Syy miksi Venäjä voittaa ydinsodan

https://www.iltalehti.fi/saauutiset/a/e7c899ac-1a9c-4f37-8e72-115ec621da49

Maailman sinnikkäin ja sitkein kansa, joka kestää myös tulevan ydintalven tuoman koettelemuksen.
17217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Resilienssi on venäjällä kyllä hyvä. Kestävät jopa kansalasiten turhan tapattamisen rinmtamalla turhan hyökkäyssodan takia.

Kommunistit opetti kansan kärsimään ja kuolemaan vaikka nälkään jos putinin omaetu niin vaatii.

Äänestä
  • Pölhö. Mee sänkyn alle

    Äänestä

Moskova kestää vaikka ydinpommin.

Sen sijaan tämän sodan jälkeistä rauhaa se ei tule kestämään.

Äänestä
  • Jullua puhuakaan ydinpommin käytöstä!! Sen oin melkosen laajan alueen tuho! Siitä saa sitten itse Putinkin,koska ei Putinilla ole ainoa Ydinpommi hallussan, niitä löytyy kyllä muillakin mailla ja jos tuollainen sota syttyy, se tietää koko maailman tuhoa!

    Äänestä

Tiltu se jaksaa udinsodasta fantasioida

Äänestä
  • Kyllä se on ihan realismia

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Kyllä se on ihan realismia

    Tyhmyyttä se on!! Ei lainkaan realismia! Putin, kun ei muuten oe mahtiaan pystynyt näyttämään, niin vähän väliä tuon ydinpommin tuonut esille!!

    TYPERÄÄ!! Ei uskoisi suuren maan johtajaa noin tyhmäksi!!

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Tyhmyyttä se on!! Ei lainkaan realismia! Putin, kun ei muuten oe mahtiaan pystynyt näyttämään, niin vähän väliä tuon ydinpommin tuonut esille!!

    TYPERÄÄ!! Ei uskoisi suuren maan johtajaa noin tyhmäksi!!

    Oletko nyt ihan varma että se on Putin eikä Trump, tai Xi Jingpin, kenen tekoset johtavat maailmanpaloon?

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Oletko nyt ihan varma että se on Putin eikä Trump, tai Xi Jingpin, kenen tekoset johtavat maailmanpaloon?

    Putin sillä jatkuvasti uhkailee. Hän on jo luvannut kansalleen etnisten venäläisten pääsevän ydinsodasta suoraan taivaaseen.

    Äänestä

Jaa että maailman sinnikkäin ja sitkein kansa🤔

😂😂😂

Syy miksi tyhmät putinistipietaritrollit (jotka jankuttavat samaa asiaa) eivät tule venäläisten ja muiden ihmisten tavoin selviämään ydinsodan aiheuttamasta ydintalvesta:

Ydinsodan aiheuttama
ydintalvi on globaali ilmastoilmiö, jossa ydinräjähdysten synnyttämät valtavat tulipalot nostavat stratosfääriin suuria määriä nokea ja savua, estäen Auringon valon pääsyn maanpinnalle vuosiksi, aiheuttaen jopa kymmenien asteiden lämpötilan laskun, satojen tuhoutumisen ja massiivisen nälänhädän, joka uhkaa useimpia maapallon elämänmuotoja.
Miten ydintalvi syntyy:

Tulipalot: Ydinräjähdykset sytyttävät kaupungeissa ja teollisuusalueilla valtavia tulipaloja.
Noki stratosfääriin: Räjähdysten synnyttämä savu ja noki nousevat ilmakehän ylempiin kerroksiin, stratosfääriin, josta sade ei niitä huuhtele alas.
Auringonvalon esto: Noki leviää maailmanlaajuisesti, peittäen auringon jopa vuosia, mikä laskee maapallon pintalämpötiloja merkittävästi.

Vaikutukset:

Lämpötilan lasku: Pohjoisen pallonpuoliskon lämpötilat voivat laskea 10–35 astetta.
Ruokaturvan romahtaminen: Fotosynteesi häiriintyy, kasvu hidastuu ja sadot tuhoutuvat, mikä johtaa globaaliin nälänhätään.
Pitkäkestoiset seuraukset: Vaikutukset voivat kestää jopa 10–15 vuotta.
Massakuolemat: Arvioiden mukaan suurin osa ihmisistä kuolisi nälkään, kylmyyteen ja nälänhätään.

Historia:

Termi "ydintalvi" (nuclear winter) esiteltiin 1980-luvun alussa, erityisesti vuoden 1983 TTAPS-tutkimuksessa, joka mallinsi ydinsodan ilmastovaikutuksia.

Ydintalvi on yksi pelottavimmista ydinsodan skenaarioista sen laajojen ja pitkäaikaisten, lähes elinkelvottomaksi muuttavien ympäristövaikutusten vuoksi.

Sellaisia putinistien fantasioita. Olisi kieltämättä mielenkiintoista päästä näkemään miten toppahousut pärjäisivät noissa olosuhteissa vaikka henki siinä menisi itselläkin.

Äänestä

Urhean Venäjän huippuluokan RS-28 ohjukset ovat kylvävä niin paljon tuhoa, ettei siitä selviä mikään eikä kukaan.

Äänestä
  • 😂🤣😂🤣💩💩😂🤣😂🤣

    Äänestä

  • ”Ei selviä mikään, eikä kukaan”

    Venäläiset aikovat siis tuhota myös itsensä.

    Äänestä

Nakki kädessä hallusinoi hah

Äänestä

Sinnikäs kansa tosiaan joka ei pärjää ilman varastettua wc-pyttyä...

Äänestä

Ydintalvessa kun ruokaa ei pystytä tuottamaan, niin sinnikkäät venäläiset ilmeisesti syövät loppuviimein toisiaan ja kuolevat sitten kuitenkin myös ne viimeiset venäläiset.

Äänestä
  • Venäjän salaisiin bunkkereihin on taltioitu vararuokaa sadaksi vuodeksi juuri ydinsotien varalle

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://www.iltalehti.fi/saauutiset/a/e7c899ac-1a9c-4f37-8e72-115ec621da49

Maailman sinnikkäin ja sitkein kansa, joka kestää myös tulevan ydintalven tuoman koettelemuksen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu