AI-yhteenveto

Ähtärin kunta ei ole liittymässä Alavuteen, vaan päinvastoin, on ollut keskustelua siitä, että Alavudelta siirtyisi alueita Ähtäriin, ja Ähtärin kaupunki on ollut talousvaikeuksissa sekä eläinpuiston konkurssin vuoksi, mikä on vaikuttanut kunnan tilanteeseen, mutta kuntaliitoksista ei ole ollut tällaista tietoa. Ähtäri kuuluu Etelä-Pohjanmaan maakuntaan ja Kuusiokuntien seutukuntaan, eikä se ole fuusioitunut Alavuteen.
5536
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Se onkin ollut melkoinen puheenaihe! Ähtäri ja Alavus yhdistyivät virallisesti 1. tammikuuta 2026 [1]. Uuden kunnan nimeksi tuli Alavus, mutta Ähtärin vahva identiteetti ja matkailubrändi elävät tietysti edelleen vahvana osana uutta kokonaisuutta [1, 2].
Tämä kuntaliitos on osa laajempaa pyrkimystä vahvistaa Etelä-Pohjanmaan kuntarakenteita ja varmistaa palvelut alueen asukkaille myös tulevaisuudessa.
Haluaisitko tietää lisää siitä, miten palvelut tai esimerkiksi veroprosentti muuttuivat liitoksen myötä tässä uudessa Alavuden kunnassa?
Tekoälyn antamat vastaukset voivat sisältää virheitä.

Äänestä

Täällä suurimmalla osalla menevät sekaisin kuntaliitokset ja jaot. Kuntaliitokseen tarvitaan molempien kuntien suostumus. Kuntajaon voi toimittaa maan hallitus ja silloin kunnasta liitetään osia naapureihin, mahdollisesti yhteen tai useampaan.

Äänestä

Jako se olisikin paras. Jaettaisiin kuntaa ja velkoja vähän joka rajanaapurille, niin ei yhdelle tulisi liian suurta taakkaa. Multian voisi samassa jakaa uudelleen, niin olisi vielä enemmän rajanaapureita velkoja kantamaan.

Äänestä
  • Multian tie johtaa Keuruun riesaksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Multian tie johtaa Keuruun riesaksi.

    Multia säilyy itsenäisena kuntana, toisin on Ähtäri. Kiitos kepu!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ähtärin kunta ei ole liittymässä Alavuteen, vaan päinvastoin, on ollut keskustelua siitä, että Alavudelta siirtyisi alueita Ähtäriin, ja Ähtärin kaupunki on ollut talousvaikeuksissa sekä eläinpuiston konkurssin vuoksi, mikä on vaikuttanut kunnan tilanteeseen, mutta kuntaliitoksista ei ole ollut tällaista tietoa. Ähtäri kuuluu Etelä-Pohjanmaan maakuntaan ja Kuusiokuntien seutukuntaan, eikä se ole fuusioitunut Alavuteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu