äänestä
  • Nuukasti

    Äänestä

Milloin potilaille tarjoillaan alkoa, ei ole näkynyt. Kivempi olisi päivystyksessä odotella n. 2 vrk pienessä tuiskeessa. Samahan se on, kun hoitoa ei kuitenkaan saa.

Äänestä

Lääkkeeksi, vain lääkkeeksi.😁🍷

Äänestä

Onkos siellä yhtään suomenkielistä päällikkönä?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Parissa vuodessa yli 20 tuhatta euroa alkoholiin. Olishan sillä muutamat vaipat saanut mummoillekin, ehkä. No pääasia että päässä huippaa, kun on sopivat promillet

https://yle.fi/a/74-20199837

"Hyvinvointi­alueiden alkoholi­linjauksissa on isoja eroja. Summat vaihtelivat nollasta eurosta yli 20 000 euroon."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu