Seksuaalivehemmistöjen kaltoin kohtelu

Anonyymi-ap

Onko oikein kohdella kaltoin seksuaalivähemmistöjä? Mielestäni hyvinkin yksinkertaisesti ei.

Olen käynyt keskustelua ikätovereideni kanssa ja huomannut heidän argumenttien pohjautuvan pääosin kristinuskoon. Heille esitän vastakysymyksen:

- Vaikka Raamatussa kerrottaisiin homouden olevan syntistä, eikö Raamattu myös käske anteeksi antamaan synnit?

4

283

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Mitä tarkoitat kaltoinkohtelulla? Eiköhän tuo väestö ole saanut aika paljon hyvää kohtelua osakseen kirkkoa myöten.

    • Anonyymi00002

      Oikein on ellei ne ole persuja .

    • Anonyymi00003

      Eikö homoja oikein hehkuteta nykyään? Mitä se kaltoinkohtelu on -, emä vale. Ehkä homot eivät kestä sitä, etyä valtaosa ihmisistä on heteroita. Ehkä homoilla on jotain syyllisyydentuntoa, he vastaavat teoitaan vielä Jumalan edessä. Syyllisyys ei poistu vaientamalla kristittyjä vaan tunnustamalla homoilun synnin Jeesukselle ja luopumalla homoilusta.

    • Anonyymi00004

      "- Vaikka Raamatussa kerrottaisiin homouden olevan syntistä, eikö Raamattu myös käske anteeksi antamaan synnit?"
      Kyllä, käskee mutta ihmisen joka sitä harjoittaa tulee tehdä parannus, eli pyytää synnit anteeksi ja tunnustaa ne sekä hyljätä ne. Ilman parannuksentekoa ja uudestisyntymistä ei ole anteeksiantoakaan. Myöskään ei saa harjoittaa tahallista syntiä. Ja vielä lopuksi, ihmisen tehtävä ei ole tuomita ketään hänen synneistään vaan hän itse viimekädessä vastaa niistä. Tätä homojuttua ei saa hyväksyä, koska jumala ei sitä hyväksy.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      609
      2772
    2. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      107
      1462
    3. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      67
      1446
    4. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1370
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      138
      1246
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      112
      1232
    7. 100
      1040
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      135
      1023
    9. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      940
    10. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      871
    Aihe