että ei tiedä mitä Mercatorin projektio tarkoittaa? Trump näkee Grönlannin valtavana saarena jolla olisi todella suuri merkitys USAn turvallisuudelle ja mineraalivaroille. Uskomaton uuno.
”Katsokaa karttaa”, Trump sanoi, mutta oikeastikin kookas Grönlanti näyttää kartalla paljon todellisuutta isommalta. Trumpin valtausintojen takana on asiantuntijan mukaan ”kieroutunut” syy.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/669ae103-7018-4aa2-b1da-d25346142067
Voiko Trump oikeasti olla näin tyhmä
48
312
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kyllä voi ja myös on.
- Anonyymi00002
Trump vain provosoi tyhmiä. Ja niiden typerysten huomio kiinnittyy pelkästään siihen.
- Anonyymi00011
Sattumaa maailmanpolitiikassa. 2000 oli maita joilla ei ollut Rothcscield johtoista keskuspankkia.
- iran työn alla
-Irak Ei enää
-Kuuba Ei vielä sotilaallisen työn alla
-Syyria työn alla
.Libya Ei enää
-Sudan Ei enää
Venetzuela työn alla
-Afganistan Ei enää
-Pohjois-Korea omistaa ydinaseen
Ja kriisit sattuu osuun juuri näihin maihin.
Tilastollisesti mahdotonta - Anonyymi00019
todennäköisemmin trumpia provosoi joukko imperialistisia repuja. toki tuo narsistinen pelle itsekin keksii laukoa älyttömyyksiään. mutta kyllä tuota hyväksikäytyetään, taustalla häärii monenmoista kuiskuttajaa ja ihan venäjän tsaari suurikin vetelee naruista.
- Anonyymi00041
Anonyymi00019 kirjoitti:
todennäköisemmin trumpia provosoi joukko imperialistisia repuja. toki tuo narsistinen pelle itsekin keksii laukoa älyttömyyksiään. mutta kyllä tuota hyväksikäytyetään, taustalla häärii monenmoista kuiskuttajaa ja ihan venäjän tsaari suurikin vetelee naruista.
...Älkäähän nyt riehaantuko , renkipoika kuuntelee isännän ääntä jos kohta ei aivan suoraan ja yksiviivaisesti tohdita julkituoda mistä se kana ......
- Anonyymi00003
Pohjois-Amerikka näyttääkin tosi pieneltä, verrattuna muihin suuriin maihin.
- Anonyymi00004
Juttu olikin roskalehdessä, ei pääse lukemaan.
- Anonyymi00005
Saat viruksen - älä klikkaa!
- Anonyymi00006
Heikko aloitus, eihän Trump ole mitään väärää lukua esitttänyt! Jutun tekijä vain teki oletuksen projektiosta.
Jutussa saatiin tyhjästä asiaa ja avaajakin meni halpaan.
Grönlanti on 2 166 000 km2 ...-voiko joku väittää tuota vähemmän kuin valtavaksi...?
Hohhotihoijaa... - Anonyymi00007
"Trump näkee Grönlannin saarena".
Ja maantieteellisesti se on tähän asti saari ollutkin, joskin suuri.
Lakkasikos se olemasta saari, kun Trumppi nimitti sitä saareksi?
Samalla tavalla kuin vesakon raivaamisesta maastopalojen ehkäisemiseksi tuli tyhmää siksi koska Trumppi sitä kannatti.- Anonyymi00008
Aivan...täällä ilkuttiin "haravoinnista", mutta asiaahan siinä oli. Tosin SE ei enää mediaa kiinnostanut..........
- Anonyymi00020
"Make Greenland green again" MGGA a'la Trump!
- Anonyymi00032
Anonyymi00008 kirjoitti:
Aivan...täällä ilkuttiin "haravoinnista", mutta asiaahan siinä oli. Tosin SE ei enää mediaa kiinnostanut..........
Mitä asiaa siinä oli? Parturoida kukkulat kaljuksi, niin ei syty maastopaloja. Ei myöskään sido maa aineksia. Tulee mutavyöryt jne. Vittu te persu trumpistit ootte sitten sairasta sakkia. Mikähän teidän keskimääräinen äo on. Idiootin ja vähä-älysen välimuoto.
- Anonyymi00034
Anonyymi00008 kirjoitti:
Aivan...täällä ilkuttiin "haravoinnista", mutta asiaahan siinä oli. Tosin SE ei enää mediaa kiinnostanut..........
Siellä metsät ja ilmasto vähän erilaista. Ei se tiä hevonvittua suomen hakkuista taikka metsä tyypeistä. Metsäpalon torjunnasta. Herää idiootti persu.
- Anonyymi00045
Anonyymi00032 kirjoitti:
Mitä asiaa siinä oli? Parturoida kukkulat kaljuksi, niin ei syty maastopaloja. Ei myöskään sido maa aineksia. Tulee mutavyöryt jne. Vittu te persu trumpistit ootte sitten sairasta sakkia. Mikähän teidän keskimääräinen äo on. Idiootin ja vähä-älysen välimuoto.
Tämä kirjoittelu on melko hauskaa!! Täällä oli aiemmin kovasti kirjoiteltu persu putinisteista, kas kummaa, nyt ovatkin kääntyneet persu trumpisteiksi!!!!!!!
Nyt ovat molemmat tapetilla TRUMP ja PUTIN!! Ei sillä, kyllä heistä molemmista saa olla huolissaan! Ei lainkaan tiedä, mitä noitten jehujen mieleen juolahtaa! Putin nyt tuhoaa innolla sukulaiskansansa maita yhä edelleen, saaneeko koskaan tarpeeksi tuosta!! Hulluksi lienee tullut!! Trump taas hamuaa Grönlantia siiinä sivussa, kun ensin on melskannut Venezuelassa!!Mihin tuo Herra Trump ehtiikään vielä!!
Lienevätkö sopineet salaisesti hommista Putin ja TRump!! Alkaa vaikuttaa hieman siltä!!
- Anonyymi00010
Aika fiksulta vaikuttaa:
USA keksii tyhjästä uuden huume-kartellin, «Cartel de Los Soles»
2) Yhdysvallat julistaa Maduron huumekartellin «Cartel de los Soles» johtajaksi
3) USA nimeää «Cartel de los Solesin» terroristijärjestöksi
4) Maduro on nyt terroristi, jonka päästä luvataan 50 miljoonan dollarin palkkio
5) armeija voi toimia terroristeja vastaan ilman kongressin hyväksyntää!
6) Maduro joutuu nopeasti armeijan kouriin
7) varsinaisessa oikeudenkäynnissä Yhdysvallat luopuu koko «Cartel de Los Soles» -laista ja myöntää, ettei sitä ole edes olemassa
8) Näin he saivat Maduron vangittua ilman kongressin hyväksyntää - Anonyymi00012
Trump on historian suurin merirosvopäällikkö jos sitä mitataan ryöstösaaliin arvolla.
Terrpristi ja äärettömän yksinkertainen.- Anonyymi00014
Mikä on arvo Madurolla? Stubb on merirosvoista paras - hän kaappaa laivoja, ja sitten maksaa kulut.
- Anonyymi00013
Grönlanti on suuri projektiolla tai ilman.
- Anonyymi00015
Katso tuosta kuinka suuri se on. Vaalea kartta kertoo sen koon Mercatorin projektion kanssa ja se keskellä oleva tumma alue kertoo sen todellisen koon.
- Anonyymi00016
Anonyymi00015 kirjoitti:
Katso tuosta kuinka suuri se on. Vaalea kartta kertoo sen koon Mercatorin projektion kanssa ja se keskellä oleva tumma alue kertoo sen todellisen koon.
Linkki unohtui.
https://share.google/M2kJYAA0LCCBTORuU - Anonyymi00033
Anonyymi00016 kirjoitti:
Linkki unohtui.
https://share.google/M2kJYAA0LCCBTORuUPienempi kartta pitää näyttää niillekin jotka pelkäävät vedenpaisumusta jos Grönlanti sulaa.
