Näin kertoo päivän uutinen
Tehomaksu siirto nousee satasia kk.
Anonyymi-ap
16465
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
kiitos persut kiiitos kiitos kiitos
KIITOS V,1995 VALTUUSTO KUN MYITTÄ LAPUAN SÄHKÖN
Vittuilu ei ollutkaan Ilmaista.
Olisi persujenkin pitänyt ymmärtää ei ole mitään ilmaista rasismia siihen sisältyy kok tehomaksu
Aloittaja on taas tapansa mukaan ymmärtänyt uutisen täysin väärin, nollat taas sekaisin, kuten pääkin.
auton vai rattorin tehomaksu,video hvhs vai mikä ? ihan sekopoltsi avaus?
Köyhä velkainen Lapua köyhtyy entisestään,kun eläkkeet ei enää piisaa sähkönsiirtoon,ja sosiaaliavun tarve kasvaa,syy on näitten yhteiskunnan mätäpaiseitten jotka hävittivät oman sähkölaitoksen,ja niitten valtuustossa v1995 olleitten kätyreitten.
Kerro mistä uutisesta luit että sähkönsiirto kallistuu "satasia kuussa", tai vaikene iäksi!
Joulukuun siirtolasku 193€ Elenia
Eläkeläisillähän sähkönsiirtomaksut pienenee, kun tehopiikkejä aiheuttavat ökyasiakkaat alkavat maksaa myös tehosta. Verkkoyhtiöiden kokonaistulothan ei nouse yli valvojien maksimin.
onneksi haaviston pekka myi sähköverkot jo ajoissa austraalian sijoittaja - guruille
Se on ainakin selvää,että jos uuret tehomaksut tulee voimaan,niin kuntiin kuten Lapualle jossa ei ole omaa sähköverkkoa ei kannata tupaa rakentaa,samoin omakotitaloja pitää kaupata puoli ilman jos meinaa saara omansa myyryksi.
Kyllä tulee olemaan asuminen halpaa, kun 300 muutakin kuntaa on samassa tilanteessa, että talot pitää antaa ilmaiseksi.
Siinä ei enää haittaa vaikka sähkö kallistuisi jopa Eu: n keskihinnan vaiheille.
Viime arvion mukaan siirrosta on tulossa niin kallista että kannattaa käyttää omaa agrekaattia,jos polttoöljyn hinta ei nouse pilviin,ja käskeä elenian vierä vittuun mittarinsa ja johtonsa.
Tehomaksu nostaa vain kalliiseen aikaan käyttävän sähkön hintaa. Ellei tehomaksu tule nousee kaikkien sähkönkäyttäjien sähkömaksut. Normaalien sähkönkäyttäjien maksut pysyvä edullisina. Nythän viimeisen vuoden keskimääräinen sähkönhinta pörssisähkön käyttäjille on n. 5 sentin luokkaa kwh. Elenian siirtomaksut ovat kalleimmasta päästä, mutta ero ei ole merkittävä.
Riippuu siitä kuinka pienestä piikistä tehomaksua ruvetaan perimään,siitä nyt keskustellaan,oma voittoa tuottamaton verkko Lapualle se on hyvä kilpailuvaltti muihin kuntiin nähren,jos halutaan saara teollisuutta ja sen perässä tulevia asukkaita tänne,kaapeli vain valokuitu verkon viereen siinä se.