Ihmisoikeudet eivät voi hänen mukaansa olla ideologinen väline

Anonyymi-ap

”Vihervasemmiston hiljaisuus paljastaa kaksinaismoralismin”

Antti Kirkkala
Julkaistu 12.01.2026 | 08:03
Päivitetty 12.01.2026 | 09:01
Iran, Politiikka

Monet poliitikot ovat olleet poikkeuksellisen hiljaa Iranin tilanteesta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kristillisdemokraattisen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Peter Östman toteaa iranilaisten vaativan vapautta, demokratiaa ja muita perusoikeuksia vuosikymmenten sorron jälkeen. Hänen mukaansa hiljaisuus Iranin sorrosta paljastaa ihmisoikeuspolitiikan kaksoisstandardit.

– Suomessa monet – usein vihervasemmistoon lukeutuvat – poliittiset toimijat, jotka normaalisti profiloituvat ihmisoikeuksien voimakkaina puolustajina, ovat olleet poikkeuksellisen hiljaa Iranin tilanteesta. Tämä vaikeneminen paljastaa ihmisoikeuspuheen kaksinaismoralismin ja epäjohdonmukaisuuden, Peter Östman toteaa tiedotteessa.
MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA
Learn more

– Erityisesti yleensä naisten oikeuksia puolustavien hiljaisuus on korvia huumaavaa. Iranissa naiset ovat protestien etulinjassa ja maksavat vastarinnastaan kovan hinnan, kun islamistihallinto alistaa ja rankaisee heitä, Östman jatkaa.

Iranin demokraattisten kansanliikkeiden sivuuttaminen ja tästä seuraava tosiasiallinen myötäily Hamasin, Hizbollahin ja Teheranin teokraattisten vallanpitäjien suuntaan on kansanedustajan mukaan käsittämätöntä ja moraalisesti kestämätöntä.

Peter Östman muistuttaa, että islamistisen Iranin päävihollisen, Israelin, toimia koskeva kritiikki on Suomessa ja laajemmin Euroopassa on välitöntä, jatkuvaa ja äänekästä. Samaan aikaan Iranin hallinnon harjoittama systemaattinen väkivalta, laaja sensuuri ja joukkovangitsemiset jäävät vähälle huomiolle. Valtioita arvioidaan eri mittareilla sen mukaan, mikä hallinto on kyseessä.

– Kun Israelin kritiikki on toistuvasti voimakasta, mutta Iranin sortotoimet sivuutetaan, valikoiva solidaarisuus voi muuttua piileväksi antisemitismiksi. Tällöin Israelin valtio asetetaan jatkuvasti vastuuseen maailman vääryyksistä samalla, kun monet vakaviin ja laajoihin ihmisoikeusrikkomuksiin syyllistyvät hallinnot jäävät käytännössä ilman seuraamuksia. Tämä valikoiva lähestymistapa rapauttaa koko ihmisoikeuspolitiikan uskottavuutta, Östman sanoo.

Ihmisoikeudet eivät voi hänen mukaansa olla ideologinen väline, jota käytetään omien liittolaisten suojelemiseen tai poliittisesti epämieluisten valtioiden yksipuoliseen syyllistämiseen. Universaalit oikeudet menettävät merkityksensä, jos niitä sovelletaan valikoivasti.

Iranissa on viikkojen ajan nähty yksi maan laajimmista protestiaalloista vuosikymmeniin. Mielenosoituksia on järjestetty kaikissa maan 31 provinssissa vastalauseena taloudelliselle romahdukselle, järjestelmälliselle sorrolle ja teokraattiselle diktatuurille.

– Hallinnon vastauksena ovat olleet massapidätykset, internet-yhteyksien katkaiseminen tiedonkulun estämiseksi sekä tappavan voiman käyttö rauhanomaisia mielenosoittajia vastaan, Peter Östman sanoo.

– Suomen ulkopolitiikan ja ihmisoikeuslinjan on perustuttava universaaleihin periaatteisiin. Ihmisoikeudet ovat jakamaton kokonaisuus, jota on puolustettava riippumatta siitä, minkä hallinnon rikkomuksista on kyse, kansanedustaja sanoo.

8

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Laitavasureilla on suurempi hätä susista kuin Iranin tilanteesta.

    • Anonyymi00002

      Ihmisoikeudet ja rikokset ihmisyyttä vastaan eivät merkitse vasemmistolaisille muuta kuin yhtä osaa propagandaa. He elävät valheiden verkossa aivan kuten Putin ja hänen hovinsa. Miksi siis iso osa kansasta äänestää vasemmistoa vaikka tietävät sen valehtelevan härskisti? Ihmismielen ikivanhaa pimeää mysteeriä, valheella ja petoksella on kannattajansa joka korostuu sosialismissa.

    • Anonyymi00003

      Iranin hirmuhallinnosta ollaan hiljaa koska islamin kritisointi on rasismia, kiihoitus mullahien arvovaltaa vastaan ja uskonrauhan rikkomista. Iranissa on teloitettu ihmisiä julkisesti, kidutettu ja tapettu vankiloissa, ihmisoikeusjärjestöt ei kovin halukkaasti näistä tiedota kuten isisin tappamista esm. jesidien kansanmurhasta. Irania ei mikään ulkopuolinen taho eskaloinut terrori-iskulla kuten Hamas teki Israeliin, vaan syynä on iranilaisten ahdinko, vesipula, inflaatio yli 70 prosenttia palkkoja laskettu joten ovat lähteneet kaduille vastustamaan hirmuhallintoa.

    • Anonyymi00004

      mmmm

    • Anonyymi00005

      Iranissa teloitukset ja kidutukset jatkuneet vuosikymmeniä, sharialain mukaan muslimi joka luopuu islamista tuomitaan kuolemaan. Nuoremmat iranilaiset eivät tottele pakkouskontoon kuuluvaa pyllistelyä rukoilumatoilla, vaan lompsivat moskeiden ohi.
      Vapaa-ajattelijat kritisoivat kristinuskoa pakkouskonnoksi mutta islamia ei, aivan kuin islam olisi sekulaari ilman pakkoa.

    • Anonyymi00006

      rrrr

    • Anonyymi00007

      dedei

    • Anonyymi00008

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      280
      3468
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1923
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      30
      1561
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1451
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      138
      1093
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1034
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      68
      1008
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      90
      865
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      727
    10. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      196
      720
    Aihe