- Anonyymi00038
Anonyymi00033 kirjoitti:
Pienempi kartta pitää näyttää niillekin jotka pelkäävät vedenpaisumusta jos Grönlanti sulaa.
Nykyisellä sulamisvauhdilla menee 111 000 vuotta, edellytyksenä ettei uutta jäätä sinäaikana synny.
- Anonyymi00017
Rumppi on maailman tyhmin ihminen.
- Anonyymi00035
Ei ole. Sen kannattajat viäkin tyhmempiä. Kuten persut ja Selänne+Markku Ruotsila Suomessa.
- Anonyymi00037
Maga hörhöjen tasoa. Uskoohan persu putinisti maapallon olevan litteä. Tää poliittisen turvapaikan hakija.
- Anonyymi00046
Trump on täysi öykkäri ja toteuttaa tuota öykkärimäisyyttään koko ajan! Ei ole kyllä eduksi USA:lle, että saivat tuollaisen juipin presidentikseen!
Pidimme USA:a sivistyneenä, rauhallisena maana, mutta nyt se näyttäytyy aivan erillaisena, siis tuholaisena!!
- Anonyymi00018
Älykäs ihminen osaa käyttää valtaa muiden kanssa hyvässä mielessä kaikkien hyväksi. Älykäs ihminen puhuu fiksusti ja muita kunnioittaen. Älykäs ihminen osaa käyttäytyä fiksusti julkisuudessa ja kameroiden edessä eikä vedä jotain teatteria koko ajan.
Mikä näistä vaatimuksista täyttyy Trumpin kohdalla?- Anonyymi00021
Trump on psyykkisesti sairas vaikka ei itse sitä edes tajua.
- Anonyymi00022
Keskivertojenkeille täysin vieraita luonteenpiirteitä.
- Anonyymi00048
Ei todellakaan mikään!! Hän puhui niin halventavasti entisestä presidentistä, että sekin jo osoittaa suurta sivistymättömyyttä! Jos ei arvosta tuota vallasta luopunutta presidenttiä, niin sivistnyt ihminen pitää mölyt mahassaan eikä julkissti panettele kaiken aikaa!
Biden on rauhallinen ihminen ja hoiti kyllä hommansa omaan tyyliinsä, ei siinä ole nykyisen presidentin syytä häntä mollata!
Trump on sivistymätön tomppeli!!
- Anonyymi00023
Trumpin tyhmyyttä ei voi yliarvioida. Tekee hän miten tyhmiä tahansa, hän pystyy aina tekemään jotain vielä tyhmempää. Ei ole rajaa hänen tyhmyydelle. Tuomittu raiskaaja.
- Anonyymi00027
Suhteellistetaan asia:
Jos Trumpin älykkyys on alkuapinan tasoa, sinulla on vielä matkaa ameeban älykkyyteen.
- Anonyymi00024
Tyhmähän juuri kuuluukin ja saa olla rikkaan, sitä varten on avustajat. Eihän monet johtajat osaa edes tietokonetta käyttää, tai siihen suuntaan ollut "ennen vanhaan" .. sihteeri jne. hoitaa..
- Anonyymi00026
Ei se ole tyhmyyttä jos ei osaa kaikkia koneita ja laitteita käyttää.
Tyhmyys:
Käsityskyvyn tai älyn puute, epäviisaus
virheet, hidas ymmärrys, kyvyttömyys keksiä tai ymmärtää, kyvyttömyys luoda asiakokonaisuuksia, syyn ja seurauksen hahmotuskyvyn puute. - Anonyymi00030
Anonyymi00026 kirjoitti:
Ei se ole tyhmyyttä jos ei osaa kaikkia koneita ja laitteita käyttää.
