Maailma muutenkin kaikki kohdillaan.
Työn sai valikoida ennen.
Niitä myös riitti jokaiselle!
Rahaa ei mennyt:
natolle
eu.hun
ukrainan tappovehkeisiin
usan sotasaastaan
matuihin
työttömien holhoomiseen.
kehittymättömyys apuun satoja miljardeja ym pikku kivaa.
Kaikilla oli töitä, Suomen taloudella meni muutenkin vahvasti. Maailma oli viaton, tai ainakin viattomampi kuin nyt. Arvot olivat monin tavoin terveemmät. Musiikki oli parempaa, oikealla tunteella tehtyä eikä sitä pinnallista muovipoppipaskaa, mitä nykyään tehdään vain isojen myyntilukujen toivossa.
Eikä ollut mitään helvetin somea, tosi-tv:tä ja muuta vastaavaa älytöntä PASSKAA! Lapset ja nuoret pelasivat ulkona jalkkista ja talvella puistojen jääkentillä jääkiekkoa, nykyään istutaan pelikoneiden tai tietokoneiden ääressä, toljotetaan älypuhelimia tai roikutaan siellä PRKLEEN somessa ja kirjoitellaan aivottomia mukahassuja onelinereita jonnekin ääliökeskustelupalstoille!
Ihmiset tyhmenevät silmissä, toisin kuin 80-luvulla, jolloin yhteiskunta meni eteenpäin joka elämänalueella.
Minulla oli 80 luvulla 36 työpaikkaa, vaihtelin niitä aivan huvikseni ja vain kokeillakseni.
Nyky-Suomi (eurooppa)on ihan perseeestä verrattuna 70-80-90-lukuihin.
Rahaakin oli että meinasi tulla ryhtivikoja.
Musiikki taivaallista ympäri eurooppaa.
Minun ei tarvinnut edes hakea uuteen duuniin kun headhunterit laukkasivat ovella kyselemässä työhaastatteluun. Eräskin pomo sanoi, että "ilmoita sihteerille palkkasi, minua se ei kiinnosta". Oli se sellaista aikaa.
Helsinki(kin) oli täynnä hyviä ravintoloita ja fiksuja ihmisiä.Vasurinarkomaaanejakaan ei näkynyt, matuja, mielipotilaita ja muita väkivaltaisia kasvattamattomia hörhöjä. pc zombeja ja älyluuri orjia.
Tappelut olivat tosi harvinaisia. Musa hyvää ja ihmiset kauniita. Naiset eivät olleet tuollaisia turbohuulia ja jumbotissejä. Pieni peppu oli tavoiteltava ja seksikäs.
80 luvulla usein pankista lähdettyäni juoksi pankinjohtaja perääni ja tunki setelinippuja takataskuihini. oli tunnin hieronta pankkitytöiltä meille rikkaille ja köyhille kakkukahvia konjakkiryypyt.
Meillä ei ollut monikulttuurista, monimuotoista kulttuuririkasta kehitysmaataustaista islampaskaa Suomessa! Miten ihmeessä me olemme pärjänneet ilman näitä holtittomasti lisääntyviä elättejä ja islampaskan mukaisia rinnakkaisyhteiskuntia Suomessa!
Silloin lainaa sai pankeista niin paljon kuin halusi. Riitti että puliukko takasi toista puliukkoa. Pankit suorastaan tyrkyttivät lainaa ilman rajoja. Tavallinen Jormakin saattoi ostaa urheiluauton.
Musiikki ei niin hyvää kuin 70-luvulla, mutta parempaa kuin nykyinen mustien monotoninen puhe musiikki ilman melodioita tai kunnon rytmiä.
Yökerhot kukoisti ja jupit antoi rahan palaa. Discot,antavaiset naiset ja upeat autot kukoisti ja drinkit elivät kulta-aikaa tyyliin sininen enkeli ja ampiainen. Miami Vice tyyliin miehet kääri pikkutakin hihat rullalle ja kenkiä pidettiin ilman sukkia.
1980-luku oli paras vuosikymmen Suomessa. Silloin täällä oli kaikki asiat hyvin. Nyt näyttää todella surulliselta Suomen tulevaisuus. Ihmisiltä on viety unelmat ja tulevaisuudentoivo paremmasta. Kaikki näyttää menevät vain huonompaan suuntaan. Poliittisilla päätöksillä tämä tilanne on aiheutettu, eikä se ole tämän hallituksen syy, vaan kymmenien aikaisempien.
Perussuomalaisia on turha syyttää, koska nyinen Perussuomalainen puolue ei ole ollut kertaakaan aikaisemmin hallituksessa. Perussuomalaiset ajattelevat nimenomaan Suomen ja Suomalaisten etua. Kaikki muut puolueet ajavat vain ulkomaiden ja ulkomaalaisten asioita.
1980-luvulla Suomi oli ok
5
65
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kekkonen oli viisas kun sanoi , ettei kokoomusta ikinä hallitukseen .
- Anonyymi00002
heh heh nöin se on rosmot vievät rahat kaikki
- Anonyymi00003
80-luvulla suuret ikäluokat oli parhaassa työkunnossa, somppuja ei näkynyt missään.
- Anonyymi00004
1980- luvulla oli kauhea pelko Suomen edistyksellisessä vasemmistossa, että USA:n presidentti Reagan aloittaa atomisodan rauhantahtoista Neuvostoliittoa vastaan, jolla oli YYA- sopimus Suomen kanssa.
Kadut täyttyivät kuolemanhädässä olevista mieleosoittajista, jotka vastustivat amerikkalaisia Pershing- ohjuksia.
Työnteostakaan ei tahtonut tulla mitään, kun kaljakuppiloissa joutui päivystämään yömyöhään rauhanasian puolesta kaikkia militaristisia uuskolonialistisia atomiaseilla uhkaavia taantumusvoimia vastaan. - Anonyymi00005UUSI
suomi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv2004403"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1032976Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m2128656 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark682689Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p932657Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.332127- 202082
Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1382068- 872029
Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi371789