Sosiaalityöntekijät laskivat: Toimeentulotukiperheen talous voi päihittää työssäkäyvän koulutetun perheen talouden
Kolme sosiaalityöntekijää HS:n mielipidekirjoituksessa: Esimerkkilaskelmissamme taloudellinen hyöty työssäkäynnistä jäi vain noin 30 euroon.
Kolme laillistettu sosiaalityöntekijää kertoo Helsingin Sanomien Lukijan mielipide - osastossa laskelmaansa perustuen, että toimeentulotukea saavan perheen talous voi olla paremmin varmistettu kuin työssä käyvän perheen.
Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps) jakoi kirjoituksen X-viestipalvelussa maanantaina.
Miksi käydä töissä?
42
312
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kuinka voi oikeistohallituksen maassa olla tuollainen demarimainen vääryys? Työllä ei enää ole mitään arvoa, rukkaset naulaan vaan. Loisena pärjää ihan loistavasti.
- Anonyymi00002
Niinpä! Tämä kehitys on saatu aikaan monien edellisten hallitusten aikana.
- Anonyymi00003
Ei ihme että Suomen talous on kuralla, kun porvarihallitus on edistämässä työn vieroksuntaa!
- Anonyymi00004
SDP haluaa haalia ulkomailta lisää työttömiä äänestäjiä itselleen!
- Anonyymi00043
Anonyymi00004 kirjoitti:
SDP haluaa haalia ulkomailta lisää työttömiä äänestäjiä itselleen!
Joo
- Anonyymi00005
Ei velkaa tarvitse maksaa takaisin is uutisoinut monesti että veloista pääsee noinvain pois.
- Anonyymi00009
Työn antajat maksavat huonoa palkkaa.Ei kannata lähteä töihin jos saman toimeentulon saa ilmaiseksi mitään tekemättä. Työntekijät liittoon kuuluvat työnhakijat ovat mustalla listalla.Ulkomalta otetaan halpaa työvoimaa joille maksetaan palkkaa alle työehto sopimusten."menkää töihin" vaikka siitä olisi tappiota omalle taloudelle.
- Anonyymi00012
Asia korjautuu, kun annetaan 2 vaihtoehtoa:
1) Menet töihin, tai
2) Toimeentulotuki loppuu.
Jos on työtön, tarjolla oleva työ on otettava vastaan, oli koulupohja ja ammatti mikä tahansa. - Anonyymi00014
Anonyymi00012 kirjoitti:
Asia korjautuu, kun annetaan 2 vaihtoehtoa:
1) Menet töihin, tai
2) Toimeentulotuki loppuu.
Jos on työtön, tarjolla oleva työ on otettava vastaan, oli koulupohja ja ammatti mikä tahansa.Voisi myös harkita oman yrityksen perustamista.
Valitettavasti kaikista ei siihen ole, vaikka olisi tuskina akateemisia tutkintoja. - Anonyymi00015
Anonyymi00014 kirjoitti:
Voisi myös harkita oman yrityksen perustamista.
Valitettavasti kaikista ei siihen ole, vaikka olisi tuskina akateemisia tutkintoja.Yrittäjiä arvostelemaan ja haukkumaan pystyy tyhmäkin, ja nimenomaan tyhmä ja laiska, joka mieluiten lekottelisi päivärahoilla.
- Anonyymi00016
Anonyymi00015 kirjoitti:
Yrittäjiä arvostelemaan ja haukkumaan pystyy tyhmäkin, ja nimenomaan tyhmä ja laiska, joka mieluiten lekottelisi päivärahoilla.
Tai sellainen, joka haluaisi olla töissä kolhoosissa, kylän paras lypsäjä tai traktoristi.
- Anonyymi00017
Anonyymi00016 kirjoitti:
Tai sellainen, joka haluaisi olla töissä kolhoosissa, kylän paras lypsäjä tai traktoristi.
Tai köllöttelisi heinäsuovan takana muilta piilossa ja katselisi kesäisellä taivaalla lipuvia poutapilviä ja haukkuisi herroja...
- Anonyymi00034
Anonyymi00017 kirjoitti:
Tai köllöttelisi heinäsuovan takana muilta piilossa ja katselisi kesäisellä taivaalla lipuvia poutapilviä ja haukkuisi herroja...
Saavatko maajussit työttömyyskorvausta, jos työpaikka menee alta jossain firmassa? Silti on kuitenkin töissä maatilallaan ja saa maataloustukiaiset.
- Anonyymi00036
Anonyymi00034 kirjoitti:
Saavatko maajussit työttömyyskorvausta, jos työpaikka menee alta jossain firmassa? Silti on kuitenkin töissä maatilallaan ja saa maataloustukiaiset.
Ole onnellinen, että meillä on niin ahkeria ihmisiä, että käyvät töissä ja lisäksi viljelevät maatilaa, joka tuottaa meille monenlaista ravintoa ja ylläpitää maamme elintarvikeomavaisuutta - ja siinä ohessa pitävät maaseutua asuttuna.
- Anonyymi00037
Anonyymi00036 kirjoitti:
Ole onnellinen, että meillä on niin ahkeria ihmisiä, että käyvät töissä ja lisäksi viljelevät maatilaa, joka tuottaa meille monenlaista ravintoa ja ylläpitää maamme elintarvikeomavaisuutta - ja siinä ohessa pitävät maaseutua asuttuna.
Se on hyvä. Mutta miten se työttömyyskorvaus? Saako muunkin alan yrittäjä myös?