Tyhmyys:
Käsityskyvyn tai älyn puute, epäviisaus
virheet, hidas ymmärrys, kyvyttömyys keksiä tai ymmärtää, kyvyttömyys luoda asiakokonaisuuksia, syyn ja seurauksen hahmotuskyvyn puute.mutta eikös tyhmyys ja tietämättömyys ole vähän sama asia.
- Anonyymi00050
Anonyymi00030 kirjoitti:
mutta eikös tyhmyys ja tietämättömyys ole vähän sama asia.
No ei todellakaan ole. Maailmasta löytyy varmaan 50 000 miljardia asiaa joita ihminen ei tiedä mutta ei se tee hänestä tyhmää.
Ihmisestä tekee tyhmän se, että hän uskoo johonkin väittämään omien mielihalujensa ja intressiensä ohjaamana eikä halua tarkistaa sen todenperäisyyttä. Ei halua eikä osaa etsiä oikeaa tietoa johonkin kysymykseen koska pelkää, että oikea tieto ei enää palvele hänen tarkoitusperiään.
Esimerkkinä uskonnot. - Anonyymi00051
Anonyymi00050 kirjoitti:
No ei todellakaan ole. Maailmasta löytyy varmaan 50 000 miljardia asiaa joita ihminen ei tiedä mutta ei se tee hänestä tyhmää.
Ihmisestä tekee tyhmän se, että hän uskoo johonkin väittämään omien mielihalujensa ja intressiensä ohjaamana eikä halua tarkistaa sen todenperäisyyttä. Ei halua eikä osaa etsiä oikeaa tietoa johonkin kysymykseen koska pelkää, että oikea tieto ei enää palvele hänen tarkoitusperiään.
Esimerkkinä uskonnot.Just näin. 100 pistettä.
- Anonyymi00029
Mistä on kyse, minäkään en tiedä tuosta projektiosta mitään.
Ja hei, eilen se ämmä törmäsi autolla ICE agenttiin, agentti linkutti hetken koska jalkaan otti hittiä.
Pepe Willbegin auton kylki osui vähän pyöräilijään ja heti oltiin lynkkaamassa koko mies??? Ei siis ajanut kenenkään päälle eikä varsinkaan tahallaan. Stadissa useat pyöräiljöiden kaistat on ajotien reunassa ja ovat pelottavia ajaa.- Anonyymi00036
"Mistä on kyse, minäkään en tiedä tuosta projektiosta mitään."
Sinulla näkyy kuitenkin olevan nettiyhteys niin piankos googlaat " Mercatorin projektio". Vaikka onhan se jo tässäkin ketjussa kerrottu kuvien kanssa. - Anonyymi00040
Anonyymi00036 kirjoitti:
"Mistä on kyse, minäkään en tiedä tuosta projektiosta mitään."
Sinulla näkyy kuitenkin olevan nettiyhteys niin piankos googlaat " Mercatorin projektio". Vaikka onhan se jo tässäkin ketjussa kerrottu kuvien kanssa.ei kiinnosta
- Anonyymi00031
Voi
- Anonyymi00042
Grönlanti on maailman suurin saari.
Ei mikään ihan pieni… - Anonyymi00043
Aloitus oli ensimmäisenä mutta nämä seuraavat sitten osoittivat miten paljon noita viisaita palstoilla roikkuu ..
- Anonyymi00044
Minkäs ihminen tyhmyydelleen voi. Se kulkee geeneissä.
- Anonyymi00049
Tarkoitatko Trumpia!!????? Mistä lienee geeninsä saanut, mistä mahtoi ollakaan kotoisin???
- Anonyymi00047
Millainen kansa sellaiset johtajat
Trump ei olisi pitänyt koskaan valita Presidentiksi.
Suomessa Trump ei olisi päässyt Presidentiksi - Anonyymi00052
Maailman johtajoksi pitäisi valiat ihmisiä joilla on korkea koulutustaso sekä sellainen CV joka palvelee kyseisessä työtehtävässä.
Esim. Tiedemiehiä, joilla usko ja luulo ei korvaa tietoa.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit846014KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3185096Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202648Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei462588Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831822Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031659Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521- 1081471
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1191392