- Anonyymi00038
Anonyymi00016 kirjoitti:
Tai sellainen, joka haluaisi olla töissä kolhoosissa, kylän paras lypsäjä tai traktoristi.
Ja haluaisi marssia vappuna vanhaan tyylin kulkueessa maha pystyssä ja laulaa posket lelluen ja leuanalus hyllyen, että
"Täällä nälkä on aina vieraanamme..."
- Anonyymi00010
Aina ne on laskenut. Nehän on demokratian sukua.
- Anonyymi00011
Ei muutako toimeentulo tuelle,jos kerran noin ruusuista,kyllä uskon että teijän töille löytyy tekiöitä,ni näätte kuinka loisteliasta se on.
- Anonyymi00033
Miksi osa ei halua muuttaa töiden perässä?
- Anonyymi00013
Joidenkin mielestä ammatteja olisi hyvä olla kaksi,
esimerkiksi
talvella sisävesilaivan kapteeni,
kesällä opettaja.- Anonyymi00032
Opettajien lomat on korjattava ajantasalle! 10 viikkoa lomaa vuodessa on liikaa!
- Anonyymi00042
Anonyymi00032 kirjoitti:
Opettajien lomat on korjattava ajantasalle! 10 viikkoa lomaa vuodessa on liikaa!
Lyhennettäisiinkö koululaisten lomiakin vastaavasti?
- Anonyymi00044
Anonyymi00032 kirjoitti:
Opettajien lomat on korjattava ajantasalle! 10 viikkoa lomaa vuodessa on liikaa!
Yli puolet liikaa.
- Anonyymi00018
Potkulaista hyötyvät eniten Persut joiden mielestä he ovat sen lain ulkopuolella.Mitä on sitten totuus.Hyötyykö työntekijä ,että on Persu ja liittoon kuulumaton YIT jäsen.Ammattiliittohin kuulumattomien ei saisi ottaa vastaan palkan korotusta jotka liitto on neuvotellut.Kaksilla rattailla kulkemista .
- Anonyymi00030
Höpö höpö! Pitäväthän kirkkoon kuulumattomatkin joululoman! Sama juttu!
- Anonyymi00031
Anonyymi00030 kirjoitti:
Höpö höpö! Pitäväthän kirkkoon kuulumattomatkin joululoman! Sama juttu!
Juuri niin!
- Anonyymi00039
Anonyymi00031 kirjoitti:
Juuri niin!
Totta!
- Anonyymi00040
Anonyymi00039 kirjoitti:
Totta!
Kristityt taistelleet muslimeillekin samat lomat!
- Anonyymi00019
Eihän mikään estä duunaria neuvottelemasta itse sopimustaan "työnantajan" kanssa.
Termithän ovat vaihtuneet ja nykyisin entinen työntekijä on työsuorituksen myyjä ja entinen työnantaja on työsuorituksen ostaja.- Anonyymi00029
Just!
- Anonyymi00020
Työnantaja ottaa töihin minimipalkalla määräajaksi ja saa valtion työllisstämis tukea.Ei jatka määräajan päättyessä työsopimusta ja ottaa taas suurin lupauksin uuden työntekijän valtion tuella .
- Anonyymi00028
SDP👎🏼
- Anonyymi00021
Suomi taitaa kaikessa hiljaisuudessa suunitella palkkatyöstä luopumista. Tämä oli tilanne jo edellisen vuosikymmenen lopulla:
https://seura.fi/asiat/ajankohtaista/yli-500000-suomalaista-tekee-ilmaista-tyota/ - Anonyymi00022
Ei näköjään kannata,kouluttautua saati työllistyä,tämän päivän suomessa.
- Anonyymi00027
SDP:n syytä!
- Anonyymi00026
Onneksi ihmiset alkavat tajuta, mistä tämä meidän kurjuutemme johtuu ja antavat arvoa persujen työlle hallituksessa!
- Anonyymi00041
Persut! 🇫🇮❤️👍
- Anonyymi00035
Löysän Kela-rahan jakaminen on saatava loppumaan.Joka ei tee mitään yhteiskunnan ja itsensä hyväksi, niin kärsiköön siitä!
- Anonyymi00045
Kansaneläkkeetkin ?
Eläkevakuutusmaksutkin pois!
- Anonyymi00046
Näillä sivuillahan niitä toimeentulopummeja riittää päivittäin. Pitää purkautua nääs. Tervejärkiset viestittelee ihan muualla.
- Anonyymi00047
Gotcha Jäit just itse kiinni😀.
- Anonyymi00049
Anonyymi00047 kirjoitti:
Gotcha Jäit just itse kiinni😀.
Aivan oikein. Isoisäni yritti ikänsä kovasti ja kuoli, isäni yritti vielä kovemmin, menestyi loistavasti ja kuoli. Minä ainoana lapsena päätin etten yritä yhtään enkä kuole työpaikalle.
Kiitos vanhuksien, ei ole tarvinnut varsinaista työpäivää tehdä. Yrittänyt olen minäkin, mutta lähinnä viettää leppoisaa elämää ja aika hyvin onnistunutkin.
Annoin kastroida itseni jo nuorena, joten olen voinut heilutella häntääni huoletta ilman vaaraa että joku kärkkyisi minulta perintöä.
Pidän itsekin itseäni pummina, mutta en toki sosialipummina.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1444847Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut793522SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt292537SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402213Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä592049Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632013Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?231981Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja851973Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191448Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään981256